Jubilejní třicátý ročník tradičního lyžařského závodu se jede o víkendu 21. a 22. února a centrem dění bude Kvilda, lépe řečeno louky před obcí směrem od Vimperka. Zde bude veškeré zázemí pro závodníky, odtud se bude startovat a sem také budou závodníci dojíždět do cíle.


O profesionalitě zázemí a celého závodu jednoznačně hovoří to, že Šumavský skimaraton byl v minulé sezoně jediným dálkovým závodem, který se v České republice uskutečnil, všechny ostatní byly pro nedostatek sněhu zrušeny.


Svou kvalitou si Šumavský skimaraton vysloužil zařazení do několika prestižních soutěží dálkových běhů. Jako jediný český závod je zařazen do prestižní evropské série Euroloppet, což znamená, že se můžeme těšit na zajímavou konkurenci závodníků ze zahraničí, tradičně startují závodníci ze Slovenska, Německa, Rakouska, ale i vzdálenějších míst jako jsou Finsko, Velká Británie, Itálie, Francie či Holandsko. Dále je závod zařazen i v tomto roce do seriálu Stopa pro život a Ligy dálkových běhů Svazu lyžařů České republiky.


Tradičně se bude závodit po oba dny. Tratě maratonu i půlmaratonu zůstávají přibližně stejné, ale pořadatelé přeci jenom připravili jednu zásadní novinku. V sobotu se vždy jezdil pouze půlmaraton na 23 kilometrů volnou technikou, tentokrát se mohou zájemci přihlásit i na dvojnásobnou trať, kdy se poběží dva třiadvacetikilometrové okruhy. Nedělní program zůstává beze změny, na programu budou závody klasickou technikou na 23 a 45 kilometrů. Na delší klasické trase se závodníci opět setkají s místní dominantou – Černou horou. Obavy nejsou na místě, protože na vrcholu tohoto stoupání všechny čeká jednak super pocit z dobře odvedeného sportovního výkonu a pro labužníky překrásný výhled. Jinak se závodníci projedou klasickými, ale neokoukatelnými lokalitami, jako je Horská Kvilda, Modrava nebo Filipova Huť.


Kdo se nestačí přihlásit přes webové stránky pořadatele, bude mít možnost se dohlásit ještě na místě až do startu závodů. V sobotu startuje skatemaraton na 46 kilometrů ve 12.00 hodin, závodníci na poloviční trati odstartují o čtvrt hodiny později. Dle nedělního programu by měli závodníci na dlouhé trati vyrazit do stopy v 10.00 hodin, na poloviční trať pak ve 12.00 hodin.


Pořadatelé však nezapomínají ani na závodníky v mládežnických kategoriích, v sobotu je připraven minimaraton, ve kterém se dle věku postaví na start závodníci na tratích od jednoho do osmi kilometrů s tím, že start je v 9.30 hodin.


Pořadatelé tradičně vyhlašují nejen individuální soutěže a nejinak tomu bude i v tomto ročníku. Soutěž týmů se běží na 45 kilometrů klasickou technikou, a jedná se o Šumavák Team. Družstvo tvoří šest závodníků přihlášených na 45 kilometrů a hodnotí se součet tří nejrychlejších závodníků týmu v cíli. Vítězný tým pak získá soudek zlatavého moku ze Šumavského pivovaru Vimperk. Nebude ani tentokrát chybět soutěž rodin, která je vypsána v závodech Šumavského skatemaratonu a Šumavského minimaratonu. Hodnotí se součet pořadí tří rodinných příslušníků v přímé linii na třech různých tratích. V družstvu musí být jeden dospělý závodník, který absolvuje závod na 23 kilometrů volnou technikou.


Pro všechny přihlášené připravili pořadatelé originální dárek, kterým bude čepička s logem Stopy pro život. Pro závodníky bude připraven i mazací servis, úschovna lyží i oblečení, vyhřívaná šatna i vytápěný stan s teplým jídlem. Zkrátka o ně bude postaráno na té nejvyšší úrovni.


Pro ty, kteří se chtějí přijet na Šumavský skimaraton podívat a nechce se jim změřit síly s ostatními na trati, mohou využít takzvané open jízdy, což je nezávodní vyjížďka. Zájemci se mohou zaregistrovat a budou mít možnost si vypůjčit běžkařské vybavení a mohou se projet po okolí Kvildy. Pro ty, kteří vůbec do lyží nechtějí, bude kolem trati plno zajímavých míst. Samozřejmě v prostoru startu a cíle, ale určitě si diváci přijdou na své na Horské Kvildě, Filipově Huti, na přejezdech silnic a na občerstvovacích stanicích. Závodníky lze stihnout na trati několikrát.


K lyžařským závodům již tradičně patří i něco z kulturního vyžití. Drtivá většina závodníků se představí v bílé stopě v sobotu i v neděli a hlavně pro ty jsou připravena na sobotu po vyhlášení výsledků vystoupení dvou velice zajímavých kapel. Představí se vimperská skupina Brnky Boys a prachatický Buczek Blues.


Pokud tedy nebudete vědět, co o víkendu 21. a 22. února s volným časem, tak určitě vyražte do Kvildy a okolí na lyžařské závody.