Pořadatelé si mohou mnout ruce, v Nové Peci a okolí napadlo kolem dvaceti centimetrů sněhu, takže jsou v současné chvíli podmínky pro běžecké lyžování ideální. „Nyní jen aby sníh vydržel, případně, aby ještě trochu připadlo,“ přeje si ředitel závodu a předseda jeho organizačního výboru Jakub Koželuh, starosta Nové Pece, která je pořadatelem akce.

Závod se běží pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a olympioniků Květy Peckové – Jeriové, Pavla Bence a Jana Kůrky.

Přihlásit se lze do závodu do 4. února elektronicky na webu www.sumavska30.cz, případně přímo v den závodů nejpozději půl hodiny před startem dané kategorie. Startovné činí 100 korun v kategoriích muži a ženy, 200 korun pak v kategorii dvojic. Ostatní startují zdarma. V případě nepříznivých sněhových podmínek budou závodníci informováni o zrušení závodu od 2. února na stránce www.sumavska30.cz.

Pátek 5. února bude patřit závodům mládežnických kategorií. Od 10 hodin začne prezentace a vydávání čísel závodníkům. Úderem 11 hodiny odstartuje závod žactva do 10 let na 1 kilometr. O půl hodiny později startuje mladší žactvo na 2 kilometry a přesně v poledne starší žactvo, které absolvuje 3 kilometry. Hodinu po poledni odstartují mladší i starší dorosty, které čeká 5 kilometrů.

Také v sobotu začíná prezentace závodníků od 10 hodin. Přesně v 11 hodin vyrazí do stopy muži, které čeká 30 kilometrů. Půl hodiny po nich vjedou do stopy ženy, na ty čeká poloviční trať. Hodinu po poledni startuje závod dvojic na 5 kilometrů, který je vypsán pro podnikatele, politiky, VIP hosty a další pozvané závodníky.