V sobotu byl na programu turnaj neregistrovaných jednotlivců a pořadateli pozvaných hráčů z nejnižší soutěže z Prachaticka, v neděli pak turnaj dvoučlenných družstev týmů z družstev hrajících soutěže na Prachaticku.

Tradičního turnaje se první den účastní každým rokem čím dál tím více hráčů. „Ač bylo přihlášeno do hlavní kategorie přes sedmdesát hráčů, nemoci trochu startovní pole vytřídily, přesto se v turnaji mužů objevilo čtyřiapadesát hráčů a jedna žena, loňská vítězka kategorie žen, která projevila přání si zahrát proti chlapům. V samostatném turnaji žen se představilo devět hráček,“ shrnul počty hráčů v sobotním turnaji Miloslav Jírovec z pořadatelského klubu.

Turnaj žen se hrál systémem dvoukolově každá s každou, takže si každá z hráček odehrála šestnáct zápasů na tři vítězné sety. Vítězně z turnaje nakonec vzešla Simona Litvanová. „Skončila jsem zde již třetí i druhá a moc jsem chtěla tentokrát vyhrát. To se podařilo a jsem moc spokojená,“ svěřila se po turnaji vítězka soutěže žen. Druhá skončila Dana Maršálková starší, na bronzovém stupínku Dana Maršálková mladší, těsně pod stupni vítězů Katka Fišerová a na místě pátém Eliška Dubravcová.

V hlavní soutěži začal turnaj v deseti základních skupinách, ve kterých se hrálo systémem každý s každým. Poté všichni hráči postupovali do pětičlenných nadstavbových skupin, ve kterých se znovu hrálo systémem každý s každým a pak již následovaly souboje o konečné umístění v turnaji.

Ze základních skupin v drtivé většině postupovali z prvního místa hráči, kteří byli dle loňského pořadí do čela skupin nasazeni. „V meziskupinách, ve kterých se střetli vítězové skupin, to byly výborné zápasy. Vesměs všichni hráči, kteří se sem probojovali, by v klidu mohli hrát možná i prostřední skupinu okresního přeboru,“ zhodnotil výkony za zelenými stoly Miloslav Jírovec a dodal: „Finále mezi Ivetou Fišerovou a Rosťou Horčicou pak bylo opravdovým vrcholem turnaje. Hrálo se na čtyři vítězné sety a zápas sledovali prakticky všichni hráči, kteří již měli dohráno.“

Finálový souboj nakonec vyhrála 4:1 Iveta Fišerová, která tak za sebou nechala veškeré mužské osazenstvo. Druhý skončil Rostislav Horčica a na místě třetím Radek Sivera mladší. Všichni tři již budou muset v příštím ročníku turnaje nastoupit v nedělním turnaji soutěžních hráčů.

Těsně pod stupni vítězů skončil Igor Kanaloš, pátý Milan Ryska, šestý Oldřich Soumar, sedmé místo obsadil Antonín Mráz, za ním skončil Josef Vincík, devátou příčku obsadil Jaroslav Jiráň a desátý skončil Václav Kavan.

„Byl to super turnaj a zahrála jsem si výborně. To, že jsem vyhrála v turnaji mezi muži, to byla taková třešnička na dortu,“ komentovala turnaj jeho vítězka.

V neděli byl na programu tradiční turnaj dvoučlenných týmů hráčů, kteří působí v dlouhodobých soutěžích na Prachaticku. „Je super sledovat, že se v nedělním turnaji objevuje řada hráčů, kteří začínali před lety v tom sobotním neregistrovaných. Člověk pak má dobrý pocit z toho, že má turnaj smysl, že to našemu oblíbenému sportu pomáhá,“ uvedl M. Jírovec.

Propustnost turnaje je dvacet dvojic, nakonec jich přijelo devatenáct, dvacátá dvojice se bez omluvy nedostavila. „Nicméně jsme si i s tímto problémem poradili a myslím, že měl i tento turnaj skvělou sportovní úroveň,“ doplnil M. Jírovec.

Jako tradičně začal turnaj v pěti čtyřčlenných skupinách, ve kterých se hrálo systémem každý s každým dvě dvouhry a čtyřhra. První dva týmy ze skupin postupovaly do vyřazovacích bojů o první až desáté místo, týmy na třetích a čtvrtých místech do vyřazovací soutěže o jedenácté až devatenácté místo. Vyřazovací soutěže se hrály na dvě porážky.

Spodní soutěž bez problémů vyhráli L. Pavlíček se Z. Kortusem z Vimperka, u kterých bylo překvapením, že nepostoupili do hlavní soutěže, ale los byl neúprosný a skupina, do které se dostali, byla jednoznačně nejsilnější ze všech. Druzí v této soutěži skončili J. Brak s A. Peškem ze Slávie Prachatice a třetí místo zde brali M. Kudrle s J. Čejkou z Libína Prachatice.

Nejvíce sledovanou však byla soutěž o první až desáté místo, ve které byly k vidění vynikající zápasy. Většina z nich se dostala až do rozhodující čtyřhry, kdy byl většinou po dvouhrách stav 1:1. Až do semifinále se probojovaly dvojice J. Vostřez – Sobotka (Ederstav Prachatice), M. Krbeček – P. Nohava (Netolice), Z. Vostřez – Medek (Ederstav) a L. Schoř – J. Fleišman (Svatá Maří). V posledních ročnících se do finále probojovala vždy minimálně jedna dvojice prachatického Ederstavu, tentokrát se tak trochu přepisovala historie a ve finále se představily dvojice Schoř – Fleišman a Krbeček – Nohava. Finálový duel se hrál na tři vítězné zápasy. Obě první dvouhry vyhráli stolní tenisté ze Svaté Maří a byli blízko vítězství. Netoličtí však utkání zdramatizovali, když vyhráli čtyřhru. To však bylo nakonec z jejich strany vše a dvojice Libor Schoř – Jaroslav Fleišman si vybojovala prvenství výhrou 3:1. Druhé místo brali Pavel Nohava s Michalem Krbečkem, bronz si odnesli Jiří Vostřez s Janem Sobotkou a těsně pod stupni vítězů skončili Zdeněk Vostřez s Jindřichem Medkem.

„Bylo to náročné již ve skupině, postoupili jsme jen tak tak. Nakonec vítězství, které v této konkurenci potěší,“ komentoval turnaj Jaroslav Fleišman z vítězné dvojice.

„Díky všem našim partnerům se nám podařilo ocenit po oba dva dny naprosto všechny hráče. Alespoň podle ohlasů se turnaj vydařil, důležité bylo, že hráči odjížděli spokojeni. I pro nás jako pořadatele to bylo hodně náročné, nyní se musíme trochu oklepat a brzy začne příprava na devátý ročník a prakticky již i na ten desátý, který chceme za dva roky pořádně vyšperkovat,“ uzavřel dvoudenní maraton Miloslav Jírovec.

Výsledky turnajů - Jednotlivci – hlavní kategorie: 1. I. Fišerová, 2. R. Horčica, 3. R. Sivera ml., 4. I. Kanaloš, 5. M. Ryska, 6. O. Soumar, 7. A. Mráz, 8. J. Vincík, 9. J. Jiráň, 10. V. Kavan, 11. M. Šnejdar, 12. T. Kulhánek, 13. P. Gruber, 14. V. Carvan, 15. K. Stolz, 16. J. Gruber, 17. P. Pahorecký, 18. F. Traxler, 19. T. Ryska, 20. M. Halabrin ml., 21. V. Hůrský, 22. M. Halabrin st., 23. J. Urbánek, 24. P. Fiala, 25. V. Chán, 26. R. Sivera st., 27. M. Slaninka, 28. M. Hanuš, 29. Š. Horpeniak, 30. S. Hodina, 31. J. Krakovič, 32. J. Kovařík, 33. J. Brož, 34. V. Tomášek, 35. R. Kadlec, 36. P. Horák, 37. V. Heinzl, 38. J. Benda, 39. J. Matějka, 40. K. Matys, 41. J. Horák, 42. R. Hečko, 43. M. Fišer, 44. M. Kanát, 45. L. Voldřich, 46. T. Havel, 47. R. Flesar, 48. I. Šteco, 49. J. Dejmek, 50. L. Malík, 51. J. Svoboda, 52. J. Vaněk, 53. J. Kříž, 54. J. Weber, 55. M. Rosič.
Ženy: 1. S. Litvanová, 2. D. Maršálková st., 3. D. Maršálková ml., 4. K. Fišerová, 5. E. Dubravcová, 6. B. Horáková, 7. I. Horáková, 8. A. Dubravcová, 9. A. Halabrinová.
Dvojice: 1. L. Schoř – J. Fleišman 2. P. Nohava – M. Krbeček, 3. J. Vostřez – J. Sobotka, 4. Z. Vostřez – J. Medek, 5. – 6. M. Pižl – V. Fučík a R. Györi – M. Špán, 7. – 8. F. Lorenčík – V. Zajac a Z. Holub – J. Mrkvička. 9. – 10. I. Icha – J. Fuchs a J. Hyka – J. Kunc, 11. L. Pavlíček – Z. Kortus, 12. J. Brak – A. Pešek, 13. M. Kudrle – J. Čejka, 14. J. Houška – J. Kozel, 15. – 16. P. Vostřez – M. Hlouška a I. Fišerová – M. Halabrin st., 17. – 18. V. Špán – P. Petrovka a V. Hesoun – M. Kocourek, 19. R. Sivera – M. Halabrin ml.