V této zemi se hraje stolní tenis ve 450 oddílech a je zde kolem 23 tisíc aktivních hráčů. H.J. Gärtner je současně i členem Německého svazu stolního tenisu.

Nejednalo se jen tak o náhodné setkání, protože prachatický stolní tenis udržuje s touto spolkovou zemí dlouholeté sportovní styky. Setkání s prachatickým starostou vyjednal bývalý československý reprezentant ve stolním tenise a loňský veteránský mistr světa Jaroslav Kunz, který je svazovým trenérem v této spolkové zemi. „Jak příznivci sportu v Prachaticích vědí, stolní tenis je mi velmi blízký a hraji ho od útlého dětství. V poslední době sice na něj nemám tolik času, ale alespoň se zajdu podívat na kluky, jak válčí v soutěžích. Jarda Kunz je mým dobrým přítelem a pokud tomu dovolí čas, rád si s ním zahraji. Proto jsem i rád, že se mohu setkat se spolkovým prezidentem tamnějších stolních tenistů a pohovořit si s ním o sportu, dění u nich v Kielu a okolí a tak trochu i o politice,“ svěřil se se svými dojmy ze setkání starosta Jan Bauer.

„Našeho prezidenta velice zajímalo zdejší prostředí, protože vždy přijedeme z našeho soustředění velice nadšeni. Chtěl se osobně přesvědčit, jak to tady vypadá, zda mu nelžeme,“ říkal s úsměvem Jaroslav Kunz, který již po několik let jezdí do Prachatic především v létě na soustředění s reprezentacemi Šlesvicka a Holštýnska. „Je tady perfektní zázemí nejen pro stolní tenis a našim hráčům se tady velmi líbí,“ dodal Jaroslav Kunz.

H.J. Gärtner se živě zajímal o Prachatice a jejich sportovní zázemí. „Máte zde velmi dobrou sportovní infrastrukturu a pěkně soustředěná jednotlivá sportoviště,“ pochválil zázemí městského sportovního areálu a zajímalo jej například i to, kolik sportovních hal je v Prachaticích k dispozici. „Je výborné, že má každá škola svou tělocvičnu,“ dodal a během neformálního rozhovoru pozval prachatického starostu i místní stolní tenisty na návštěvu k nim do Šlesvicka a Holštýnska.