Prachatický deník spolu s Okresním sdružením České unie sportu Prachatice tradičně vyhlašoval několik anket, které se kolem sportu v okrese točí. Tou největší je ocenění desítky nejúspěšnějších jednotlivců. A i tentokrát bylo z čeho vybírat, mezi deset nejlepších se nedostal nikdo, kdo by nezískal minimálně stříbrnou medaili na republikovém šampionátu a většinou sahaly úspěchy ještě podstatně výše.

Nikoho asi nemohlo překvapit, že prvenství z ročníku 2016 obhájili lyžařka klasička Barbora Havlíčková, která ještě v první polovině roku 2017 startovala v barvách Fischer Ski klubu Šumava Vimperk. Stihla několik titulů Mistryně ČR, ve svých šestnácti letech úspěšný start na MS juniorek a dostala příležitost i na MS žen. V anketě získala v tuto chvíli poslední titul, jelikož během roku 2017 přestoupila do Dukly Liberec a dle pravidel tak nebude moci být za rok 2018 hodnocena. Příležitost se poprat o post nejvyšší tak dostanou další nadějní sportovci.

Druhá skončila karatistka z oddílu Tsunami Prachatice Alice Anderlová, která mezi dorostenkami a juniorkami sklízí úspěchy na evropských a světových soutěžích.

Třetí skončil zimní obojživelník Ondřej Mánek. Patří mezi absolutní dorosteneckou špičku mezi českými biatlonisty a čeří vody na čele soutěží i mezi lyžaři klasiky. Přes zimu tak nemá prakticky žádný volný víkend.

Čtvrtá Kateřina Roblová patří mezi nejlepší juniorské světové závodnice v rybolovné technice a pátý lyžař Tomáš Kalivoda je v nejužší juniorské české špičce a získává ostruhy i na světových šampionátech. Zkrátka nejen všech deset vyhlašovaných jednotlivců, ale i řada dalších skvěle reprezentuje své kluby a města, odkud pocházejí.

Anketa mezi kolektivy je tradičně neskutečně vyrovnaná a to platilo i tentokrát. Titul sice obhájili prachatičtí hokejbalisté z týmu Highlanders, ale o pouhé dva bodíky před smíšeným družstvem dorostu Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, které bylo druhé nejlepší v republice. Bronzovou příčku pak znovu s těsným odstupem brala štafeta starších dorostenek Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, která získala titul Mistryň české republiky.

Ke slovu přišli i mladí závodníci v kategorii do patnácti let. Díky partnerům naší ankety dostali pětitisícový bonus na nákup sportovního zboží tři talenti, které vybírali zástupci sdružených spolků v OS ČUS Prachatice. Mezi oceněné se dostali bikerka a lyžařka Nela Viktorová z LYKO klubu Prachatice, Miroslav Hovorka z Karatedo klubu Tsunami Prachatice a Šimon Pavlásek z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk.

Potřetí byl uveden do Síně sportovní slávy na Prachaticku člověk, který je vzorem pro mladé sportovce a dává sportu celý svůj život. Poprvé to je žena a těžko asi najít slavnější závodnici než bikerku, cyklokrosařku a běžkyni na lyžích, účastnici pěti olympijských her Kateřinu Nash.
Svůj prostor v anketách mají každý rok také čtenáři Prachatického deníku, kteří svým hlasováním vybírají svou Sportovní hvězdu. Tentokrát dali nejvíce hlasů mladému závodníkovi v elektronických šipkách Adamu Mrázovi z Prachatic.

A ocenění si zaslouží nejen sportovci, ale samozřejmě i ti, kteří se o jejich výchovu starají. Ocenění pro zasloužilé trenéry převzali Jaroslav Uhlík a Dušan Říha. Jaroslav Uhlík je dlouholetým šéftrenérem mládeže fotbalového Šumavanu Vimperk a s partou dalších nadšenců dokázal vybudovat výbornou základnu. O budoucnost vimperského fotbalu je dobře postaráno. Dušan Říha patří mezi dlouholeté trenéry karate a přivedl do Karatedo klubu Tsunami Prachatice plno mladých a velmi nadějných dětí, které následně přinesly svému klubu výborné úspěchy.

Vyhodnocené ankety:

Jednotlivci:

1. Barbora Havlíčková (klasické lyžování – Fischer Vimperk)
2. Alice Anderlová (karate – Karatedo klub Tsunami Prachatice)
3. Ondřej Mánek (biatlon a lyžování – Fischer Vimperk)
4. Kateřina Roblová (rybolovná tech. – MO ČRS Husinec)
5. Tomáš Kalivoda (klasické lyžování – Fischer Vimperk)
6. David Zadák (horská kola – ČS Specialized Vimperk)
7. Matouš Koudelka (snowboardcross – Snowriders Vimperk)
7. Samuel Jirouš (horská kola a lyžování – ČS a Fischer)
9. Petr Pasecký (sálový fotbal – SK Strabag Prachatice)
10. Petr Lácha (judo – Tatran Prachatice)

Kolektivy:

1. HBC Highlanders Prachatice – hokejbal muži
2. Fischer ski Šumava Vimperk – družstvo dorostu
3. Fischer ski Šumava Vimperk – štafeta starší dorostenky

Talenti okresu:

Nela Viktorová (horská kola a lyžování – LYKO Prachatice)
Miroslav Hovorka (karate – Karatedo Tsunami Prachatice)
Šimon Pavlásek (lyžování – Fischer Ski Šumava Vimperk)

Sportovní osobnost:

Kateřina Nash (horská kola, cyklokros, klasické lyžování)

Sportovní hvězda Deníku:

Adam Mráz (elektronické šipky – Devils Prachatice)

Zasloužilý trenér:

Jaroslav Uhlík (kopaná – Šumavan Vimperk)
Dušan Říha (karate – Karatedo klub Tsunami Prachatice)