Na návsi se sešlo na několik stovek těch, kteří místním Sokolem prošli. Na začátku nemohlo chybět ocenění zasloužilých cvičitelů a vzpomínka na především posledních deset let činnosti Sokola Lčovice. Sokolové navíc zasadili před nově zrekonstruovanou tělocvičnou třešeň, kterou věnovala zakladatelka Sokola ve Lčovicích paní Šimáková. Všem za jejich činnost poděkovala i starostka obce Blažena Kutová.

V programu nechyběly ani dvě výstavy. „V nově zrekonstruované tělocvičně si všichni mohou prohlédnout výstavu, která mapuje posledních deset let činnosti naší organizace. Pouštíme zde i video jako vzpomínku na oslavy padesátého výročí,“ pozvala na výstavu předsedkyně Sokola Lčovice Anna Novotná. Výstavu mapující činnost SDH v obci připravili i místní dobrovolní hasiči.

A jelikož jsou Lčovice obcí velice sportovní, připraveny byly i závody nazvané Běží celá vesnice. Byly připraveny tři okruhy na 100 metrů, 750 metrů a 5 kilometrů. Dohromady se na tratě vydalo na stovku nadšenců. Výsledky zase až tak důležité nebyly, ale doplňme, že se vítězem hlavní kategorie stal místní sportovní nestor Miroslav Kouba.

Ale vraťme se zpět k začátkům Sokola ve Lčovicích. „Sokolskou myšlenku převedli do praxe před šedesáti lety manželé Šimákovi, Frnochovi a pan Funda. Ti stáli u zrodu Sokola v naší obci,“ vrátila se do historie předsedkyně Sokola Lčovice Anna Novotná a pokračovala: „Nadšení těchto lidí se rozšířilo i na ostatní, muži vybudovali tělocvičnu v lesovně, ženy připravily cvičení pro Slovenské národní slavnosti, kde sklidily velký úspěch. V této době si Sokol vedl velmi dobře. Byl vyhodnocen jako nejlepší v republice. Za to si mohl vybrat tělocvičné nářadí a některé nám slouží ještě dnes.

Sokol ve Lčovicích aktivně působil až do roku 1994, ale po odstěhování tehdejší předsedkyně Jaroslavy Martanové činnost na čas umlkla.

„Činnost byla obnovena na popud manželů Vilánkových v roce 1997 a od té doby vedu jednotu já. Znovu se začalo cvičit v tělocvičně, děti pak využívaly především hřiště,“ doplnila k dalšímu mezníku v činnosti TJ Anna Novotná.

Výstava, která mapuje činnost Sokola za posledních deset let, ukazuje, že jsou ve Lčovicích Sokolové hodně aktivní. „Naše činnost je hodně pestrá. Pořádáme dětské karnevaly, rukodělné kurzy, řadu výletů, dětské dny, promítání filmů z cest, celoroční cvičení zdravotní tělesné výchovy a plno dalších akcí. Chybí nám však cvičitelky, které by začaly cvičit s dětmi. V brzké době bychom rádi začali cvičení mladších žen,“ vypočetla z aktivit lčovického Sokola Anna Novotná.

Velká účast na sobotních oslavách je pro všechny organizátory tou největší odměnou za přípravu akce. „Připravujeme oslavy několik měsíců a k tomu patří nervozita, jak to dopadne. Naštěstí nám dešťová přeháňka prošla ještě před začátkem oslav. Přišlo opravdu hodně lidí a je vidět, že jsou spokojení. Solidní byla i účast na běžeckém závodě. Všichni pochvalovali obě výstavy. Zkrátka nám všem spadl kámen ze srdce, že to dobře dopadlo,“ shrnula sobotní odpoledne Anna Novotná.