Jan Vastl, dalo by se říct, kluk z plakátu. Hodný a tichý, ale když je na svém kole, tak ho nic nezastaví. Rodáka ze Sušice přivedl ke kolu tatínek. Ve světovém žebříčku juniorů mu momentálně patří čtvrtá příčka.

V kolika letech jste začal s horským kolem, a kdo vás k němu přivedl?
Ke kolu mě přivedl taťka, který se dříve věnoval triatlonu. Začal jsem jezdit už během doby, kdy jsem hrál hokej, ve čtrnácti mě kolo bavilo víc, a tak jsem se začal bikům víc věnovat.

Kolik závodů zajedete za rok?
Přesně nevím, ale něco kolem pětadvaceti.

Co znamená být profík pro tak mladého kluka?
Profík nejsem, ale snažím se věnovat cyklistice jako profesionál, takže to je jíst zdravě, hodně spát a smysluplně trénovat.

Jaké máte jiné zájmy?
V zimě mě hodně baví hokej, běhání a cyklokros.

A váš vzor v horských kolech?
To je Julian Absalon.

Jaké máte cíle?
Teď je můj největší cíl blížící se MS v Jihoafrické republice.

Co říkáte na zázemí ve Vimperku?
Zázemí se mi líbí. Intr je takový rodinný barák, jsme tam jenom cyklisti a běžkaři. Team je propojený se školou, takže i učitelé vychází vstříc.

Trenér Jiří Lutovský o Honzovi:Je to velice talentovaný mladík. Před tím, než sedl na kolo, hrál mimo jiné hokej za žákovské mužstvo Vimperka. Honza má zdravou ctižádostivost a na svůj věk už to má poměrně srovnané v hlavě, co chce pro svůj úspěch obětovat, a jak toho chce dosáhnout. A že toho obětuje hodně.
Všechen svůj volný čas, někdy i na úkor studia; nicméně profesoři se mu snaží vyjít vstříc, aby při svém velkém tréninkovém a závodnickém vytížení zvládl absolvovat i středoškolské studium.
Honza je typ, který je třeba spíš v tréninku brzdit, než ho do něj nutit. Ví, co chce, a obětuje tomu vše. Spíš ho musím správně směrovat v tréninku a motivovat směrem k nejdůležitějším akcím sezóny.
Teď je před ním mistrovství světa jako jeden z prvních vrcholů jeho kariéry. Pokud bude správně motivovaný, může dosáhnout velkého úspěchu. Nicméně ty opravdu velké sportovní cíle jsou stále ještě před ním. Příští rok přestupuje do kategorie U 23, kde by se měl postupem času prosadit, aby tam mohl usilovat o nominaci na olympiádu v roce 2016 v Riu. 

Jaký je trenér Jiří Lutovský?
Je přísný, skvěle se o nás stará, a to přináší výsledky.

Jan VastlPřezdívka: Vastlík
Rok narození: 1995
Váha: 61 kg
Výška: 183 cm
Tým: Česká Spořitelna Specialized
Největší úspěchy: 7. místo na ME v Moskvě, celkové vítězství v ČP MTB 2011, 3. místo v závodě světového poháru horských kol v italském Val di Sole, 1. místo v mistrovství ČR MTB XCO 2013 Bedřichov, mistrovská zlatá medaile juniorů Světového poháru v cross country v Andoře.

Co byste řekl o závodě světového poháru v cross country v Andoře?
Závod to byl náročný, protože se jel v nadmořské výšce 2000 metrů. Trať byla taková klasická, žádné těžké sjezdy, spíš delší kopce, a to mi sedí. Ze začátku jsem se necítil moc silně, ale ve druhém kole se to rozjelo, tak jsem využil, když kluci zrovna nejeli, vzal jsem za to a nikdo nereagoval. Do cíle jsem náskok zvyšoval, tak jsem si akorát v posledním kole hlídal, aby nepřišel žádný technický problém.

Jak by dopadlo srovnání závodů mistrovství ČR v Bedřichově a světový pohár v cross country v Andoře?
Tratě byly rozdílné – v Bedřichově to byl spíš cyklokros a v Andoře to byla pěkná biková trat, ale hlavní rozdíl vidím v konkurenci, kde na světových pohárech jsou kvalitnější závodníci a bojuje se o každý metr.

 Jak se těšíte na mistrovství světa Jižní Afriky?

Těším se moc, protože jsem v Africe ještě nikdy nebyl a trať vypadá taky pěkně. Tak se budu snažit udělat co nejlepší výsledek.

Jak se připravujete před takovým velkým závodem?
Den předtím se musím hodně rozjet. K večeři si dám už jenom těstoviny, protože startujeme většinou ráno. V den závodu se nasnídám, obvykle müsli a housku s nutelou, pak se nějakou hodinu a půl před startem začnu rozjíždět a dvacet minut do startu už musím stát v boxech.

ZDENĚK FORMÁNEK