Páteční program Středoevropské rallye skrápěl déšť. Nicméně startovnímu poli kraluje úřadující mistr světa Kalle Rovanperä z Finska. Na vedoucí pozici přijel již po poledni na přeskupení do Prachatic a po osmi rychlostních zkouškách má náskok 36 sekund na Belgičana Thierryho Neuvillea, třetí je Elfyn Evans z Velké Británie.

"Byl to hodně náročný den," řekl Rovanperä v cíli posledního měřeného úseku pro ČTK a dodal: "Ráno jsem se těžko dostával do tempa, zpočátku jsem byl moc opatrný."

Posádky Středoevropské rallye vyrazily po přeskupení do bývalých prachatických kasáren na přezouvání svých vozů.
FOTO, VIDEO: Světoví jezdci se předvedli fanouškům i při přezouvání aut

Závodníci měli v pátek absolvovat šest rychlostních zkoušek, ale odpolední test, který vedl v okolí Vlachova Březí na Prachaticku, pořadatelé po projetí několika vozů zrušili kvůli divákům, kteří na trati stáli tam, kde neměli. "Na rallye fandí obrovské množství diváků a bohužel někteří z nich i přes pokyny pořadatelů nedodrželi bezpečnostní pokyny a stáli v místě, kde ohrožovali sebe i jezdce. Abychom předešli rizikovým situacím, rozhodli jsme se z bezpečnostních důvodů šestou rychlostní zkoušku přerušit a následně úplně zrušit," sdělil pro ČTK šéf komunikace české části závodu Tibor Alföldi.

Vůz Esapekka Lappiho po havárii na Středoevropské rallye..
Na rallye šlo o život, podívejte se na videu, kde stáli při havárii diváci

Závod pokračuje v sobotu šesti rychlostními zkouškami v Rakousku. V neděli závod vyvrcholí v Německu.

Pořadí po české části závodu: 1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 1:13:05,1, 2. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -36,4, 3. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -47,2, 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -1:30,4, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:26,8, 6. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -2:35,9, …10. Cais, Trunkát (ČR/Škoda Fabia RS) -5:51,2, 19. Březík, Krajča (ČR/Škoda Fabia) -7:44,4, 22. Skála, Skořepa (ČR/Hyundai i20 Rally2) -8:29,2, 26. Vojtěch, Ernst (ČR/Škoda Fabia) -10:26,7.