Nabitý kalendář

„Letos začíná příprava o měsíc a půl dříve. Všechny vrcholy se také posouvají, protože je v létě olympiáda. Od toho se odvíjí i další termíny. Mistrovství světa je koncem června a mistrovství Evropy dokonce v polovině května. To je posunuté dokonce o dva měsíce,“ vypočítává největší vrcholy právě začínající sezony reprezentační trenér Jiří Lutovský, který současně připravuje i vimperské bikery.

Profitým

Letošní sezona je pro vimperské bikery jakýmsi historickým mezníkem, když se zde vytváří jeden z mála profitýmů v České republice. „Po loňských všelijakých událostech jsme prakticky v roce nula. Celý profesionální tým České spořitelny přešel sem do Vimperka a dá se říci, že okres Prachatice má jeden ze tří bikových profitýmů v republice. Je to takzvaný UCI MTB team, dříve se tomu říkalo trade team, tedy takový, který má smluvně vázané profijezdce. Těch je šest, Tereza Huříková, Pepa Kamler, Tomáš Trunschka z Mostu, Karolína Stolařová z Kamenice, Radek Dítě a Pavel Zerzáň. Tento tým doplňuje naše farma mladých závodníků. Podařilo se udělat jakési bližší provázání vimperské farmy s profitýmem. Sem patří Jakub Magnusek, Matěj Nepustil a Jitka Valešová, kteří jsou zařazeni v juniorské reprezentaci a měli by absolvovat i některé světové závody. Lukáš Malý a Honza Fojtík by měli jet spíše maratony a závody Kola pro život. Zbytek z tréninkového centra a vimperského sportovního gymnázia bude rozřazen a nasazován do soutěží podle výsledků prvních závodů.

Příprava

V pondělí vyrazila do světa první skupina vimperských bikerů a začíná najíždět první letošní tréninkové kilometry. „Na Grand Canaria vyrazila top skupina ve složení Tereza Huříková, Pepa Kamler a Tomáš Trunschka. S nimi tam bude tři neděle fyzioterapeut Pavel Němec. Tato skupina spolu se zbytkem elitního týmu, Jakubem Magnuskem a Matějem Nepustilem odlétá 26. února na Kypr, kde se jedou přípravné mezinárodní závody kategorie C1. Jedou se dva závody cross country a mezi tím je časovka. Vše se sčítá dohromady. Další víkend se u Limassolu jede další závod. Tereza si vše prodlouží o další týden. Na pozvání pořadatelů bude absolvovat další závody. To již bude jakási předzávodní příprava. Po příletu z Kypru Tereza absolvuje s italským ženským týmem, kde je na hostování, světový pohár na silnici. To bude na Velikonoce a my si ji v Itálii vyzvedneme na cestě na soustředění do Toskánska, kam již jedeme podesáté. Pro ten top tým je to již ostrá příprava a 6. dubna se v Itálii jede další závod C1, kde již se čeká hodně silná konkurence a ukáže se, jak na tom budeme,“ popisuje model přípravy před hlavními závody sezony Jiří Lutovský.

Poháry

Začátek dubna bude již hodně ostrý. Nejprve startuje Český pohár a 19. dubna již Světový pohár. „Tady již se bude rozhodovat i o olympiádě,“ říká Jiří Lutovský a dodává: „Rychle za sebou jsou tři Světové poháry, ze kterých vzejdou účastníci olympiády v Číně. Minulý týden jsem dal návrh, aby rozhodoval součet nejlepších dvou výsledků z prvních tří závodů svěťáku. To bylo schváleno, takže jsou podmínky dané. Bohužel, týká se to zrovna souboje dvou závodnic z našeho okresu Terezy Huříkové a Katky Hanušové Nashové, ale nedá se nic dělat. Hovořilo se o divoké kartě pro Terezu, došlo k chybě v komunikaci mezi svazem a olympijským výborem, ale není to jen náš případ. Na kvóty doplatí nejvíce Američanky, ale i domácí Číňanky. Z těchto velmocí mohou startovat jen dvě závodnice, Američanky jich mají mezi elitou pět. Ukřivdění se cítit nemůžeme. Pořád ještě existuje možnost, že by některá země kvótu nenaplnila, pak by se o divoké kartě hovořit mohlo, ale to je tak mizivé promile, že nemá význam nad tím přemýšlet. Když se to vezme v globále, pojede olympiádu patnáct výborných závodnic, pět na dobré úrovni a deset do počtu. Čísla se dostanou i do států, kde je špička na úrovni našich amatérských závodů. Bohužel, nejvýše považované závody, nejsou ty nejkvalitnější, nemohou se vyrovnat Světovému poháru či mistrovství světa.“

Šampionáty

Již bylo zmíněno, že prvním vrcholem sezony bude květnové mistrovství Evropy. Pojede top tým i junioři. „Jede se ve Svatém Wendelu, což není od nás daleko. Je to velice příjemné prostředí a na závody chodí přes dvacet tisíc lidí. Je to dosažitelné i pro naše fanoušky. Zatím nevím, zda se rozhodne startovat Katka Nashová. V každém případě pojedou naši junioři, kteří již předtím absolvují dva závody Světového poháru, ze kterých se bude dělat nominace na Evropu i svět,“ doplňuje J. Lutovský.

Kolo pro život

Stále více do povědomí cyklistické veřejnosti se dostávají závody seriálu Kolo pro život České spořitelny a i zde se chtějí Vimperští etablovat. „Rozjeli jsme projekt Česká spořitelna open team pro hobbíky a amatérské závodníky. Jede se soutěž družstev, které se chceme zúčastnit a zpropagovat našeho titulárního sponzora. Jsou to i dobré přípravné závody. Tím, jak se dostaly do seriálu poháru v půlmaratonu, tak stoupá i jejich prestiž. Jezdí to hodně dobrých lidí z cross country,“ hovoří o závodech druhého sledu ČS MTB trenér Lutovský.

Maratony

V týmu jsou i specialisté na dlouhé a superdlouhé tratě, takže se ČS MTB chce ukázat i v této konkurenci. „Tomáš Trunschka se bude připravovat na mistrovství světa v maratonu, chce obhajovat i vítězství v maratonu na 200 kilometrů a chce absolvovat a nejlépe vyhrát legendární závod napříč Austrálií. Od září se tedy bude připravovat na tento závod,“ doplňuje zajímavou informaci J. Lutovský.

Jihočeský pohár

Vimperští bikeři stojí i za zajímavým projektem Jihočeského poháru MTB, který se pojede i v tomto roce. „Za tímto projektem stojí Vojta Huřík. podařilo se to rozšířit na sedm závodů po celém kraji. Celkově si myslím, že se závodů cross country moc nekoná a jsem rád, že se nám takto podařilo zaplnit kalendář. Navíc je to dobrý program pro mladé jezdce, aby se vyhnuli maratonům a podobným extrémním závodům. Tím také rozšiřujeme základnu a jihočeský pohár slouží i jako náborový závod. Většinou jsou za pořádáním jednotlivých závodů obce a mají do toho chuť,“ kvituje seriál vimperský trenér.

Mistrovství světa

Závěr června bude patřit světovému šampionátu. Ten se uskuteční v oblasti italského Val di Sole. „Ani sem to není daleko. Loni jsme si trať zkusili a byla docela příjemná. Pak by olympijský výběr měl absolvovat přípravu v Livignu. Terezy se ještě týká mistrovství republiky v časovce a pokud se nominuje, tak i mistrovství Evropy, které letos s ničím nekoliduje. Případně by se mohla nominovat na mistrovství světa. Před olympiádou se jedou světové poháry v Kanadě. Olympiádou pak sezona prakticky končí,“ dodává k roku 2008 J. Lutovský.