Hlavní závod mužů Elite je zařazen do mezinárodního kalendáře UCI v kategorii C2 , takže vítěz získá vedle 30 bodů do žebříčku UCI i finanční odměnu 300 Euro. Body do žebříčku UCI získávají závodníci na prvních deseti místech a finanční odměny závodníci, kteří se umístí do patnáctého místa. Nedělní program začíná již v 10.30 hodin startem nejmladších kategorií, postupně pak podle časového programu startují jednotlivé dětské kategorie. Ve 12.45 pak startují silně obsazené kategorie kadetů, juniorek, žen a hobby mužů, ve 14.00 hlavní závod mužů a juniorů.

Do hlavního závodu se přihlásila skoro celá česká špička a závodníci z Německa a Rakouska. Z Čech je to tým Rubena Birell Specialized v čele s Jirkou Friedlem a Janem Škarnitzlem, Merida biking s Pavlínou Šulcovou a Matějem Nepustilem, Milan Spěšný ze Scott a Hagett. V mládežnických kategoriích budou patřit k favoritům domácí závodníci z týmu Česká spořitelna Specialized Junior a závodníci KC Kooperativa.

Jako doprovodný program je připraven pro děti skákací hrad a jízda zručnosti na kole. Pro fanoušky a diváky je přichystán velký pivní stan s občerstvením.

Závod se jede na tříkilometrovém okruhu v údolí Křesánovského potoka v areálu autokempu Vodník, v jednom okruhu překonávají závodníci převýšení 144 metrů. Trať je technicky náročná a splňuje parametry tratí světových pohárů a dokonale prověří fyzickou a technickou připravenost závodníků.