GIANT Vimperská 24 je součástí seriálu Ortika 24 MTB Series 2010 a dokonce jeho posledním závodem. Proto se dá očekávat účast nejlepších závodníků seriálu, kteří pojedou o vítězství. První závod se jel v červnu v Liberci a byl hned Mistrovstvím České republiky. Pokračování měl seriál v Bystřičce na Valašsku, nově se jel třetí závod na Slovensku, předposlední klání hostí tento víkend Beroun a první srpnový víkend se bikeři sjedou do Vimperka. Do celkového hodnocení seriálu se započítávají závodníci, kteří absolvují minimálně tři závody, do hodnocení se pak počítají čtyři nejlepší výsledky.

Lze si vybrat

„Je to závod pro bikerské nespavce, notorické vytrvalce, ultramaratonce a hlavně pro všechny, kteří se chtějí závodem na biku pobavit a prožít skvělý víkend na kole mezi přáteli,“ zve na závody Lenka Šimánková z pořadatelského Ski klubu Šumava a dodává: „Pouze je třeba podle momentální výkonnosti zvážit, jestli vyrazí závodník sám v individuálním závodě, nebo je lepší sestavit dvou či čtyřčlenné týmy. Navíc je pro závod ve Vimperku vypsaná speciální kategorie Vodnická šestice. Každý by si zkrátka měl užít závod podle svého. Specialitou na Vodníku ještě bude Vodnický sprint dvojic, který je vypsán na deset hodin. Zde budou zvlášť vyhlašovány mužské, ženské a smíšené dvojice.“

Taktika

Jak již tedy Lenka Šimánková naznačila, kromě sólistů pojedou dvojice, čtveřice a dokonce i šestice. Nejvýhodnější se tedy zdá složení s více závodníky. „To určitě. Není dáno, kolik kilometrů, nebo jak dlouho musí každý závodník z týmu jet. Vždy je na trati jeden a ostatní odpočívají. Někdo si dá jedno kolečko, další třeba tři, podle toho, jak se kdo momentálně cítí. Pouze střídání musí být v prostoru k tomu vymezenému po dojetí kola. Taktiku si samozřejmě každý volí sám, ale určitě není dobré dlouho odpočívat, je dobré umět nespat, pořádně hýbat nohama a u družstev být týmovým hráčem. U jednotlivců je třeba být v extrémně dobré formě,“ doporučuje Lenka Šimánková a doplňuje k hodnocení závodu v cíli: „Počítá se počet ujetých kol a pokud dojde v tomto kritériu ke shodě, lepší je ten, kdo do cíle posledního kola dojel dříve.“

Zajímavá trať

To, že se závodníci v týmových kategoriích mohou střídat, jasně vypovídá o tom, že se jedná o okruhový závod. Okolí Vimperka je nesmírně bohaté na výborné tratě a i ta pro srpnový závod je velice zajímavá. „Trasa závodu je převážně vedena po širokých lesních cestách s minimem kořenů. Ve Sportovním areálu Vodník je využito lyžařských tras a nově otevřené in–line dráhy. Na standardní trase jsou dva obtížnější sjezdy, ale ty jsou na horském kole bez problémů sjízdné za každého počasí. Vypustili jsme sjezdy z minulého ročníku. Až na pár úseků je celá trasa dostatečně široká, tedy s možností bezpečného předjíždění,“ přiblížila trasu okruhu L. Šimánková a přidala jednu zajímavost: „Pro milovníky náročných sjezdů připravujeme na trase vyznačené jakési zkratky pro zkušené, což jsou speciální a technicky náročné traily, které jsou však časově výhodnější. Každý závodník bude moci zvolit optimální varianty trasy dle jeho aktuálního stavu.“ Trasa je společná pro oba závody, kolečko má těsně pod 11 kilometrů a převýšení na kolo je 268 metrů. Celkem se v kole nastoupá přes 350 metrů.

Podmínky

Jak již bylo řečeno, přihlásit se může úplně každý. Do 27. července je startovné 750 korun na závodníka, od tohoto data o sto korun více. „Kdo se však přihlásí až od 27. července, nebude mít nárok na upomínkový předmět a startovní číslo bude bez jeho jména. Jinak vše zůstává stejné,“ doplňuje L. Šimánková s tím, že startovné zahrnuje občerstvení po celou dobu závodu, což je dvakrát jídlo, dvakrát pivo Budvar, třikrát Kofola a občerstvovací stanice, dále pak zdravotní a technickou pomoc, měření času, parkovací a ubytovací poplatky, mytí kol, sprchy, vstupenku na Vimperk 24 Fest a u těch přihlášených do 27. července ještě upomínkový předmět a startovní číslo se jménem. V prostoru startu a cíle bude stánek zajišťující servis. Samozřejmě start v závodě má i další podmínky než zaplacení startovného. „Kolo samozřejmě musí být v dobrém technickém stavu, přilba je povinná po celou dobu pohybu na trati. Jelikož se jede i přes noc, je povinen každý účastník používat v době od 21 hodin v sobotu do 6 hodin v neděli dostatečné osvětlení, a to bílé světlo vpředu a červené vzadu. Okruh je sice dobře označený, ale je třeba si uvědomit, že se soutěží za plného silničního provozu. Proto je nutno, aby tomuto faktu závodníci přizpůsobili svou jízdu. Zajímavý určitě bude i start závodu, který je systémem Le Mans. Po startu tedy bikeři běží ke svým připraveným kolům.“

Nejde jen o sport

Závod na čtyřiadvacet hodin je hodně specifickým kláním. Bikeři jsou spolu podstatně déle než na jiných závodech v cross country. „Atmosféra je úplně jiná. Závodníci jsou pospolu minimálně dva dny, poznají se, popovídají. Zkrátka si akci všichni pořádně užijí. Je to už spíše jako společenská událost, kterou by si všichni milovníci horských kol měli umět užít. Ten, kdo si někdy takovýto závod zkusí, určitě si pak alespoň dva do sezony zajede. Chytne ho to. Jezdí to jednak maratonci, ale i hobbíci, naprostí amatéři. Jezdí se jednotlivci do čtyřiceti a nad čtyřicet let, stejně tak v týmech,“ zve na závody L. Šimánková.

Konkurence

Výhodou vimperského závodu je to, že se jede jako poslední v seriálu. To zaručuje napínavé souboje. „Loni se jel vynikající závod, který ještě promlouval do konečného pořadí ve všech kategoriích. To samé se dá očekávat i od letošního klání. Dá se předpokládat účast té nejužší špičky seriálu,“ zve na výborné souboje Lenka Šimánková.

Další program

Veškeré informace k závodům lze najít na stránkách www.vimperska24.cz, a to i ohledně doprovodného programu, který bude opět velice zajímavý. „Již po páteční prezentaci, která je od 18 do 20 hodin, začíná i Vimperk 24 Fest a hned od osmi hodin zahraje na festivalovém pódiu na Vodníku M.Y.Music, o dvě hodiny později Fast Food Orchestra. V sobotu pokračuje od rána prezentace a přesně v poledne odstartují oba závody. V deset večer pak skončí Vimperský sprint dvojic. Již předtím ale od šesti večer pokračuje fest dalšími čtyřmi výbornými vystoupeními. Přesně na půlnoc je připravena ohňová show v podání skupiny historického šermu Artego z Vimperka. V neděli se pak již budeme těšit na dojezd závodu a následné vyhlášení vítězů,“ načrtla program Lenka Šimánková.