Do závodu juniorů však nenastoupil Martin Debnar, který byl na posledním Evropském poháru nejlepší z českých závodníků. „Martin již jen dolaďuje formu na evropský šampionát a zvolil jinou formu přípravy než závod v Račicích,“ uvedl již minulý týden k absenci jedničky prachatického oddílu trenér Miroslav Lorenc.

I proto také byl závoj juniorů jednoznačnou záležitostí Lukáše Kočaře z Brna, který na trati 750 metrů plavání – 20 km na kole – 5 km běhu zvítězil s náskokem více než minuty a půl.

Prachatický triatlon však v juniorské kategorii zajímal daleko více závod děvčat, kde se představila Barbora Hlaváčová. Ta se také nyní představí na evropském šampionátu, ale do Račic si odskočila. Na plavecké a cyklistické části dlouho bojovala s Kamilou Hořejší a bok po boku s ní vyrážela na běžeckou část závodu, ale v cíli byla o více než čtyřicet vteřin dříve než její soupeřka.„Plavání jsem brala spíše tak trochu na pohodu. Čeká mě Mistrovství Evropy, takže to nešlo nějak přepálit. Kolo jsme s Kamilou odjely docela dobře a běh už byl takový opravdu na doběhnutí,“ uvedla v cíli prachatická novopečená Mistryně republiky a dodala k evropskému šampionátu: „Bude to můj první tak velký závod. Zatím jsem šla jen Evropské poháry, ale co jsem slyšela, tak šampionát se s tím vůbec nedá srovnávat, bude o mnoho těžší. Jsem na to zvědavá, bude tam nějakých padesát závodnic, a tak by bylo dobré skončit v první polovině startovního pole.“

Výborný závod předvedl v Račicích také další prachatický závodník, a to mezi dorostenci Václav Lebeda. Na stejných distancích jako junioři by právě v juniorském závodě skončil těsně čtvrtý. Svou kategorii však vyhrál, a to s velkým náskokem před Michaelem Kukrlem. V cíli měl bez osmi vteřin náskok jedné minuty. Prokázal, že patří v České republice do absolutní dorostenecké špičky triatlonistů.

Své nadšení neskrýval ani trenér prachatických triatlonistů Miroslav Lorenc. „V Račicích jsme byli vidět. Kdyby startoval i Martin Debnar, tak máme tři první místa a dva juniorské tituly Mistrů České republiky na tuto sezonu. Dobře si vedla i Valerie Eningerová na svém prvním závodě Českého poháru, skončila třetí v kategorii Z2. Bára si počínala suverénně stylem start cíl, a to se šetřila na Mistrovství Evropy. Vašek také porazil soupeře s přehledem. Je to radost, jak jsme to rozšutrovali,“ chválil závodníky M. Lorenc a pokračoval k dalšímu programu: „Ovšem daleko důležitější informace je, že ve středu odlétali Bára a Martin do Španělska a v pátek budou závodit. Nás bude zajímat i závod štafet v sobotu. Naše štafeta pojede ve složení Debnar, Kočař, Hlaváčová a Grabmüllerová. Vašek odjížděl v úterý za Jihočeský kraj na Olympiádu dětí a mládeže do Olomouce a také bude závodit v pátek.“

Pořadí z Račic – Dorostenci: 1. V. Lebeda (ŠuTri Prachatice) 57:27, 2. M. Kukrle 58:19, 3. J. Josef 1:00:30, 4. Š. Kuncl 1:00:53, 5. R. Spálenský 1:02:36. Dorostenky: 1. M. Zahradníčková 1:07:52, 2. T. Skuhrová 1:09:07, 3. A. Třebická 1:09:42, 4. A. Karná 1:12:01, 5. M. Kovandová 1:12:13. Junioři: 1. L. Kočař 55:10, 2. J. Kalus 56:41, 3. M. Záleský 57:20, 4. M. Zahálka 57:41, 5. V. Bartůněk 59:01. Juniorky: 1. B. Hlaváčová 1:03:35, 2. K. Hořejší 1:04:18, 3. A. Vozárová 1:04:45, 4. P. Vachulková 1:06:27, 5. K. Kaniščevová 1:11:16.

Prachatičtí závodníci Martin Debnar a Barbora Hlaváčová startují na evropském šampionátu ve španělském středisku Pontevedra již dnes, tak držme palce, ať jim to vyjde.