Radku, letošní sezona se vám výsledkově dařila. Věřil jste, že by mohla v Itálii padnout medaile?

Odjížděl jsem se smíšenými pocity. Je pravda, že originál pistoli ani revolver jsme moc nestříleli vzhledem k tomu, že je to právě originál a zbraně se musí šetřit. Ve skrytu duše jsme doufali, že bychom mohli nějakou medaili alespoň v družstvu získat. Navíc jsme všichni tři stříleli originál českými zbraněmi, o to větší reklama pro zlaté české ručičky bývalých puškařů.

Na každých závodech jsou podmínky odlišné. Zažili jste je různě po Evropě i v Americe. Co zde v Parmě?

Střelnice v Parmě je dost stará a řekl bych, že i dost náročná, protože je tam dost málo světla. Navíc tam bylo jak v prádelně, velké horko a střeliště je dost uzavřené. Bez čelenky a podobných věcí by vůbec nešlo střílet.

Jak vypadal váš zlatý závod? Určitě vnímáte i to, kolik mají nastříleno soupeři.

Originál pistole byla hned první den a já střílel v první směně ráno v půl deváté, takže ještě nebylo takové vedro. Do závodu jsem šel docela odevzdaně, protože se mi v tréninku moc nedařilo. Prvními dvěma ranami jsem dal dvě osmičky a začal si uvědomovat, jaké dělám chyby. Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo. Do obou terčů jsem to dotahoval vždy třemi desítkami na závěr. Nakonec to vyšlo.

O čem střelec přemýšlí, když ví, že má nastříleno 96 bodů, což by mohlo stačit na medaili.

Říkal jsem si, že je to výborný výsledek pro družstvo a kdybych tak přidal bodík, mohla z toho být i individuální placka. Podmínky však byly opravdu těžké, plno závodníků šlo ještě do závodu, takže jsem nevěděl, na čem jsem. Doufal jsem na bronz, ale když jsem viděl, že jsme čtyří s 96 body, tak jsem si vzpomněl na letošní mistrovství republiky, kde jsem byl dvakrát bramborový a tušil, že to při mém štěstí bude zase čtvrté místo. Měření však bylo hodně těsné a rozhodovaly milimetry. K tomu jsem se dostal přímo, protože jsem našemu delegátovi dělal navíc překladatele. Již jsme věděli, že jsme v družstvu stříbrní, což byla paráda. Já měl nejhorší střelu 42 milimetrů od středu, tak jsem věděl, že to musí být medaile. Odešli jsme od terčů s tím, že jsem druhý. Asi za půl hodiny přišli klucí z reprezentace, bafli mě a odtáhli k nástěnce se slovy: „Pojď, my tě budeme držet, aby tě nešmejklo.“ V konečné výsledkovce jsem byl první na měření. Podle regulí se prvních šest střelců znovu přeměřuje. Navíc byl ze strany Holanďanů podán protest. Nakonec to změnil anglický delegát, když došlo k pochybení německé rozhodčí. Původně zlatý Ital po měření klesl až na třetí místo.

Co výsledku říkali vaši kolegové z týmu?

Děda (Josef Těsnohlídek – pozn. redakce) a Ivan Kalina o tom nevěděli, protože odjeli na hotel se převléci. Náš delegát Franta Kadavý se jel na hotel převléci, aby mohl předávat medaile. Já mu kladl na srdce, aby to klukům neříkal a on to splnil. Jen jim řekl: „Je to dobrý, jedu si pro šaty,“ a odešel. Když pak přijeli na střelnici, tak to bylo velké překvapení. Nejvíce jásal děda a byl spokojen, že to zlato zůstalo v rodině. On se o něj pokouší od roku 2000 a konstatoval: „Tak to je moje jedenáctá stříbrná medaile.“ K tomu má ještě tři bronzy. Přeji mu, aby mu ještě ta zlatá vyšla.

A co družstva, co chybělo ke zlatu?

Měli jsme trochu smůlu. Na Francouze nám v pistoli chyběly dva body. Není to moc vzhledem k tomu, že děda i Ivan měli oba 92 a oba se třemi desítkami. Nastalo tedy honění kdybychů. Kdyby měli 93, tak jsme vyhráli na desítky. Francouzi však měli výborně postavený tým a všichni dali 94 bodů. I stříbro je velký úspěch. V tomto složení jsme originál stříleli poprvé, loni střílel Ivan repliku, ve které udělal stříbro. Originál je však královskou disciplínou.

Když se podaří první den zlato a stříbro, může se závodník soustředit na další disciplíny?

Strašně těžko. První noc jsem skoro nic nenaspal a pořád jsem si to přehrával. Pocit ze stupňů vítězů je nádherný. Bylo to ve velikánském stanu, kde bylo na pět stovek lidí a konečně byla slyšet naše hymna. Druhý den v revolveru jsem nenastřílel, co jindy. V coltu pak nastřílel nejvíce děda, standard dal Ivan, mě to až tolik nevyšlo, ale bronz z toho byl. Střílel jsem ještě doutnákovou pistoli, kde jsem si zlepšil osobák. Tu ale vůbec netrénuji, protože je moc ošemetná. Přemluvili mě však kluci do družstva.

Co vaši kamarádi z Rakouska a Německa, jak brali váš titul?

Rakušanům se nedařilo. První mi přišel pogratulovat velký kamarád Helmut Zöbl a všichni to brali perfektně a gratulovali. Konečně prý po čase zase slyšeli českou hymnu. Asi i trochu počítali s tím, že by něco mohlo přijít, protože nás brali jako silnou konkurenci. Mně se v Eisenstadtu podařilo vyhrát tři disciplíny, takže s námi počítali.

Je to určitě výzva k tomu, abyste z Prachatic proháněli svět i v dalších letech.

To určitě. Je perfektní, že jsou medaile v Prachaticích. Druhou baštou je Mladá Boleslav, kde jsou puškaři. Gusta Gráf vyhrál s 99 body a ke stovce mu chyběl jediný milimetr. To samé nastřílel na republice v Prachaticích. Flintaři udělali český rekord a byli druzí. Jinak to byl pro Českou republiku rekordní šampionát, tolik medailí se ještě z akce typu Evropy či světa nepřivezlo. Na druhou stranu již na nás budou soupeři připravení. Už tady to třeba v křesadlové pistoli byla tak trochu válka nervů. My stříleli všichni v jedné směně a za každého z nás si stoupl s dalekohledem někdo z Rakušanů. To na klidu nepřidá. Tady v křesačce byl čtvrtý Karel Štěpánek, další z prachatických závodníků. Byl nadmíru spokojen a dodal: “Už o mně nemůžou říct, že jsem ořezávátko, protože mám diplom z Evropy.“

A co čeká příští rok?

Mistrovství světa v Austrálii. Tady naši reprezentanti před sedmi lety začínali na mezinárodní úrovni. Je to sice finančně hodně nákladné, ale rádi bychom to s klukama absolvovali.