Prachatická sálovka zde bude mít prakticky čtyřnásobné zastoupení. V roli jednoho z trenérů působí Pavel Šilhán, v poli se představí Václav Houška (oba Strabag Lubryco) a bývalý prachatický hráč Ondřej Šafránek. Navíc v roli rozhodčího cestuje Pavol Sýkora.

„Je logické, že jsme se sešli na soustředění v Prachaticích, když letíme do Bogoty z Mnichova. Každá koruna ušetřená je výborná, navíc nám ČSAD vyšlo vstříc s dopravou,“ uvedl důvod, proč se reprezentanti na závěr přípravy sešli právě v Prachaticích Pavel Šilhán. Právě on je hlavním trenérem reprezentace do 21 let, se kterou vybojoval titul Mistrů Evropy, navíc velice zkušený gólman, a tak je nabíledni jeho nominace i k reprezentaci dospělých. „Vybíral jsem gólmany, to nechal Aleš Štorc vyloženě na mě. Spolu jsme pak konzultovali ostatní hráče a devadesáti devíti procentech jsme se shodli. Jeho názor je samozřejmě rozhodující, ale shoda zde byla jasná,“ uvedl Pavel Šilhán, který musel v závěru celostátní ligy do brány Strabagu po zranění ostatních gólmanů. Aleš Štorc zase ještě loni ještě nastupoval za Chemcomex Praha.

V reprezentaci se objevil Václav Houška ze Strabagu Lubryco Prachatice. Určitě to není náhoda, protože řadu let již patří do širšího kádru. „Venca patří dlouhou dobu mezi dvaadvacet lidí, kteří patří do širší reprezentace. Šampionát j Jižní Americe bude specifický a Venca typologicky, svým fyzickým fondem a dalšími aspekty do mančaftu jednoznačně patří. Ve skupině máme troje Jihoameričany, takže musíme mít v týmu lidi perfektně fyzicky připravené. My určitě nebudeme diktovat tempo hry, ale budeme muset především dobře bránit a vyrážet do brejků. Silnou zbraní by měly být pro nás standardky. Jihoameričané jsou vychováván k tomu, že střílejí plno gólů a vyhrávají třeba 9:6. Oni prakticky neřeší obranu a tlačí všechno dopředu,“ hovoří o zařazení V. Houšky do reprezentace.

Na šampionátu naši hrají s Mexikem, Paraguayí a Venezuelou, takže dost těžká skupina. „Samozřejmě se každý zápas začíná za stavu 0:0, ale Paraguay je pomalu jak z jiné planety. Určitě přivezeme nějaké závěry, takže ukážeme, jak se jejich sálovka hraje. Venezuelu jsme sice s velkým štěstím, ale přeci minule porazili 1:0. Dali nám tři tyče, dvě břevna, gólman Klíma chytil snad dvacet tutovek. Ale i štěstí k výkonu patří. Mexiko zase nikdo ještě neviděl. Určitě tak nechceme jet jen na výlet a po třech zápasech koukat na tribuně, ale chceme postoupit ze skupiny. Mexiko a Venezuela jsou hratelní, Paraguay zkusíme. Třeba i postoupit na skóre. Pokud postoupíme, tak nás zřejmě bude čekat Kolumbie. To by byl asi pro všechny nezapomenutelný zážitek. Hraje se v hale pro sedmnáct tisíc lidí a již nyní jsou všechny domácí zápasy beznadějně vyprodané. Světový šampionát v sálovce v Jižní Americe táhne. Po velkém fotbale je to jednoznačná dvojka. Futsal FIFA je pro ně odnož sálovky a důležitější je pro ně titul v sálovce,“ hovoří o atmosféře v Jižní Americe Pavel Šilhán.

Jak již bylo řečeno, nováčkem v sestavě České republiky bude prachatický Václav Houška. „Pro mě bude šampionát v Kolumbii velkým zážitkem a nesmírnou zkušeností. V sálovce se pohybuji od svých patnácti let, v širší reprezentaci nějakých pět či šest let a poprvé dostávám šanci jet na velkou akci. V tuto chvíli něco neuvěřitelného,“ hovoří o své nominaci Václav Houška a dodává: „Začal jsem tušit, že by to mohlo vyjít, na soustředění v Jilemnici. Oficiálně jsem se o nominaci dozvěděl před čtrnácti dny. Člověk tomu ani nemohl věřit, že se dostal z těch dvaceti do konečné desítky pro Kolumbii.“

Ve Strabagu hraje Václav Houška zadáka v systému 1 – 2 – 1. Nebrání se ani jinému postu. „Sem tam hraji i vpravo, ale záležet bude na trenérech, jaký post mi určí, nechám se překvapit, ale samozřejmě chci odevzdat ten nejlepší výkon, abych pomohl týmu minimálně postoupit ze skupiny. Čeká nás hodně těžká skupina se třemi jihoamerickými celky. Proto Paraguayi, mistrům světa, můžeme asi jenom překvapit, ale další dva týmy jsou určitě hratelné, takže se musíme poprat o druhé postupové místo a z něj pak postoupit do vyřazovacích bojů,“ hledí již k šampionátu Václav Houška.