Juniorské stříbro

V sobotu byly na programu turnaje juniorské kategorie. Přestože Dagmar Blašková patří ještě mezi kadetky (starší žákyně), vybojovala vynikající druhé místo. Nalosováno bylo do soutěže 88 juniorek, což ještě význam druhého místa zvyšuje. „Chyběly sice tři nejvýše postavené hráčky žebříčku, to však nijak nesnižuje Dášin výkon. Ona je vlastně o tři roky mladší než zbylá špička této kategorie. Navíc ve finále prohrála těsně 2:3 po naprosto vyrovnaném souboji,“ doplňuje informace k turnaji šéftrenér prachatického Libína Jan Bauer nejstarší.

Výborné žactvo

V neděli byly na programu turnaje žactva. Mezi děvčaty se představilo 63 hráček a mezi chlapci 118 stolních tenistů. Prachatičtí hráči prokázali, že patří do špičky. Dagmar Blašková zvítězila suverénním způsobem, Jan Bauer nejmladší skončil těsně před branami osmifinále. Navíc Dáša spolu s Adámkovou vyhrály soutěž čtyřher. „Dáša neztratila ani set, takže naprosto suverénní výkon, který většina přítomných obdivovala. Kvalitu mládežnického stolního tenisu v našem oddíle potvrdil i Honza Bauer, 17. – 24. místo je v tak silné konkurenci vynikající,“ dodal k nedělním výsledkům Jan Bauer nejstarší.

Těžké postupy

K výčtu pořadí je třeba ještě také upřesnit, jakým způsobem se republikové turnaje hrají. Dostat se jen do hlavní soutěže je často nesmírně náročný úkol. „U kluků se nasazuje do hlavní soutěže prvních šestnáct hráčů aktuálního celostátního žebříčku, u děvčat je to prvních osm hráček. Ti nehrají kvalifikaci a postupují do takzvaného druhého stupně, což jsou čtyřčlenné skupiny, u kluků jich je osm, u děvčat čtyři. Tam se hraje systémem každý s každým a nejlepší dva ze skupiny postupují do vyřazovacích bojů. To znamená, že kromě šestnácti nasazených hraje zbytek kluků o šestnáct volných míst do skupin. Je to tak kruté, že každý hraje čtyřikrát a jen ten, kdo všechny zápasy vyhraje, postoupí do druhého stupně. Ve skupině, pokud hráč nepostoupí, tak končí. Jednoduše řečeno, musí se vyhrát nejméně pět zápasů, aby z toho bylo solidní umístění,“ popisuje systém soutěží Jan Bauer.

Skvělý výkon

Jak již bylo řečeno, Dagmar Blašková vyhrála soutěž kadetek bez ztráty jediného setu. O to jednodušší je i kaučink pro trenéra. „Je to pravda, Dáša se výborně kaučovala. Naprosto plnila mé pokyny o taktice, změně rytmu utkání, úderů na příjmu i při podání. O správnosti taktiky jsme se spolu domlouvali, nebylo to z mé strany formou nějakých příkazů. Prakticky vše vycházelo a o to bylo vše snažší. Takto suverénně jsem jí ještě hrát neviděl,“ chválí Dagmar Blaškovou trenér Bauer a doplňuje: „Nejvíce zklamáni byli ti, kteří se točí kolem reprezentace, protože Dáša pravděpodobně nepůjde do vrcholového střediska. Pro mnohé je hořké strávit, že nestředisková hráčka dává na frak všem těm, o které je maximálně postaráno a mají nejlepší tréninkové podmínky. Na závěr bych zdůraznil to, že Dáša neztratila v celém turnaji ani set. Samozřejmě potěší i to, když pak přijdou pogratulovat a vyseknou poklonu soupeři, kteří jsou ochotni přijmout to, že Dáša je daleko před nimi.“