Barvy Jihočeského kraje hájily mimo jiných tři Vimperačky. Andrea Jezlová, jezdící za Českou spořitelnu MTB team, Veronika Hudečková a Kateřina Mondlová, závodící nejen na lyžích, ale i na horských kolech za vimperský Ski klub Šumava. Výčet závodnic pak uzavírala prachatická Natalie Grabmüllerová, jezdící za Ski klub Šumava. „První tři děvčata byla nominována na cyklistiku a Natálka na triatlon. Na naše cyklistky, tedy žačky a kadetky, o které se v Táboře výborně starali trenéři Jiřina Jezlová, Robert Skála a Jindřich Komárek, čekal velmi náročný program. Ve středu časovka jednotlivců, ve čtvrtek cyklokros a v pátek silniční závod,“ uvedla k průběhu olympiády Martina Mondlová.

Hned první den se cyklistkám velmi vydařil. Výborné 2. místo v závodě žactva vybojovala v časovce Verča Hudečková, kterou porazila jen klubová kolegyně, jedoucí za Plzeňský kraj, Tereza Vališová. „V závodě kadetek pak měl Jihočeský kraj nasazená hned dvě želízka v ohni. Ve velké konkurenci se obě děvčata vůbec neztratila. Andrea přivezla domů zlato a Kačka bronz,“ spokojeně sdělila úspěch svých svěřenců Mondlová.

Ve středu byl poté na programu také triatlon, kde se představila Grabmüllerová. Deštivé počasí triatlonistům příliš nepřálo, i přesto se prachatická rodačka závodu zúčastnila a nakonec obsadila 10. místo.

Ve čtvrtek čekal na děvčata cyklokros, který se částečně jel na trati pro Mistrovství světa v cyklokrosu 2010. „Žačky vyjížděly na mokrou trať a jejich horská kola byla pro ně v určitých částech trati velkou výhodou. Během závodu však trať začala osychat a cyklokrosové speciály byly najednou ve výhodě. I přesto si Verča dojela pro bronz. Kadetky startovaly půl hodiny za žačkami a jejich trať byla již téměř suchá. Cyklokrosové speciály létaly po trati a naše holky na horských kolech se hodně dlouho snažily držet s nimi krok. Bojovaly statečně. Kačka dojela na 7. místě, což byla škoda, protože 6. místo by ještě přineslo body pro celkové hodnocení kraje. Andrea po pádu dojela na 10. místě,“ popsala průběh závodů Mondlová. Poslední silniční závod byl na programu v pátek. Mladší děvčata závodila na 27 kilometrové trati, na které opět navázala na své předešlé skvělé výkony. Verča Hudečková si v náročném závěrečném finiši vyspurtovala krásné 3. místo. Kadetky poté vyrazily na čtyři devítikilometrové okruhy. „V prvním a druhém okruhu obě naše závodnice Andrea a Kačka krásně pracovaly v „balíku“ a držely se na předních pozicích. Do třetího kola již přijela samotná tři děvčata v úniku a za nimi asi 300 metrů balík, ve kterém jela Andrea. Kačka si vybrala daň nováčka, kdy se během třetího okruhu nechala z balíku vysunout, a za balíkem jela asi 200 m. V závěru si Andrea vyspurtovala páté místo a Kačka dojela na třináctém místě,“ dodala na závěr Mondlová.

Úspěch na letní olympiádě v Táboře vybojoval také Václav Lebeda, který obsadil v triatlonu celkově třetí místo. V plavání se pak ve skvělém světle představila Michaela Špilerová, které se podařilo v silné konkurenci obsadit přední příčky.