V obou dnech se sešlo třicet závodníků a po oba dny se jelo systém na dvě kola a v neděli se sečetly všechny časy, které určily konečné pořadí.
V sobotu se Nad kovárnou závodilo za ideálního krásného slunečního počasí s teplotou okolo bodu mrazu a modrá obloha se dívala na velmi dobré výkony všech závodníků, v neděli, i když svítilo sluníčko, tak v Kubově Huti mrzlo a teplota sedm stupňů pod bodem mrazu a mírný vítr kladly na chlapce i dívky větší nároky.

Všechny závodníky a závodnice přivítal Jaroslav Mach, který vysvětlil pravidla a jaký má Bázumský pohár zajímavost a tou je, že jde o putovní pohár, na kterém budou jména všech závodníků od 1. do 3. místa ve všech kategoriích. Poté předal slovo hlavnímu rozhodčímu Ivanu Blechovi, který vysvětlil pravidla. A před závodem byla prohlídka trati. A mohlo se začít v jednotlivých kategoriích, které byly 1.-3. třída, 4.-6. třída a 7.-9. třída ZŠ jak pro dívky, tak chlapce.

Závod sledovalo hodně diváků, zejména rodiče a příbuzní závodníků hnali své ratolesti dopředu. Trať byla pěkná a v mnohých brankách si všichni počínali doslova bravurně. Bez ostychu a s nasazením projeli i nebezpečnou protizvratnou branku a do cíle sjeli bez velkých problémů téměř všichni. Sobotní časy se sečetly a s těmito se jelo v neděli na Kubově Huti.

Neděle na Obrovci byla velmi zajímavá a sobotní pořadí v některých kategoriích doznalo změn, neboť někteří si své umístění dokázali polepšit.
Mráz závodníky a závodnice nezlomil a též bylo dobře, že mlha, která visela mezi Básumským masivem, obcí Kubova Huť a Obrovcem se zastavila v údolí a na trať svítilo sluníčko.

Rovněž na Obrovci bylo na tři desítky závodníků, na které čekala zajímavá slalomová trať s jednou těžkou brankou, ve které museli mnozí ukázat své umění.

Samotný závod přinesl velmi zajímavé jízdy a mnozí předvedli dokonalý oblouk i umění udržet závodnickou hranu. První kolo bylo velmi náročné a zavřená branka pod horizontem s nájezdem do cílových tyček byla hodně těžká. Druhé kolo bylo v dolní části upraveno a závod nabíral na dramatičnosti.

Diváků bylo opět hodně a znovu hnali všechny vpřed. Závod plynul a slalomáři i slalomářky ukázali, že toho hodně z lyžařské abecedy umí. Oba závodní dny se povedly, byl to pěkný závod, za který patří všem organizátorům, rozhodčím z Horní Vltavice, Kubovy Huti a z lyžařské školy velký dík.
Vítěze dekorovali starostové obou obcí za Horní Vltavici Jiří Fastner a za Kubovu Huť Zbyněk Klose.

Závěrečné slovo patřilo Zbyňkovi Klosemu, který všem poděkoval za hodnotný sportovní zážitek, oceněným popřál, aby jim lyže jezdily jako při závodech a těm, kterým to nevyšlo, řekl, že to vůbec nevadí, neboť při těchto závodech vyhráli všichni. Poděkoval organizátorům, rozhodčím a všem, kteří tento pěkný sportovní zážitek připravili.

Tak za rok při dalším závodu o Bázumský pohár se budeme těšit.

Ladislav Beran