„Tento turnaj tradičně pořádáme kolem 17. listopadu jako vzpomínku na našeho kamaráda Radka Nechoďdomů, který tragicky zahynul při autonehodě. Byl to jakýsi průkopník porevolučního boomu kulečníku na Prachaticku,“ připomněl, proč se kulečníkáři do Kouta scházejí, organizátor turnaje František Kasl.

Kvalita

Tentokrát měl turnaj výbornou účast a vynikající kvalitu. „Kromě tradičních výborných hráčů Pepíka Čunáta, Jirky Vodičky, Luboše Jirouška a dalších se po snad dvou letech objevil Dušan Pavlovič ze Strakonic, který se před nějakými dvanácti lety stal mistrem republiky v devítce. Ten měl být největším soupeřem pro Pepu Čunáta, který turnaje u nás pravidelně vyhrává,“ uvedl František Kasl a dodal: „Potěšující je také pěkná účast nových hráčů, kteří si spíše chodí jen zahrát a turnaje hrají jen občas.“

Celkem se v turnaji představila dvacítka hráčů, když někteří tradiční účastníci museli z různých důvodů turnaj odříci. Tato dvacítka byla rozdělena do čtyř skupin, ve kterých se hrálo systémem každý s každým na tři vítězné hry. Dva nejlepší ze skupin pak postupovali do čtvrtfinále, kde se již hrálo vyřazovacím způsobem.

Skupiny

Skupina A měla jasného favorita v J. Čunátovi. Byl sem však nalosován i L. Jiroušek, který bývá favoritům hodně nepříjemným soupeřem. To potvrdil, Čunáta porazil a postoupil z prvního místa. Ze druhého šel dál J. Čunát.

B skupina měla být hodně vyrovnaná. Přesto si poměrně hladce se svými soupeři poradil J. Vodička a postoupil z první příčky. Jako druhý postoupil F. Kasl, když v rozhodujícím zápase porazil M. Housku těsně 3:2.

Favoritem C skupiny byl J. Zíka, ale ne vždy se zadaří. To byl případ tohoto turnaje, a tak se příležitosti chytili víceméně turnajoví nováčci. Bez porážky prošel turnajem M. Klimeš, za ním jako druhý postoupil J. Rosa. Jejich postupy byly suverénní.

Skupina D se pořádně zamotala. Sem byli nalosováni výborní strakoničtí hráči Pavlovič s Kollrosem, kteří se měli o dvě místa poprat s A. Nechoďdomů. Bez problémů postoupil z prvního místa třetí jmenovaný, ale za ním to byla pořádná bitva. Do té hodně promluvil D. Vačkář, vyřadil nejprve z boje o postup Kollrose a v rozhodujícím duelu s Pavlovičem prohrál těsně 2:3. Jako druhý tedy postoupil strakonický hráč.

O umístění

Čtvrtfinále se hrálo na čtyři vítězné hry. Hned to první bylo ostrým bojem a strakonický Pavlovič nakonec postoupil po těsné výhře 4:3 nad L. Jirouškem. Ve druhém zápase zvítězil J. Vodička 4:2 nad J. Rosou, stejným poměrem porazil F. Kasl M. Klimeše. Z posledního čtvrtfinále postoupil J. Čunát výhrou 4:1 nad A. Nechoďdomů.

Semifinále se hrálo na pět vítězných her. Dramatický souboj svedli Vodička s Pavlovičem. Strakonický hráč se každým duelem zlepšoval a nakonec postoupil do finále po vítězství 5:3. Druhé semifinále mělo jasného favorita v J. Čunátovi, ten také přehrál F. Kasla bez ztráty jediné hry.

Poslední dva duely turnaje přinesly výbornou hru a dramatické koncovky. V boji o třetí místo nakonec vlachovobřezský Jiří Vodička porazil Františka Kasla 7:4. Ve finále se také přelévala hra ze strany na stranu. Větší vyhranost však byla vidět na straně Josefa Čunáta, který přehrál Dušana Pavloviče 7:4.

Spokojenost

„Všem patří dík nejen za hojnou účast, ale i za předvedenou hru. Výborné zápasy byly k vidění již ve skupinách a nastupující mládí prokázalo, že může v brzké době favority potrápit. Chtěl bych poděkovat i Františkovi Nechoďdomů, otci Radka, na jehož počest se turnaj hraje, že mezi nás zavítal a cítil se tady dobře,“ zhodnotil turnaj jeho organizátor František Kasl a dodal: „Bylo to hodně náročné, turnaj trval šestnáct hodin, ale závěrečné souboje byly určitě pro ty, kteří zůstali až do konce, odměnou za čekání.“