„V posledních sezonách se na republikový šampionát mohl přihlásit prakticky kdokoli, kdo měl zájem. Od letošního roku se pravidla podstatně zpřísňují, je třeba získat umístění na některé z vypsaných Velkých cen, což je pak kvalifikační vstupenkou na šampionát,“ uvedl prachatický judista Jindřich Drahoš a pokračoval: „V sezoně byl dříve jediný pořádně obsazený turnaj, což byla republika. Tímto krokem chce svaz zatraktivnit i další turnaje přes celou sezonu. Zrovna my z prachatického oddílu jsme se většinou Velkých cen neúčastnili, i tak byla sezona náročná ligovými zápasy družstev.“

První Velkou cenou sezony byl tedy USK Cup, kterého se z prachatického oddílu účastnili Jakub a Jindřich Drahošovi. Oba se prali v nejprestižnější a nejsilněji obsazené kategorii do 90 kilogramů. „USK Cup byl mezinárodním turnajem, takže se zde představili i Slováci, Rakušané, Němci, Poláci a další závodníci z různých zemí. Tím se pořádně zkvalitnila konkurence,“ uvedl k turnaji mladší z bratrské dvojice Jindřich.

Každý z bratrů byl nalosován do jiné poloviny závodního pavouka. Jindřich v té své narazil nejprve na Rakušana Sommerera, přes kterého postoupil do druhého kola, kde jej čekal vynikající Slovák Randl. „To už byla úplně jiná kategorie. Randl má ve své dlouhé sbírce úspěchů páté místo z mistrovství světa, titul Mistra Evropy a třeba i druhé místo ze Světového poháru. Je vynikající a poslal mě do oprav,“ komentoval svůj zápas Jindřich Drahoš. Starší z bratrské dvojice Drahošů Jakub svou skupinu vyhrál, když nejprve porazil domácího Hlaváčka a poté Halvu z KP Brno. V semifinále narazil na výborného Rakušana Kronbergera, který byl nad jeho síly. Dodejme, že tento Rakušan prohrál až ve finále s úřadujícím Mistrem České republiky Horákem z USK Praha.

V opravách Jindřich Drahoš nejprve porazil Balouna z JC Plzeň a poté se utkal s Rakušanem Brunnerem. „Toho jsem porazil a v zápase o třetí místo ke mně z hlavního pavouka spadl brácha,“ doplnil Jindřich Drahoš, ale jedním dechem dodal, že na souboj bratrů nedošlo. „Finálový blok byl totiž až od osmi večer a já musel z Prahy nejpozději v šest odjet do práce. S bráchou jsme si tedy hodili o pořadí korunou. No a on jako starší vyhrál. Na druhou stranu bylo asi dobře, že jsme se neprali, protože teď jedeme oba na dovolenou a klidně se také mohlo stát, že by po vzájemném souboji jeden z nás neodjel,“ doplnil s úsměvem Jindřich Drahoš.

Dodejme, že na Jindru a oddílového kolegu M. Turka čeká 24. února Policejní MČR, což je prvním krokem na ME 2011 v Paříži.