Jak by měl vypadat časový plán semináře?
Začíná se v sobotu a cvičit se bude až do šestého července. Tentokrát nebudou žádné speciální tréninky, jako loni, kdy byly dva speciální tréninky pro instruktory a závodníky z reprezentace. To se nám neosvědčilo, takže necháme tréninky otevřené přesně podle původního plánu. Poslední den pak bude společný trénink pro všechny účastníky, přičemž každý z instruktorů bude mít hodinu. Bude to tradiční finále a pokud bude dobré počasí, uděláme trénink venku. Doufám, že nás počasí nevypeče jako přede dvěma lety, když se ze silnice před stadionem stala řeka. Na druhou stranu se z toho stala velká atrakce a bylo to v různých mezinárodních reportech. Počasí jsem objednával až v Chabarovsku, odkud přijede můj kamarád. Má to sem pět tisíc kilometrů.

Máte už představu o počtu lidí, kteří by se zde měli objevit?
Zájemci se již hlásí od dubna přes internet a k víkendu jsme měli něco přes sto sedmdesát registrací. Samozřejmě nejvíce je Čechů, hodně Poláků, silné obsazení budou mít Němci, přihlášeni jsou Maďaři, Slováci, Angličané, z Chabarovska přijedou dva lidi a další z Ruska a bývalých sovětských republik. Někteří přijedou na poslední chvíli, těch bývá kolem sedmdesáti, takže čekáme kole 250 lidí.

Platí jména instruktorů, kteří byli pozváni?
Ano, přijedou Naka, Okuma a Takahashi, přičemž poslední jméno je žena. Naka a Okuma zde budou počtvrté, Takahashi podruhé. Na všechny jsou vynikající ohlasy, takže proč je sem nepozvat. Všichni mají vynikající výsledky jako závodníci, jsou ve světě respektováni, takže jsou velkým tahákem. Především dokáží vše, o čem mluví, také ukázat. Je hezké sem pozvat pana Ochiho či jiného mistra s osmým či devátým danem, který sice samozřejmě ví, co se má cvičit, ale již to ve svém věku nezacvičí. Tito jsou vše schopni perfektně ukázat. Proto jsme se přiklonili k dravému mládí, je to velká motivace pro cvičící.

K podobné akci patří určitě také doprovodný program. Jaký bude tentokrát?
Samozřejmě není Gasshuku jen o cvičení, ale je to sportovně společenská událost. Každý rok přijmou pozvání zástupci japonského velvyslanectví, měst, kde se akce koná, kraje, takže to musíme pojmout i po stránce společenské, protože se navíc tyto instituce podílejí na akci finančně. V sobotu bude od sedmi večer přijetí v obřadní síni prachatické radnice za účasti místostarosty Roberta Zemana, pozváni jsou zástupci sponzorů a partnerů akce, pozváni jsou starosta Vimperka Bohuslav Petrášek, starostka Volar Martina Pospíšilová, tedy z měst, kde máme svá tréninková centra a na akci se také podílejí. Pozváni jsou i hejtman Zimola a senátor Jirsa. V neděli bude na terase hotelu Aktiv Albatros u stadionu promítání a grillpárty. V pondělí pak se přesuneme na párty do Vimperka, kde využijeme pohostinnosti hotelu Zlatá hvězda. Sice budeme muset lidi svážet autobusama, ale nedá se nic dělat. Nedomluvili jsme se v Prachaticích v hotelu Park, takže se přesuneme do Vimperka. Šéf hotelu se sám nabídl, takže jsme toho využili. Sem jsou zváni opět všichni zástupci měst, měl by přijet starosta Prachatic Martin Malý, účast přislíbil starosta i místostarostka Vimperka i celá sportovní komise města. Další den připravíme další grillpárty a šestého se pak odpoledne všichni rozjedou domů. Instruktory přivítáme již ve čtvrtek, pátek budou mít na odpočinek po dlouhé cestě. Vezmeme je někam do okolí. Pak je již čeká tvrdá práce, paní Takahashi má tři tréninky denně, což je pořádný záběr.

Co veřejnost, může se přijít podívat?
Určitě, proč ne. Hala má ochoz, takže i minule jsme zaznamenali, že se lidé přišli podívat. A když jsme cvičili venku, tak se zastavovali všichni kolaři a inlinisté a koukali, co tam ti blázni v bílých hadrech dělají. Někoho to zaujalo a i někteří potomci těch, kteří nás viděli cvičit, přišli do oddílu, takže propagace to byla určitě hodně slušná. Musím také v tomto kontextu říci, že je třeba poděkovat radnici za aktivní spolupráci. Není to jen formou toho, že by akci zaštítila, ale podílí se i finančně. Tady dík starostovi a místostarostovi. Je to obrovská akce, která je velkou propagací Prachatic i v zahraničí.

O akci v Prachaticích se hovoří dobře i za hranicemi republiky.
To nás všechny moc těší. Hovořil jsem před pár dny s německým šéfem JKA. V Německu měl seminář senzei Naka, který přiletí i sem, a on v rámci týdenního semináře v Německu zval všechny německé účastníky do Prachatic na jedinečnou superakci. To pak člověka potěší, když slyší chválu z úst takových lidí, kteří ve světě karate tolik znamenají. Pan Naka nám udělal obrovskou reklamu a od toho se odvíjí, že se minulý týden přihlásilo do Prachatic šedesát Němců.

Ohlasy byly dříve i na to, že je tu takové domácké prostředí a všude je blízko. To je určitě velká deviza Prachatic.
To určitě. Jen trochu mrzí, že jsme podlehli tlakům představitelů českého karate v tom smyslu, že je třeba místo konání akce měnit. Nechápu proč, když třeba v Maďarsku mají letos třicet lety Gasshuku a sedmadvacet ročníků bylo v Budapešti, belgické Gasshuku je pokaždé v Gentu a nikdo to neřeší. V roce 2005 jsme to poprvé pořádali v Prachaticích, nikdo moc nevěřil, že to dokážeme zorganizovat, a když vedení svazu vidělo, že to jde, tak asi začal ležet Havlík někomu v žaludku a začaly tlaky na to, abychom to přetáhli i jinam. Loni jsme Gasshuku udělali ve Spořicích a bylo to také v pohodě. Je třeba však hledět na to, že Čechů více nepřijede, musíme směřovat aktivity do zahraničí. A Prachatice jsou třeba pro Němce ideálním místem. Z každé akce se musí sepsat zpráva a i instruktorům jde o to, aby vše klaplo stoprocentně. Proto chtějí jezdit hlavně tam, kde mají jistotu. V Prachaticích máme perfektní podmínky i co se týče ubytování. Hotel Aktiv osmdesát míst, Albatros to samé, různé penzionky. Internát pedárny sto osmdesát míst. Když se to sečte, jsem na číslech přes čtyři sta míst za relativně dobré ceny, což je velká výhoda. Tělocvična kapacitou dostačuje a vše je blízko. Lidi nechtějí jezdit do Prahy, kde to budou mít půl hodiny městskou dopravou. Tady to mají blízko i pěšky. Ideální je i okolí Prachatic, které skýtá nepřeberné množství míst, která je dobré navštívit. Zkrátka ideální posazení. Vše hraje ve prospěch Prachatic a je škoda, že někteří lidé nemohou překousnout náš úspěch a snaží se to nahlodávat. Ale jsme silní a věřím, že za další dva roky to bude ještě lepší.