Na místní trati se jel šampionát po čtyřech letech, ale trať dlouhou něco přes pět kilometrů závodníci dobře znají. K nejtěžším úsekům na ní patří těžký výjezd pod lanovkou, sjezdy lesem, ale když zaprší, tak i místní „triálek“.

V sobotu se soutěžilo za ideálního počasí a příležitost zazávodit si o mistrovské soutěže dostala mládež a také muži hobby a masters. Vrcholem sobotního programu byl po roce obnovený závod štafet. Ten byl velice atraktivní především pro diváky. Pravidlem zde je, že ve tříčlenném týmu musejí být alespoň dva závodníci ze stejného klubu. Některé štafety se stavěly již hodně dopředu, aby bylo možno ulovit „volné“ závodníky. Zlato z této disciplíny bral první tým ČS MTB ve složení Tereza Huříková – Matěj Nepustil – Kristián Hynek. Zajímavý kousek se podařil vimperskému Jiřímu Vávrovi, který přemluvil k přestupu do SK Žamberk Ivana Rybaříka a k dalšímu závodníkovi tohoto týmu junioru Šilarovi ještě „zlanařil“ Kateřinu Nash – Hanušovou. Nebýt defektu Šilara, mohl možná tým bojovat o zlato, takto skončil třetí.

Noční bouřky ze soboty na neděli nevěstily před hlavními závody nic dobrého. To však neodradilo diváky ze Šumavy, kteří se těšili především na souboj medailistek z nedávného mistrovství Evropy v Turecku Terezy Huříkové a Kateřiny Nash – Hanušové. Na souboj se přišla podívat i Kateřina Neumannová, která právě s Kateřinou Hanušovbou jela olympijský závod cross country v roce 1996 v Atlantě. Cyklističtí odborníci pak čekali na souboj široké české mužské špičky.

Po dvou minutách vyrazili na trať v neděli nejprve junioři a pak juniorky se ženami. V hojném počtu závodníků se ukázalo, že to asi nebylo vhodné řešení. Trať se v některých pasážích ucpávala a docházelo k řadě kolizí. Jako první dorazily do cíle juniorky, které měly jedinou favoritku v Jitce Škarnitzlové. Druhé místo zůstalo doma a brala ho Jana Valešová. Splnila se tedy předzávodní prognoza trenéra Lutovského, který si Janu na druhém místě přál.

Vimperští vsázeli hodně na souboj juniorů. Studenti vimperského sportovního gymnázia okupují v pětici první desítku Českého poháru a na domácí trati se čekal útok na medaile. Těm se však nedařilo a především v trialové části měli na mokrých balvanech několik kolizí. Titul možná trochu překvapivě obhájil Ostravák Bierski před spolufavoritem Adelem. V těsném závěsu za ním proletěl cílem domácí Jakub Magnusek, kterému nevyšel úvod závodu a postupně se propracovával kupředu. Naopak dobře začal Matěj Nepustil, ale v předposledním kole měl nepříjemný pád na trialu a skončil sedmý. Spokojenost ve Vimperku nevládne, ostatní závodníci již hodně ztráceli.

Závod žen měl dvě spolufavoritky, Terezu Huříkovou a Kateřinu Nash – Hanušovou. Obě prošly vimperským gymnáziem a obě i rukama trenéra Jiřího Lutovského. Přestože Tereza Kateřinu letos párkrát porazila, dával i Jiří Lutovský před závodem o něco více šancí zkušenější Katce Nash – Hanušové. Souboj medailistek z tureckého evropského šampionátu začal nabírat obrysy již v prvním sjezdu, kdy získala Kateřina mírný náskok. Tereza však měla svou velkou soupeřku stále na očích, takže stále mohla myslet na ostrý souboj. Vimperskou závodnici však postihl pomalý defekt, takže se ve třetím kole rozhodla vyměnit zadní kolo. Náskok prachatické rodačky žijící v USA rázem vzrostl na více než minutu a půl a bylo prakticky rozhodnuto. „V tu chvíli jsem věděla, že na Katku nemán, takže jsem si jela své tempo a závod si užívala. Se stříbrem jsem spokojená, jeden titul již mám ze štafet,“ řekla Tereza Huříková v cíli. Kateřina Nash – Hanušová si svůj náskok dovezla až do cíle a po šesti letech se opět stala mistryní republiky. Celkem má tituly tři. „Na Zadově to bylo super, jen fyzicky hodně náročné. Naposledy jsem získala titul v Mostě, tady to bylo jiné než tenkrát, tady jsem doma. Jsem moc spokojená, nebyl žádný problém a mohla jsem jet, na co jsem zvyklá,“ hodnotila závod Kateřina.

V závodě elity mužů měli domácí na startu J. Kamlera, J. Fojtíka a L. Malého. Jedou však kategorii prvním rokem, takže se dal těžko čekat boj o desítku. Přesto především Kamler zajel velmi dobře. Skončil šestnáctý a v konkurenci jezdců do 23 let byl pátý. Fojtík by 19. a Malý vybojoval 22. místo. Závod vyhrál J. Kulhavý před M. Spěšným.

Bikeři nyní mají trochu volnější období, ale pak je čeká finále Českého poháru v Jablonci a ty, co budou nominovaní, pak mistrovství světa ve skotském Fort William.