Pořadatelé z Bike klubu Vimperk dali na začátku týdne trati českého šampionátu v cross country horských kol konečnou podobu, a tak se již v týdnu na okruhu dlouhém 5,1 kilometru proháněli nejen jezdci domácího ČS MTB, ale i závodníci z dalších stájí.

Bikeři z ČS MTB II Vimperk, kteří jsou i studenty místního sportovního gymnázia, ladili ve čtvrtek dopoledne techniku na jednotlivých místech tratě a zajeli si i ostrá kolečka závodu samotného. Nad vším dohlížel jejich trenér a současně i lodivod české reprezentace Jiří Lutovský.

Sázka na juniory

Dlouhodobě vimperští bikeři sází při závodech na juniorské kategorie, ve kterých patří k absolutní špičce v České republice. „Očekávám v závodě juniorů nějakou medaili. Především by se o ně měli poprat Matěj Nebustil, Jakub Magnusek či Aleš Janda. Ale i ostatní kluci by měli atakovat první pětku. Jedeme na domácí trati, takže bychom to měli zužitkovat. Trénovalo se tu začátkem července při Sport campu Zadov a nyní trénujeme přímo na trati celý týden před šampionátem,“ věří v úspěch svých svěřenců Jiří Lutovský a dodává: „Junioři mají velkou motivaci, jedná se ještě i o nominaci na mistrovství světa.“

Mezi juniorkami si celou sezonu vede velice solidně Jana Valešová a obsazuje třetí místa. Doma by to možná mohlo být i o něco lepší. „Věřím, že by mohla sahnout po stříbru. Zlato visí hodně vysoko, Škarnitzlová jede výborně,“ doplňuje prognozu před závodem juniorek Lutovský.

Velký souboj

Fanoušky z našeho okresu bude určitě nejvíce přitahovat souboj v elitní kategorii žen. Svedou jej mezi sebou medailistky z nedávného mistrovství Evropy v Turecku prachatická rodačka Kateřina Nash – Hanušová (bronz na ME v Elitě žen) s vimperskou Terezou Huříkovou (bronz v kategorii do 23 let). „Bude to určitě velký souboj a těžko tipovat, kdo je favoritkou. Katka jede nyní v pohodě a možná je mírnou favoritkou. Kde by se mohlo rozhodnout? Asi ve výjezdu pod lanovkou, záleží, která z děvčat bude mít více síly,“ láká na zajímavý souboj reprezentační trenér Lutovský.

Vimperská stáj bude mít své zastoupení i v soutěži mužů. Josef Kamler a Lukáš Malý patří do kategorie do 23 let, kde by se mohli poprat o solidní umístění. Jedou však společný závod s Elitou, takže to nebude vůbec jednoduché. Podle trenéra by bylo solidní se dostat do patnáctky. „Závod Elity mužů bude určitě nesmírně zajímavý. Hlavně se těším na srovnání výkonnosti závodníků, kteří jezdí světový pohár, s ostatními,“ věří v atraktivní souboj Lutovský.

Atraktivní disciplínou jsou vždy štafety, kde nastupují muž z Elity, žena a junior. Česká spořitelna zde má své želízko v ohni. „V prvním týmu pojedou Kristián Hynek, Tereza Huříková a Matěj Nepustil. Měli by jet o medaili, ale konkurence bude silná,“ dodává ke štafetám trenér.

Pěkná podívaná

Trať na Zadově je velice přehledná a fanoušci budou mít o dění na trati velmi dobrý přehled. „Na zhruba sto padesáti metrech uvidí fanoušci zajímavou trialovou pasáž nad Chatou Churáňov, sjezd na sjezdovce i následné stoupání pod sedačkovou lanovkou. Zajímavé to bude i na stadionu, kde je umělý výjezd a nějakých dvě stě metrů před cílem se sjíždí několik schodů, které ještě mohou o lecčems v závěru rozhodnout,“ vybírá z nejzajímavějších pasáží mistrovské tratě Jiří Lutovský.

Doplňme, že v sobotu začíná program závodů mládeže a mužů hobby a masters postupně od 10.30 hodin. Štafeta je na pořadu na konci programu. V neděli se začíná v 9.30 hodin závodem juniorů, juniorek a žen, pak jedou muži.