To, co místní předvedli na druhém zavodě cross country, nebylo v dosavadní historii k vidění. Přes důkladnou propagaci, která přilákala do podhůří Černého lesa desítky tisíc diváků, až po bezchybně připravenou trať. Jedinou stinnou stránkou nedělního dne byla průtrž mračen, která začala v polovině závodu žen a pokračovala až do první třetiny závodu mužů. Nedělní počasí silně kontrastovalo se sobotou, kdy naopak v Offenburgu panovalo příšerné dusno a teploty nad 30°C. Avšak ani nevlídné počasí nezastavilo české bikery od historického úspěchu. I přes pád a zranění Katky Nash – Hanušové si Česko z Offenburgu odvaží 4 umístění v první dvaadvacítce.

Závod žen ještě ze startu vyprovázelo sluníčko, nicméně předpověď hovořila jasně, déšť. Proto raději nenechala Česká spořitelna MTB tým nic náhodě a raději obula úplně nové Rubeny Charibdys, což se později ukázalo jako velmi zkušený tah. Tereza Huříková díky plášťům udržela krok s těmi nejlepšími, ba co více, hodně jich ještě předjela. Hladké obutí se stalo osudné třeba Katce Nash – Hanušové, ta se zpočátku držela i na páté pozici, ale jakmile začalo kropit, ihned se propadala.

“Po startu jsem neudržela rychlost s Číňankama, Gunn Ritou a ostatníma, trochu jsem ztratila ze své dobré startovní pozice, ale brzy jsem se začala prokousávat dopředu. Některý holky jsou sice rychlý, ale vydrží to jen kolo nebo dvě,“ přemítala Tereza svůj začátek závodu. První okruh ze šesti končila na patnáctém místě. Každým dalším potom za sebou nechávala více a více soupeřek. Po defektu Sabine Spitz na začátku pátého okruhu se na chvíli dostala až na páté místo, ale Sabine měla velké štěstí, rychle opravila a Terezu opět předjela. Asi nejšťastnější člověk pod sluncem pak byla v cíli, když dojela šestá. Nechala za sebou všechny Číňanky a vyhrála kategorii do 23 let! „Byla jsem hrozně nervozní, nikdy jsem nesnila, že bych mohla jet takhle vpředu. Pořád jsem musela myslet na to, abych neudělala chybu a ještě si třeba nepřivodila pád nebo defekt. Ale utvrdila jsem se v tom, že když prší, tak je to pro mě dobře. Tady, jakmile začalo, tak to byl můj závod,“ řekla Tereza v cíli se slzami v očích. V celkovém hodnocení si polepšila na sedmou pozici, ve Švýcarsku za 14 dnů bude startovat z první lajny!

Závod Katky měl úplně opačný průběh, po zaváděcím kole byla třetí a do poloviny závodu, kdy začalo pršet, se držela na vynikajícím pátém až šestém místě. „Už v tréninku jsem spadla a rozbila loket. V závodě se mi to podařilo ještě jednou, takže jsem pak sotva držela řidítka, “ řekla po závodě Katka kroutící se bolestí, protože ji zrovna ošetřoval manažer týmu krvavý loket. Katka také přiznala, že celý tým zvolil špatné pláště, které je na rozblácené trati nepodržely. Nakonec skončila na 22. pozici, ale ani to se nedá považovat za propadák. Celkem odstartovalo 110 žen.

Výsledky elity žen: 1. I. Kalntyeva (Rusko) 2:02:38,37, 2. M.H. Premont (Kanada) 2:04:06,66, 3. G.R. Dahle (Norsko) 2:04?58,82, 4. M. Fullana (Španělsko) 2:04:59,92, 5. S. Spitz (Německo) 2:07:35,93, 6. Tereza Huříková 2:07:50,09, 22. Kateřina Nash – Hanušová (obě ČR) 2:12:36,59.