Pořadatelům se podařilo závod dostat do termínu, který zaručuje atraktivitu nejen profilem trati, ale i v kvalitě závodníků. „Světový pohár má samozřejmě určitý systém. Vše začíná v Jižní Americe a na tichomořských ostrovech. Pak se seriál závodů stěhuje do Severní Ameriky a v srpnu se již zase stěhuje do Evropy. Už v červenci je sice závod ve Francii, ale v té době se ještě jede v Americe. Pak již má pohár v Americe pauzu a jede se jen Evropa. Takto je to již asi pátou sezonu. Do Evropy tak přijede celá špička. Zájmem šéfů soutěže je, aby to šlapalo i na evropském kontinentě. Navíc jsou v Evropě proti Americe větší prize money. Vše bylo nastaveno tak, že je dolar roven euru a tím, že je euro výše, jsou zde i větší peníze,“ hovořil o Světovém poháru terénního triatlonu jeho prachatický spolupořadatel Michal Piloušek mladší.

Navíc závod v Prachaticích nebude jen součástí Světového poháru, ale dá ze zde vybojovat i účast na Mistrovství světa na Havaji. „Je to jediný závod ve střední Evropě, kde se při poháru dá vyjet i nominace. Dohromady zde bude čtyřicet míst rozdělených do jednotlivých kategorií, což je velice solidní číslo,“ uvedl další zajímavost M. Piloušek ml.

Při pořádání dvou Českých pohárů Xterry v Prachaticích závody kolidovaly s dalšími akcemi. Tentokrát je termín zvolen tak, že by opravdu mělo přijet to nejlepší, nikde okolo se nic podobného nekoná. „Nejsou závody v Rakousku, Bavorsku ani severní Itálii. Nejbližší jsou na Sardinii a v severním Německu, což je hodně daleko,“ doplnil Piloušek.

Už při Českém poháru byla trať zajímavá, na letošní rok přijdou další změny. „Trať bude o něco těžší, přidáváme do ní technické pasáže. Bude delší plavání, kde se jelo po asfaltu, tak se to snažíme dostat do terénu. Bude úplně nová trať běhu. Dříve byl problém s uzavírkami silnic, ale tím, že to bude Světový pohár, tak máme příslib, že budou úplné uzavírky. Tím si můžeme dovolit trať natáhnout tam, kam chceme a ne podle toho, abychom co nejméně ovlivnili silniční provoz,“ uvedl k trati organizátor závodu.

Akce takového rozměru přivede do Prachatic spousty nových lidí, pro které se budou muset vytvořit kvalitní podmínky. „Když jsme přesouvali závod ze Špindlerova Mlýna sem, tak jsme nejvíce uvažovali o tom, zda budeme mít dostatečné ubytovací kapacity. Bude to minimálně pět se nových lidí, kteří jsou zvyklí na určitý standard. Ale nemusíme počítat jen kapacity v Prachaticích, pro tyto závodníky jsou Volary, Netolice, Hluboká či České Budějovice naprosto normální dojezdovou vzdáleností. Padesát kilometrů od startu je pro ně běžná vzdálenost. Navíc řada z nich jezdila pohár i na Hluboké, takže to tady znají a není to pro ně žádný problém. Někteří z nich mají na Hluboké známé a už si tam zajišťují ubytování,“ doplnil Piloušek.

Zárukou kvality závodu je určitě i Michal Piloušek starší, který se kolem terénního triatlonu pohybuje dlouhá léta coby závodník i pořadatel nejprestižnějších akcí. „Tento závod Světového poháru prakticky dělal deset let táta, pro letošek to děláme spolu a já částečně převzal i organizaci celého Českého poháru. Já budu mít na starosti tu závodní část, to nad tím je v tátovo kompetenci. Řešíme to spolu a pomáhá nám ještě Pavel Karvánek. Mezi námi třemi vznikají zásadní myšlenky. Je to něco jiného než Český pohár i v tom, že již nyní jsou vyřešeny důležité věci, které jsme dříve řešili dva měsíce před závodem. Všichni si uvědomují, že to bude pro Prachatice něco výjimečného,“ říká spokojeně Piloušek mladší s tím, že si uvědomuje, jak bylo důležité nejprve ukázat, že pořadatelé v Prachaticích dokáží zvládnout Český pohár. Ten světový je zase stupeň na žebříčku prestiže. „Nesetkal jsem se s reakcí, že by se někomu nelíbilo, že jsme závod přesunuli ze Špindlu do Prachatic. Líbilo se jim tady a setkávám se s pozitivními ohlasy. Teď je na nás, abychom očekávání závodníků naplnili. Pro Prachatice hraje i to, že je zde řada kvalitních triatlonistů, lidé tento sport dobře znají a v závodě je také uvidí,“ doplnil Piloušek.

O tom, že se terénní triatlon rozrůstá do obrovských rozměrů, svědčí i to, že přilákal takovou osobnosti, jako sedminásobného vítěze Tour de France Lance Armstronga, olympijského vítěze Frodena i vynikající bikery Overenda, Michaela Weisse či Rubena Ruzaffa. I ti propadli Xteřře. Do světové špičky patří již i řada Čechů, takže je se na co těšit. „Jelikož se závodů v Evropě jede několik v řadě, dá se čekat účast těch nejlepších. Kdyby se podařilo nalákat i Lance Armstronga, který mimochodem začínal jako triatlonista, byl by to neskutečný zážitek pro všechny milovníky sportu,“ dodal M. Piloušek mladší.