„S Jardou Křížkem jsme před časem přemýšleli nad tím, že bychom mohli vytvořit tým z kluků, kteří se již prakticky neperou ligu mužů a spadají do veteránských kategorií. Ten by se pak účastnil akcí této kategorie. Pravidelně trénujeme, loni již přišly nějaké úspěchy, a tak jsme se s partou kluků, kteří prošli od malička Tatranem Prachatice, rozhodli, že se připravíme na republikový šampionát. No a výsledek se dostavil,“ uvedl úvodem Silvestr Sekáč, který se pral v kategorii M2 mužů do 40 let.

Celkem se představilo 150 závodníků z deseti zemí. „To byla historicky největší účast na šampionátu a samozřejmě k tomu přispělo i to, že byl závod otevřen i zahraničním závodníkům. Tím se i hodně zvýšila kvalita a konkurence byla hodně silná. O to více těší, že jsme ze šesti startů brali pět medailí. Počítalo se i pořadí klubů. Těch bylo dohromady osmačtyřicet a my skončili na výborném šestém místě. Zde se počítaly výsledky všech členů klubu, mužů i žen, takže měl výhodu ten, kdo přivezl nejvíce závodníků. My patřili k těm menším výpravám, takže považujeme šesté místo za vynikající úspěch a jeho díl patří i trenérovi Jiřímu Poppovi, který se o nás na šampionátu výborně staral,“ dodal spokojený S. Sekáč.

Do Prachatic judisté přivezli hned dvě zlaté medaile a postarali se o ně David Voráček a Josef Puš. „David vyhrál třiasedmdesátku v kategorii do čtyřiceti let. Vedl si skvěle a vítězství si zasloužil,“ pochválil kolegu Josef Puš a pokračoval: „My jsme šli se Silvou Sekáčem stovku v kategorii do čtyřiceti let. Perličkou je určitě to, že ač se jednalo o český šampionát, ani jednou jsem se s českým judistou nepral. Se Silvou jsme se nepotkali, každý jsme šli naštěstí jinou stranou pavouka. Bylo by smolné, kdybychom na sebe narazili hned na začátku a jeden z nás by musel ven. Já prošel do finále, kde jsem narazil na Slováka, se kterým Silva prohrál. Je to judista, proti kterému jsem před lety jako reprezentant šel dvakrát a dvakrát jsem s ním prohrál. Teď to byla taková satisfakce za léta minulá, porazil jsem ho a získal mistrovský titul. Byl to ale hodně těžký zápas. Předchozí dva zápasy jsem šel se soupeři celkem jednoduše, ale finále bylo fakt dřina. Bylo to hlavně o taktice. Nikdo nechtěl jít zbytečně do nástupu, protože tady je to hodně o kontrech. Soupeři čekají na chybu, kterou by mohli potrestat rychlým kontrem. Nikdo z nás to neudělal a tahali jsme se až do konce. Já měl v zápase jednu povedenější akci, která pak rozhodla o tom, že jsem vyhrál na praporky. Samozřejmě spokojenost a musím pochválit trenéra Poppa, přinášel do nás klid. Museli jsme v hale na jedno místo, které mu prý vždy přinášelo štěstí a odkud se vyhrávalo,“ komentoval svůj závod Josef Puš.

Ve stejné kategorii s Josefem Pušem se pral Silvestr Sekáč. Ten nešťastně skončil těsně před branami finále. „Loni jsem ve stejné kategorii získal stříbrnou medaili. Moc jsem chtěl výsledek vylepšit na zlato, tvrdě jsem se připravoval, ale bohužel jsem v semifinále prohrál s jedním Slovákem. Měl jsem ho již na lopatě, ale přišla slabší chvilka, takže jsem padl do souboje o třetí místo. Dnes již je i v judu systém, že při porážce se vypadává. Sice medaile je, ale přeci jenom jsem hodně pokukoval po té zlaté. Škoda,“ uvedl ke svému vystoupení Silvestr Sekáč.

Nováčkem na šampionátu byl Zdeněk Novák, který však byl z výpravy nejstarší a soutěžil nad sto kilo v kategorii do 45 let. Přivezl stříbrnou medaili. „Čtyři roky jsem nestál na žíněnce v soutěžním zápase, takže jsem si to osahával. Pro mě bylo nejdůležitější, že jsem se nezranil, takže pocity výborné. Atmosféra byla vynikající. Člověka to nabudí, takže pokud zdraví dá, tak bych si to klidně za rok zopakoval,“ uvedl k závodu Zdeněk Novák.

Nejmladším z prachatických medailistů byl Antonín Turek. Ten se představil v soutěži do 35 let v kategorii do 73 kil. Přivezl bronz, když se ve finálové trojici závodníci navzájem porazili. „Docela smolné. Medaile byla jistá, což mi tak trochu svázalo nohy. Jedna výhra a jedna prohra. Nakonec jsme se pomlátili navzájem a na mě bohužel zbyl bronz. Na druhé straně první velká medaile z republiky. Co se týče atmosféry, tak paráda, výkony prachatických kluků také. Bylo krásné se na to dívat. Nečekal jsem tak obrovskou konkurenci, to byla fantazie a o to zajímavější. Určitě za rok znovu. Je to výborná parta, kterou stmeluje Jarda Křížek, trenér Popp to doladil a doufejme, že to tak bude fungovat i nadále. Perfektní bylo, že se na nás přijeli podívat naši nástupci, kluci, kteří se perou ligu, a povzbuzovali. To pak dokáže zvednout výkon. Zkrátka vynikající,“ doplnil ještě svůj pohled na šampionát judistů veteránů Antonín Turek.