„Na dorostenecký šampionát jedeme s velkými ambicemi. Především Radek Aleš by měl jít o medaili, v republice je v této sezoně prakticky bezkonkurenční. Je největším favoritem na mistrovský titul,” hovořil o ambicích prachatického závodníka jeden z trenérů Josef Puš. A Radek Aleš také jeho slova naplnil. Do Jablonce se sjela absolutní elita českého dorosteneckého juda, stejně jako v ostatních věkových kategoriích je třeba se do bojů mezi nejlepšími kvalifikovat.

Letošní sezonu měl velice kvalitní a v žebříčku své kategorie byl první. Proto byl také považován za favorita soutěže. „Roli favorita jsem si vůbec nebral, zkrátka jsem jel na šampionát s tím, že bych si moc přál vyhrát. Věděl jsem, že na to je. Mám natrénováno, jsem na Sportovním gymnáziu v Plzni, kde trénujeme dvakrát denně. Určitě mi dalo hodně i to, že jsem pravidelně nastupoval v ligové soutěži mužů, šli jsme i dorosteneckou ligu. To byly všechno výborné zkušenosti. Jsem rád, že to v Jablonci nakonec vyšlo,” uvedl novopečený Mistr České republiky z Prachatic.

Kategorie do 81 kilogramů bývá mezi judisty od dorostu až po muže jednou z nejprestižnějších. Jak tedy Radek Aleš procházel turnajem? „Celkem jsem šel tři zápasy. První dva jsem do minuty vyhrál na ippon, když jsem soupeře dobře hodil. Finálový zápas již byl o něčem jiném. Tady jsme šli s klukem z Ostravy celý čas a nikdo neudělal ani juko. Pak jsme šli do prodloužení a já vyhrál právě na juko, tedy nejmenším možným výsledkem. Byl to hodně těžký zápas, dá se říci, že v této sezoně nejtěžší v dorostenecké kategorii,” přiblížil své vystoupení přímo na tatami Radek Aleš.

Sezonu tedy prachatický judista zakončil mistrovským titulem. Jak se ohlíží za sezonou jako celkem? „Ta spokojenost nemůže být úplně stoprocentní, chtěl jsem ještě trošku více. Když jsem šel na začátku sezony juniorskou republiku, tak jsem vyhrál a hned pak prohrál, takže to nebylo ono. Začátek byl trochu slabší, ale pak jsem se začal troch rozjíždět. Před republikou dorostu jsem se již cítil stoprocentně dobře,” dodal R. Aleš.

Jak již bylo řečeno, Radek nastupuje i v ligové soutěži družstev mužů. To jsou jednak velké zkušenosti a jednak si může vyzkoušet, co jej za pár let čeká. „Liga mužů mi zrovna na domácí půdě v Prachaticích nevyšla a nebylo to ono ani týden předtím v dorostenecké lize. Ale předchozí kolo ligy mužů naopak vyšlo velice dobře. Třikrát jsem vyhrál, jednou remizoval a jednou prohrál. Ale i z těch nevydařených zápasů si člověk vezme něco, na co si dá příště pozor,” říká Radek Aleš a vrací se ještě ke svému působení v Plzni, kde se připravuje: „Jsem tam v současné době maximálně spokojený. První půlrok byl horší, těžko jsem se adaptoval, ale nyní, když už jsem tam druhým rokem, tak je to výborné. Úroveň tréninků je výborná, ať již se jedná o jejich intenzitu, či nácvik techniky. Člověk na sobě cítí, že jde výkonnost nahoru. Kromě mne jsou tady z Prachatic ještě Standa Pluhař a Jirka Petrášek. A zájem tam mají jít i další kluci, což je výborné. Je tady v Prachaticích kvalitní tým, který určitě má vysoké ambice, ale je tady jeden menší problém. Máme totiž hodně kvalitních těžších vah, ale konkurence v těch nižších moc není.”