V rámci 14. ročníku Koloshow se uskutečnil 8. ročník Fox Galaxy bikemaratonu Prachatice na tratích 63 a 45 kilometrů.

Nádherné počasí přilákalo do Prachatic přes čtyři stovky dospělých, kteří se odprezentovali na maratonských tratích, a navíc dvě stovky dětí, které se zúčastnily vložených závodů od nejmenšího potěru až po starší žactvo.

Výborná účast

„Kromě toho, že se závod jel do seriálu Galaxy série, novinkou bylo, že se jel i jako součást Jihočeského poháru. To přilákalo další závodníky a celkový počet bikerů se přehoupl přes šest stovek,“ pochvaloval si ředitel závodu Tomáš Novák.

Mezinárodně

Prachatický závod se stává čím dál tím více mezinárodním. Ve startovním depu se kromě češtiny ozývala hojně němčina, ale poprvé i ruština.

„Prachatice navštívili i členové reprezentace Ruska a hodlali o sobě dát vědět. Pohled do startovní listiny, ve které figurovali například Petr Cirkl nebo místní Matěj Nepustil, potvrzoval, že to nebudou mít tak jednoduché a že se bude na co těšit. Po loňské účasti se do Prachatic vrátil i Holanďan Bastian Baars, který si zlepšil češtinu a dokázal celkem obstojně popsat česky místní trať slovy Do kopce, do kopce, do kopce. Tradičními účastníky se stávají i startující z Rakouska a Německa. A jistě stojí za zmínku, že už se nejedná jen o jezdce z blízkého příhraničí, ale například i z Mnichova. Rekordní účast zaznamenaly i závody pro děti a mládež,“ doplnil Tomáš Novák.

Tuhé boje

Přímo na trati se odvíjely dramatické souboje o každé místečko. Členitost tratě dávala všem pořádně zabrat.

„Protože v okolí Prachatic není nikdy vítězství zadarmo, čekaly na jezdce stoupání, rychlé sjezdy i technicky obtížné pasáže. Na dlouhé trati, která měřila 63 kilometrů, se v cíli z vítězství nakonec radoval ruský závodník Denis Vorontsov, který ve spurtu porazil svého krajana Ivana Seledkova, když přijeli s náskokem téměř dvě a půl minuty před prvním českým závodníkem, domácím Matějem Nepustilem z České spořitelny MTB, který vyhrál vrchařskou prémii na Libíně. Čtvrtý v cíli byl Christian Dorfke z Německa a pátý budějovický Petr Cirkl. Nejlepší ženou na delší trati byla Jana Matlášková z týmu Cyklo Jiřička. Kratší trať dlouhou 44 kilometrů vyhrál David Menger před Jánem Svoradou a Petrem Soukupem. Z žen projela cílem první německá juniorka Lena Putz,“ vybral z výsledkové listiny ředitel závodu.

Pro diváky

V rámci prachatické Koloshow namůže chybět ani zajímavý doprovodný program. Ten ze sportovního ranku obstarali trialisté kaskadéři pod vedením mistra světa Jana Jílka.

„Koloshow poprvé v Prachaticích nabídla Fun Box. Překážku, která umožňuje jezdcům na kolech BMX ukázat, co lze také s kolem dělat. Celkem ve čtyřech blocích zde bylo možné sledovat umění mistra světa Honzy Jílka z Olomouce, který si přivezl dva kamarády, Tomáše Vařeku a Tomáše Flasara, takže se bylo na co koukat. Ve vzduchu předváděli neskutečné věci,“ vysekl poklonu Tomáš Novák a pokračoval: „Vyznavači sportovních aktivit si nenechali ujít jízdu v rámci soutěže Na rotopedu z jižních Čech až do Bulharska. Všichni, kteří se šlapání na rotopedu zúčastnili, mají šanci vyhrát letecký zájezd pro dvě osoby do Bulharska. Koloshow však není je a pouze o sportu, ale i o kultuře. Pro mnohé bylo možná překvapením vystoupení finalistky pěvecké soutěže X–Factor Martiny Pártlové, která také předávala ceny vítězům maratonských závodů.“

Doplňkové soutěže

Pořadatelé prachatického maratonu se snaží závod i trošku zlehčit a přiblížit ho opravdu široké veřejnosti, a tak jsou zde vyhlašované i atypické kategorie.

„Kromě tradičního vítěze horské prémie, určené pro toho, kdo první vyjede na Libín, se v Prachaticích vyhlašuje i smolný vrchař. Libín je na 13. km, takže 13. v pořadí na Libíně, letos jím byl Radek Štrosmajer. První na Libíně byl místní Matěj Nepustil. Další kategorií, která se v Prachaticích vyhlašuje, je kategorie DP1. Vítězem této kategorie se stane ten, kdo přijede na dlouhé trase do cíle jako první, ale ve druhé polovině absolutního pořadí. Malá drobnost byla připravena i pro jezdce na tandemu. Poprvé se v Prachaticích blahopřálo i těm, kteří měli svátek. Sobota 23. května je svátkem Vladimírů a tak všech osm Vladimírů, kteří na závod přijeli, dostalo od pořadatelů malý dárek. A kromě těchto se vyhlašoval např. i první pád z kola nebo účast na prvním závodě. Tradičně bylo z části startovného pořízeno pro dětský domov v Korytě další jízdní kolo,“ dodal k závodům jejich ředitel.