Projekt přeshraniční spolupráce byl cílený na mladé lyžaře ve věku do 15 let mezi kluby WSV Grafenau a Ski klubem Šumava Vimperk. Jednalo se o realizaci společných sportovních soustředění jak na české, tak na německé straně Šumavy.

Spolupráce byla zahájena v roce 2004 a v letech 2016 – 2017 podpořena z fondů Evropské unie. Inovovaný projekt byl téměř zcela personálně obměněn a programově obohacen o výukové programy NP Šumava. Hlavním cílem bylo vzájemné sblížení, obohacení a prohloubení partnerství mezi mládeží, kterou spojuje společný zájem o běžecké lyžování a biatlon. V rámci společných pobytů trenéři plánovali společné tréninky, soutěže a přednášky na sportovní téma a na české straně i se zaměřením na šumavskou přírodu v rámci výukových programů NP Šumava.

Celkem třech 3 – 4 denních společných soustředění se zúčastnilo každého v průměru 35 sportovců z obou klubů, kteří navázali vzájemná přátelství, sportovali, soutěžili, vzdělávali se a poznávali Šumavu z obou stran hranice. Na tyto pobyty navazovaly soustředění pořádaná německým partnerem v Německu.

Petr Steinbach