Prachatická Xterra, která se jela v sobotu, byla pro Jana Pasáka velkou výzvou. Nakonec doběhl šestý.

Kdy jste se poprvé rozhodl, že pojedete Xterru?
Minulý rok, když jsem se byl na xteře podívat, nadchlo mě to, a řekl jsem si, že ji zkusím, abych zjistil, zda jsem schopen ji zvládnout. Dokonce jsem i uvažoval, že bych zkusil hlavní závod, ale to jsem nakonec kvůli kvalitě mého plavání vzdal.

Zvládáte tedy všechny tři triatlonové disciplíny tak, jak byste si přál?
To rozhodně ne. Obrovské problémy mi dělá právě plavání. Ještě před půl rokem jsem uplaval čtyři bazény a začal jsem se topit. Kolo ani běh mi problémy nedělají. Plavání jsem se během půl roku pokoušel natrénovat tak, abych těch 750 metrů uplaval.

Můžete popsat průběh sobotního závodu?
Plavání mi vzalo opravdu dost sil, ale na kolo jsem se těšil. Obtížná byla cesta, protože jak pršelo, byla hodně bahnitá. Výjezdy tak byly velice náročné. Běh do kopce mě osobně problém nedělá. Když ale běžím z kopce, je to o něco horší.

Věděl jste, do čeho jdete, nebo to byl váš první závod?
Už před startem Xterry jsem odzávodil dva duatlony a čtyři triatlony. Takže jsem věděl, jaké to je, v triatlonu závodit. Xterra byla náročná hlavně tím terénem.

Je něco, co vám dělá doteď velké problémy?
Tak hlavně jsou to přechody mezi disciplínami. Tam mívám právě největší problémy. To znamená vylézt z vody a rovnou nasednout na kolo a jet. Pak zase slézt z kola a běžet. Na to si budu ještě chvíli zvykat.

Jaký je triatlon v porovnání s fotbalem?
Poznal jsem, že tento sport vážně není jednoduchý. Opravdu si v závodě kolikrát sáhne člověk až na dno svých sil.

Přemýšlel jste tedy, že byste zkusil hlavní závod Xterry?
Příští rok bych ho zkusit chtěl, ale nebylo by to o závodění. Spíš o absolvování.

ONDŘEJ BABKA