Havaj je pro mnohé synonymem sluníčka a tepla. Zářijové bouře, které se prohnaly kolem ostrovů v Pacifiku, ale zásadně ovlivnily počasí a srážky dlouhodobě přibyly. Jakoby naschvál nejvíce pršelo právě v dějišti světového šampionátu v terénním triatlonu Xterra, městečku Kapalua. „Po příjezdu na Maui jsme zjistili, že tratě kola a běhu v místním pralese jsou velmi bahnité. Srážky v týdnu před závodem neubývaly a bylo tak jasné, že se pojede v extrémních podmínkách,“ komentoval situaci Michal Piloušek starší, nejzkušenější člen české výpravy, který byl na Maui popatnácté. Tentokrát ale v roli mentora českých závodníků a také jako součást týmu, který propagoval závod Xterra Czech v Prachaticích, který bude v roce 2019 mistrovstvím Evropy. „Někteří závodníci na poslední chvíli měnili pláště a jiné vybavení. Hodně našemu týmu pomohla soukromá debata s ředitelem světového poháru Nicem Lebrunem, který se podělil o aktuální informace a trendy,“ dodal Piloušek.

V neděli ráno stálo na pláži D.T. Flemming Beach 900 triatlonistů z 38 zemí světa, mezi nimi také 19 Čechů. Jedním z nich byl i prachatický Michal Piloušek mladší, ročník narození 1989. Ten se účastnil závodu podruhé a netajil se ambicemi na vítězství v kategorii závodících pořadatelů. „V září jsem měl těžký výron kotníku a tři týdny jsem nemohl vůbec trénovat. Na ostrovech jsem si navíc rozseknul nárt o korálový útes. Ale všechno zlé je pro něco dobré, alespoň jsem odpočatý. Jak říká trenér, mě to mohlo jen prospět,“ komentoval se smíchem na tváři Piloušek před startem. „Z našich nejvíce věříme profíkovi Lukáši Kočařovi. Super připravení jsou také amatéři Dušek a Petr. V ženách bude silná Jindra Zemanová a Jana Brantlová, věřím, ale všem členům naší reprezentace,“ dodal ještě před tím než se šel rozcvičit na blízké travnaté hřiště.

K extrémnímu bahnu přibyly ještě 3 metry vysoké vlny a plavání dlouhé 1,5 km bylo spíše bojem o přežití než-li přehlídkou techniky. Následující horské kolo dlouhé 30 km se jelo více než z 70% rozbahněným terénem, kdy cirka 8 km museli závodníci svá kola tlačit, protože se zkrátka nedalo jet. Poslední disciplínou byl krosový běh stejně bahnitým terénem dlouhý 10 km.

O titul mistra světa mezi muži od začátku bojoval především Kostaričan Rom Akerson, prachatický šampion Ruben Ruzafa a další známý z Čech Bradley Weiss, který obhajoval titul mistra světa. Po kole to vypadalo, že Španěl Ruzafa nebude mít konkurenci, ale skvěle běžící duo Akerson – Weiss jej rychle dostihnulo. Lépe si vedl Jihoameričan, který bral překvapivě zlato. Stříbrnou medaili získal Bradley Weiss a třetí nakonec doběhl Sam Osborne. Na favorita po kole Ruzafu zbyla bramborová medaile. Mezi ženami zcela suverénně ovládla závod Skotka Lesley Paterson, po více než deseti minutách cílem proběhla druhá Michelle Flipo a bronz, stejně jako na světovém poháru v Prachaticích, získala Lizzie Orchard z Nového Zélandu.

Český favorit závodu Lukáš Kočař musel na desátém kilometru odstoupit pro rozbité řazení z nadějné šesté pozice celkově. Skvěle ho zastoupil Karel Dušek, který dojel první mezi amatéry a celkově bral desáté místo. Podobný výkon předvedla Jindřiška Zemanová, která vyhrála amatérky a celkově byla devátá. Stříbrné medaile ve svých kategoriích brala Jana Brantlová, Pavel Jindra a Ondřej Petr.

Po zdravotních problémech navázal na své první místo mezi pořadateli z roku 2015 i Michal Piloušek, který po boji do posledních metrů trati získal zlatou medaili. „Plavalo se mi nejdříve docela dobře, ale na druhé bojce jsem se hodně napil, dostal ještě několik ran od vln a musel jsem chvíli dokonce plavat prsa. To je znát i na čase. Na kole šlo vše dobře a rychle jsem předjel všechny soupeře v kategorii. Bláto se lepilo na kolo a bylo potřeba pořád rám a komponenty čistit, aby kolo fungovalo. Poslední kilometry už se nechtělo přehazovačce řadit, a tak jsem nastavil univerzální převod a raději neriskoval defekt přehazovačky. Běh potom poznamenalo vysílení z kola, kdy jsem často utíkal vedle něj a také tréninkový výpadek. Stále jsem se otáčel a očekával, kdy se objeví Ital nebo Lucemburčan. Nakonec jsem první místo těsně udržel. Byl to nejdelší a nejtěžší závod v životě,“ okomentoval závod v cíli prachatický triatlonista a pořadatel v jedné osobě.

O české výpravě bylo na Maui hodně slyšet. Kromě desítek postaviček v národních barvách také po celý den místní komentátoři připomínali, že naše republika slaví stoleté výročí založení. Na každém rohu bylo možné zahlédnout letáky lákající na prachatický závod, který příští rok bude mezi 2. a 4. srpnem. Navíc bude poprvé v historii současně hostit mistrovství Evropy, světový a evropský pohár. Slavnostní předávání cen vítězům vyvrcholilo i vzpomínkou na člena organizačního týmu prachatické Xterry Tomáše Procházku, který zemřel v Afghanistánu z úst Michala Pilouška mladšího. Potlesk více než tisícovky zúčastněných byl důstojnou tečkou za reprezentací České republiky na Maui.

Jitka Štádlerová