Prachatické judo je pojmem tohoto sportu v celé České republice. Jeho velké úspěchy se datují ještě do období ČSSR, kdy malý klub z jihu Čech trápil na tatami největší oddíly tehdejšího Československa. A pod Libínem vyrosla řada republikových šampionů.

Všichni ti, kteří prošli prachatickým judem, byli pozváni na oslavu šedesáti let fungování klubu juda pod hlavičkou Tatranu Prachatice. Do sálu Národního domu si našlo cestu na stovku bývalých i současných judistů. Ti si mohli prohlédnout zajímavou výstavu dobových fotografiní a novinových článků mapujících celou historii klubu. "To je až neskutečné, co všechno klub dokázal," uvedl při prohlížení fotografií Miroslav Bednár a doplnil: "Ale na druhé straně to také ukazuje, jak ten čas strašně rychle letí."

Judistů popřál místopředseda Českého svazu juda Libor Štěpánek. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Pozvání na oslavu přijal prachatický starosta Jan Bauer, místopředseda Českého svazu juda Libor Štěpánek, člen Výkonného výboru svazu Jiří Sosna a předseda Jihočeského svazu juda Jiří Daněk. "Náš klub má v současné chvíli 133 aktivních členů a z toho je kolem devadesáti dětí a mládežníků," uvedl mimo jiných ve svém vysoupení předseda klubu Petr Růžička.

Starosta Prachatic Jan Bauer ocenil především to, že judo je v Prachaticích jako jedna velká rodina, která drží pospolu a dokáže v amatérských podmínkách vychovat judisty, kteří jsou schopni konkurovat republikové špičce. "Prachatické judo má velké jméno. Když se potkávám s lidmi různě po republice, tak slýchávám, jo Prachatice, to je to malé městečko na jihu Čech, kde dělají tak dobré judo," uvedl ve svém pozdravu judistům.

Adol Zíka převzal bronzovou plaketu Českého svazu juda. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Společenský večer byl i o oceňování zasloužilých členů klubu. Odchovanec prachatického juda, Mistr Evropy a pátý z Olympijských her v roce 1988 Jiří Sosna ocenil bronzovou plaketou Českého svazu juda bývalého výborného prachatického judistu Adolfa Zíku.

Předávání stříbrné plakety Jihočeského svazu juda. | Video: Deník/Vladimír Klíma

Další členové klubu obdrželi z rukou Jana Koldy, Libora Štěpánka a Jiřího Daňka ocenění od Jihočeského svazu juda. Stříbrné plakety obdrželi za svou činnost Zdeněk Novák, Josef Puš, Petr Růžička a Josef Kovář. Zlaté plakety pak Ladislav Drahoš, Miroslava Drahošová a Alois Kolda. Nejvyšší jihočeské ocenění, Dopis předsedy, obdržel za dlouholetou činnost pro judo Petr Sidor.

Předávání zlaté plakety Jihočeského svazu juda. | Video: Deník/Vladimír Klíma

"Prachatické judo má skvělou tradici, pracují v něm lidé, kteří jsou zárukou výborého fungování. Věřím, že výstavka dobových fotografií se bude ještě dlouhá desetiletí rozrůstat," pochválil za činnost prachatické judisty místopředseda svazu Libor Štěpánek.