Ne náhodou byli mezi řečníky konference i ředitel prachatického závodu XTERRA Michal Piloušek a starosta Prachatic Jan Bauer. Kulhavý totiž bude jednou z hlavních tváří populárního šumavského triatlonu, který se letos koná mezi 11. a 13. srpnem. "Přemýšlel jsem vždy o tom, zkusit triatlon po skončení mé cyklistické kariéry, původní plán byl Ironman (dlouhý triatlon, pozn.red.), ale nakonec po debatách s Františkem Raboňem a Michalem Pilouškem vyhrála XTERRA. Je mi bližší a zároveň cítím, že mohu usilovat o přední příčky," vysvětloval Jaroslav Kulhavý změnu.

XTERRA Czech 2022 - Short track muži.
Lukáš Kočař to dokázal, vyhrál Short track při XTERRA Czech 2022

Prachatický závod se v roce 2023 poprvé zařadí do nově vzniklé série XTERRA World Cup, který čítá jen sedm pečlivě vybraných závodů na světě (Taiwan, 2x USA, Belgie, Německo, Česká republika, Itálie). "Očekáváme nejnabitější konkurenci a jsem moc rád, že se mezi elitní pole zařadí i Jarda. Věřím, že to může pomoci i v motivaci dalších cyklistů zkusit si terénní triatlon," uvedl Michal Piloušek, který je současně i ředitelem série XTERRA Short Track.

XTERRA Czech 2022 - Short track ženy.
XTERRA Short track ovládla opět Italka Sandra Mairhoferová

Divácky atraktivní formát triatlonu na krátkých a náročných okruzích určený jen nejlepším z nejlepších Short Track vznikl v roce 2019 u Křišťanovického rybníka. V loňském roce se u Ktišského rybníka představil i Martin Šonka se svou leteckou show a na závody dorazilo přes 3000 diváků. "Myslím si, že divácky je to celkově velmi zajímavé. Sledujete z jednoho prostoru kompletní triatlon a také depo, pořád se něco děje. Horská kola zvedla počet diváků až v posledních letech, kde to odstartoval především závod v Novém Městě na Moravě. Věřím, že Short Track se k tomu může brzy přiblížit," komentoval kratší verzi závodu Jaroslav Kulhavý.

XTERRA Czech 2022.
Arthur Serrieres ovládl XTERRA Czech v Prachaticích počtvrté za sebou

I v letošním roce se pojede ve Ktiši a znovu je na neděli připravena i exhibice Martina Šonky. "Pro Prachatice jde o stěžejní akci, podporujeme ji maximálně, jak to jen jde, chceme naše město prezentovat jako ideální pro sport a turistiku. XTERRA je navíc zásadní i pro příjmy místních podnikatelů. Je milé, jak se naše město na ten závodní týden promění a je slyšet různé jazyky a nové lidi," uvedl starosta Prachatic Jan Bauer.

XTERRA Czech Kids 2022 v Prachaticích.
XTERRA Czech začala závody nastupující triatlonové generace

Kromě české XTERRY bude Kulhavý startovat ještě v závodech světového poháru v Německu, Belgii a Itálii. "Nechci být na startu do počtu, bývalí bikeři, se kterými jsem závodil, Ruzafa a Carabin, jsou nyní v top pět světového žebříčku XTERRA. V plavání si věřím, otázkou je běh, na kterém musím zapracovat,“ upřesnil své ambice Jaroslav Kulhavý. Prachaticím slíbil i jednu dřívější návštěvu, kdy by měl vyzkoušet tratě závodu, ale také uspořádat soustředění pro cyklisty zaměřené na techniku jízdy.

Autor: Magda Sosnová