Judisté Tatranu Prachatice patří dlouhá léta k nejúspěšnějším sportovním oddílům v Prachaticích.


V loňské sezoně se na republikových šampionátech od staršího žactva po dospělé roztrhl pytel se třetími místy, takže se rok 2012 označoval za dobu bronzovou. V sezoně letošní bylo medailových ambicí také poměrně dost, ale při pohledu na výsledky se dá říci, že byl rok 2013 jakousi dobou bramborovou. Čtvrtých míst bylo až dost.


„Republikové šampionáty všech kategorií jsou v posledních pár letech opravdovým vrcholem sezony. Závodníci se sem musejí kvalifikovat složitým sítem Českých pohárů a na šampionát se dostanou opravdu jen ti nejlepší," připomněl kvalitu soutěží jeden z prachatických trenérů Antonín Turek.


Jako první měli republikový šampionát junioři. Zde medaile pro prachatické judo nezacinkala. „Junioři tradičně závodí již na jaře. Tam v boji o třetí místo neuspěl Petr Dejmek a možná to již byla předzvěst našich dalších několika bramborových medailí v sezoně," vrátil se ještě na začátek sezony Antonín Turek.


Ostatní kategorie měly své mistrovské vrcholy nyní na podzim. „Začalo to republikou mužů, tady startovali Jakub Drahoš, Pepa Šíma, Standa Pluhař a Petr Dejmek. Tady prohrál Kuba Drahoš boj o třetí místo a stejně dopadl Pepa Šíma. U Pepíka to bylo docela příjemné překvapení, protože nejtěžší váha bývá výborně obsazená a u něho se tak vysoké umístění nečekalo. Naopak u Kuby se minimálně ten bronz čekal, ale nevyšlo to," komentoval soutěže mužů Antonín Turek a pokračoval dalšími kategoriemi: „Pak jsme hned nato jeli na dorosteneckou republiku. Tady soutěžili jen Petr Dejmek a Petr Lácha. Dorostenci se nám ale vůbec nepovedli. Oba kluci vypadli v prvním kole."


Tradičně získávají medaile prachatičtí judisté v žákovských kategoriích. Dvě přišly, ale možná si závodníci pomýšleli na vyšší počet. „Ve starších žácích se již jedná o přebor republiky. Měli jsme zde dvě děvčata, Ivu Horákovou a Terezu Kolářovou. Tereza dvakrát prohrála a dál nepostoupila. Iva dokázala dojít až do bojů o medaile, ale opět z toho byly ty nepopulární brambory, když prohrála zápas o třetí místo. Nyní jsme sezonu završili na přeboru mladšího žactva. Zde jsme měli pět závodníků. Velké naděje jsme vkládali do Filipa Sedláčka, který nakonec vypadl v prvním kole. To se zkrátka stane i těm nejlepším, nedá se nic dělat. Eliška Petrášková prohrála v prvním kole s pozdější vítězkou, ta jí vytáhla výš, Eliška ještě jednou vyhrála, ale ve finále oprav neuspěla. Celkově si tak odvezla sedmé místo. Matěj Janda byl pro mne příjemným překvapením. Šel opravdu skvěle, dokráčel do semifinále, ale tam se zranil, a proto nezískal žádnou medaili. Nemohl tedy nastoupit o třetí místo. Velká smůla, má zlomenou klíční kost a všichni mu přejeme, aby se rychle uzdravil a brzy se vrátil na tatami. Adeptkou na medaili byla Iva Dudlová a také to potvrdila. Klopýtla trochu v semifinále, které prohrála nejnižším možným rozdílem na praporky. Boj o bronz pak zvládla skvěle a vyhrála během pár vteřin. Jako poslední šel do bojů Dominik Bauer. Ten to zvládl ještě lépe. Neměl to vůbec jednoduché, protože hned v úvodu šel s jedničkou republikového žebříčku, ale po skvělém výkonu vyhrál. Nakonec dokráčel až pro zlato. Všechny své zápasy vyhrál ještě před limitem. Konečně jsme tedy získali zlatou medaili. Tu poslední, když nebudu počítat veteránské, bral před nějakými třemi lety Kuba Drahoš. Takže zlatá tečka, a tak lze říci, konec dobrý, všechno dobré," doplnil A. Turek výsledky žákovských kategorií na vrcholných českých závodech v této sezoně.