Česká výprava slaví v Japonsku osmou medaili, čímž o jednu předčila zisk z Ria de Janiero 2016. Na kontě má dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile, v Brazílii měli Češi bilanci 1-2-4.

Třicetiletý Arnošt Petráček dnes byl nejprve nejrychlejší v rozplavbách a do finále postoupil v novém paralympijském rekordu 41,75, kterým bez čtyř setin o celou sekundu vylepšil předchozí maximum Mexičana Juana Reyese. Jen o dvě setiny pomalejší byl ale světový rekordman v kategorii S4 Ždanov. V závodě o medaile pak třiadvacetiletý Rus vylepšil vlastní historické maximum o 51 setin.

Sportovní úspěch Arnošt Petráček oznámil na svém facebookovém profilu, kam mu hned začali Jihočeši posílat gratulace. Vzkazují například: Tomu říkám finále! Věděla jsem, že to dáš, jsi borec! Arny, mám z vás husí kůži a obrovskou radost. Jsi neskutečnej, fandili jsme v práci všichni.

Plavec Arnošt Petráček.Plavec Arnošt Petráček.Zdroj: ČTKArnošt Petráček, který se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby, startoval na čtvrté paralympiádě. Při předchozích startech v Tokiu nepostoupil z rozplaveb na 50 metrů motýlek, na kraulařské padesátce si sice bezpečně zajistil účast ve finále, ale v něm byl diskvalifikován.

Do finále polohového závodu na 200 metrů  postoupil Tadeáš Strašík a obsadil v něm osmé místo.