Velkého úspěchu dosáhla na střelecké soutěži IWK v Mnichově českobudějovická juniorka Nikola Foistová, která v současné době závodí v barvách Rapidu Plzeň.
Na závodech, které mají u mezinárodní střelecké veřejností zvuk nejvyšší světové kvality, si Jihočeška vystřílela nominaci na halové mistrovství Evropy. To se uskuteční za měsíc ve slovinském Mariboru.
Nikola Foistová v Mnichově využila prakticky poslední možnost se na evropský šampionát dostat.
Foistová se prosadila v konkurenci sedmi set puškařů a pistolářů ze čtyřiceti zemí všech kontinentů, kteří zápolili na mnichovské olympijské střelnici.
„Pro Nikolu Foistovou byla dvoudenní soutěž juniorek zkouškou odolnosti jejího organismu, neboť do její přípravy zasáhla lehká chřipka. Nikola se s tím ale vypořádala skvěle a v silné mezinárodní konkurenci obstála na výbornou," oceňuje výkon českobudějovické závodnice jeden ze svazových funkcionářů Jiří Kelnar, který závod bedlivě sledoval.
V soutěži juniorek ve vzduchovce na deset metrů si Nikola Foistová, jako jediná z českých reprezentantek, vystřílela po oba dny finálovou účast.
První soutěžní den si v kvalifikaci vystřílela čtvrté místo výkonem 416,3 bodu. „Ve finálové osmičce už záleží na momentální psychické pohodě, soustředění a také přízni štěstěny," dodává Kelnar.
Foistová si na začátku finále vybrala slabší chvilku, přesto podala skvělý výkon a závod dokončila na pátém místě.
Druhý soutěžní den se Nikola Foistová v kvalifikaci zlepšila na 417,1 bodů a zaznamenala druhou finálovou účast.
Další finále začalo pro juniorku z Českých Budějovic mnohem lépe a do závěrečné vyřazovací části šla se skvělým průměrem 10,3 bodů na ránu.
Soutěž vrcholila a nejlepší střelkyně se střídaly ve vedení. Rozdíly mezi prvními čtyřmi byly minimální. „Škoda jedné horší rány v předposlední sérii, Nikola mohla brát klidně i druhé místo. Nakonec i třetí místo, které jí přineslo jistotu účasti na mistrovství Evropy, je skvělé," popsal dramatickou koncovku závodu jeho přímý aktér Jiří Kelnar.
Podle nových pravidel může finále doprovázet hlasitá hudba. Cílem je učinit soutěž pro diváky atraktivnější. „Tyto změny jsou prováděny s cílem zabránit snahám o vyřazení některých střeleckých disciplín z programu olympijských her ve prospěch nových sportovních odvětví, jako skateboarding, bouldering, highjump nebo kickbox, prostě sportů, které jsou atraktivní pro mladé diváky, média a tudíž i sponzory," objasňuje zajímavou změnu v pravidlech Jiří Streit z Českého střeleckého svazu.