Pohled do jeho kroniky říká: „Dne 20. 10. 1964 byl založen oddíl odbíjené při TJ Baník Netolice. U jeho kolébky tehdy stál mimo jiných Jan Kneifel, který se stal nejen jedním s prvních hráčů, ale především jeho prvním trenérem.“

Od té doby tento oddíl ušel velký kus cesty a jeho aktuální hráči mohou poděkovat Janu Suchému, který se zasloužil o výraznou změnu herního projevu. A tak po jednoznačné výhře krajského přeboru I v sezoně 2010 – 2011 následovalo rozhodnutí jít dál. Druhá liga byla výzva, kterou všichni hráči přijali a po třech letech uprostřed tabulky se jim letos povedlo obsadit krásné druhé místo.

A jak hodnotí tuto vydařenou sezonu sami hráči a jejich diváci? Hráči nejkladněji hodnotí jak dosažení konečného druhého místa, tak ocenění Sportovec roku v kategorii kolektiv dospělých. Jejich fanoušci si pak na nich velice cení jak jejich bojovnosti, tak toho, že vystupovali jako stmelený kolektiv a téměř všichni na lavičce dokázali hecovat své spoluhráče během celé sezony. „Určitě stojí za zmínku i kladná bilance vzájemných zápasů z vítězem soutěže z Domažlic,“ připomněl další úspěch Bohumír Mach.

To, co se většině diváků i mnohým hráčům naopak příliš nelíbilo, byly mnohdy zbytečné diskuze vedené s rozhodčími, které vedly téměř vždy k rozhození koncentrace celého družstva. „Mohl to být jeden z důvodů, proč se možná zbytečně hrálo patnáct pětiseťáků,“ dodal Bohumír Mach. Řadu fanoušků také velice mrzelo, že v půlce sezony opustila tento tým jedna z jeho posil na útoku Luděk Filip.

Na otázku ohledně toho, co nejvíce zahřálo srdíčko netolických fanoušků, zaznělo nejčastěji: „Vyhrané zápasy nad papírově lepšími soupeři včetně pozitivní bilance s letošním vítězem, krásný a přátelský vztah s fanoušky a pravidelné poděkování za jejich povzbuzování děkovačkou spojenou s rybičkou celého družstva.“ Tuto skutečnost snad nejkrásněji vyjádřil jeden z prvních hráčů netolického družstva Karel Pižl: „Díky přátelskému vztahu současných hráčů s námi bývalými se stále cítíme součástí týmu a každé vaše vítězství je potom trochu i naše“.

Asi největší slabinu cítí nejen hráči, ale i jejich trenér Milan Holeček ve slabší účasti některých hráčů na trénincích, ale bohužel na konci sezony i na zápasech.

V anketě osobnost této sezony se v kategorii hráčů objevovala především tři jména. A to Jan Suchý, který odehrával většinu zápasů na postu nahrávače, dále Davida Tříska za svůj výkon na smeči a za výrazné zlepšení a citelný přínos pro celé družstva u Lukáše Holečka na postu blokaře. Zajímavý byl v této kategorii odlišný pohled jedné z oslovených fanynek. „Vyzdvihla bych důležitost obou liber Zbyňka Barona a Romana Váchy, kteří mnohdy zachrání a vyberou neskutečné míče a umožní přechod z obrany do útoku. Jinak bych také chtěla pochválit Jaroslava Matyse, který nemá v týmu rozhodně snadnou pozici, často nastupuje za obtížného stavu či situace a očekávají se od něho zázraky,“ uvedla Kamila Havlíková.

A komu by hráči chtěli nejvíce poděkovat? „Velké poděkování si zaslouží jak naše rodiny, bez jejichž podpory bychom to nezvládli, tak naši věrní diváci nebo jinak fanouškovská základna. Za neocenitelnou pomoc si zaslouží zvláštní poděkování také Bohumír Mach za svou práci ve vedení tělovýchovné jednoty, tak i Pavla Machová, která zapisuje naše zápasy už snad dvacet let,“ zní pochvala z kabiny hráčů.

Shrnutím všeho, co tu již bylo řečeno, zaznělo z úst jedno z bývalých hráčů netolického družstva. „Před padesáti lety jsme začínali tady, jako všichni místní kluci. Dali jsme se dohromady a s různými výkyvy jsme to mydlili v krajské dvojce až do vašeho příchodu. Těší mne a všechny dědky, že to pokračování je tak kvalitní a zvuk netolického volejbalu je znát všude, kde máme známé i příbuzné. Potěší nás všechny, když můžeme vyslechnout, že to v těch Netolicích válíte,“ dodal Karel Pižl.

Netoličtí volejbalisté tak mohou konečně udělat tečku za další úspěšnou sezonou, v klidu doléčit všechna zranění a začít se připravovat na své letní aktivity. Mnozí z nich vymění palubovku za písek a antuku a jednotlivě i společně objedou přes léto různé turnaje a soutěže. Na podzim se však sejdou opět společně na již tradičním soustředění, které je přivede zpět na netolickou palubovku.

František Reindl