Jedná se opravdu o monstrózní akci, jelikož již nyní je přihlášeno více než 780 bikerů. Podle organizátorů závodu se může účast vyšplhat dokonce až na 1000 závodníků.
Dostatečný komfort
„Největší rozdíl oproti minulým ročníkům je ten, že letošní závod byl, k našemu velkému potěšení, zařazen do nejprestižnějšího evropského seriálu bikových maratonů s názvem Kolo pro život,“ sdělil na úvod nadšeně jeden z pořadatelů akce Petr Steinbach, který dodal, že tímto bonusem by se měla už i tak dost kvalitní úroveň akce opět posunout o trochu výše.
„Zvýšili jsme celkový komfort pro závodníky. Pokusili jsme se tentokrát vylepšit také doprovodný program. Akce má, jako obvykle, zajištěno skvělé zázemí, které disponuje bezvadně označenou tratí nebo občerstvením. V areálu budou pro závodníky dále připraveny sprchy, takže, co se týče pohodlí, je závod z tohoto hlediska skvěle vybaven,“ uvedl dále Steinbach.
Pestré tratě
Závod lze obecně, dle dlouholeté tradice, nazvat rodinným podnikem, kde si zazávodí i všechny generace bikerů od odstrkovadel až po jednookruhovou 84 kilometrů dlouhou trať. Ta, společně s 25 km cestou, zůstává oproti minulý rokům stejná. „Jak jsme vloni předesílali, došlo ke změně trasy na 42 kilometrů. Ta nyní měří rovných 50 kilometrů a přibyl na ní atraktivní brod, který vás zavede přímo do našeho domovského Vimperka. Určitě bude tato etapa o trochu těžší než v minulých letech, ale o to více atraktivnější,“ zvažoval Petr Steinbach.
Náročná cesta
Tratě „Šumaváka“ vedou většinou po lesních zpevněných i nezpevněných komunikacích, částečně po polních cestách a silnicích v členitém terénu. „Velmi atraktivní a profilově náročná je nejdelší jednookruhová trať (84 km), která je určena těm nejzdatnějším. Zavede je například na sjezdovku na Kubově Huťi, na náměstí do Vimperka i ke skokanským můstkům na Zadově,“ popsal Steinbach jednu z nejzajímavějších cest na závodě.
Velká jména
V minulých ročnících MTB maraton prověřil dovednosti a morálku mnoha skvělých závodníků. Na horských kolech se tu představil například Milan Spěšný, Kristián Hynka, Pavel Zerzáň nebo Ivan Rybařík. „Na naší akci je pravidlem, že se na ní objevují velká jména. Pro cyklisty, kteří si ale chtějí závod především užít, je připravena již zmiňovaná padesátka, jenž není tak fyzicky náročná,“ dále řekl Steinbach a dodal, že na MTB maratonu jsou jako obvykle pro bikery vypsány ojedinělé kategorie. „Na závodě nebude chybět ani klasická soutěž o nejlepšího Šumaváka. Bude se jednat o nejrychlejšího muže a ženu v součtu časů z ČEZ Šumavského skimaratonu a Šumavského MTB maratonu České spořitelny. Vítěze této kategorie čeká mnoho krásných cen,“ upozornil.
Nový start
K maratonu se čelem postavil i lyžařský areál na Zadově, který má pro návštěvníky připraveny různé bonusy. Těšit se můžete například na volné celodenní permanentky do celého zadovského areálu, samozřejmě v zimním období. V rámci závodu Kolo pro život je pro všechny dále připravena dvacetiprocentní sleva do nedalekého lanové centra s adrenalinovými zážitky.
Hromadný start závodu je pro všechny bikery, kromě dětí, připraven na 12 hodinu. „Startovat se bude letos poprvé pod sjezdovkou Kobyla. Organizátoři akce tak učinili z kapacitních a bezpečnostních důvodů. Závodníky zde bude čekat asfaltový výjezd k hornímu parkovišti, od kterého si slibujeme rozřazení cyklistů bez zbytečných špuntů. Přeji si, aby vše proběhlo bez nejmenších problémů, jelikož letošní maraton bude kvůli vysoké účasti pro pořadatele velice náročný. Jsem ale přesvědčen, že jsme na všechno skvěle připraveni,“ dodal na závěr Petr Steinbach.