V roce 1996 vnikl na havajském ostrově Maui nový sport. Pod původním názvem Aquaterra místní pořadatelé spojili plavání v divokém Pacifiku, náročné horské kolo na svazích sopky a závěrečný terénní běh. Posunuli triatlon do přírody a založili tradici, která v letošním roce slaví pětadvacátiny. Ihned v roce 1997 se závod přejmenoval na XTERRA a o dva roky později se již na startu objevil první Čech, Michal Piloušek. Původně Ironman tělem i duší se upsal bohyni Pelé a také terénní odnoži triatlonu, i on bude mezi osmnáctkou vyvolený a také odvážných Čechů na startu půlkulatého ročníku 2021.

Prachatičtí fandili dalšímu skvělému závodu XTERRA CZECH..
Vítězem XTERRA CZECH je potřetí v řadě Francouz Arthur Serrieres

S ročník odkladem, ale přeci, se na menším z havajských ostrovů, surfařském Maui, sejdou vyznavači XTERRY a budou bojovat tuto nedělí 5. prosince o tituly mistrů světa v elitních i věkových kategoriích. Třetí nejpočetnější výpravou po domácích Američanech a Francouzích jsou Češi. Ti, kteří sebrali odvahu, riskovali finanční i tréninkovou ztrátu a do poslední chvíle doufali, že je "covidová" doba pustí na Havaj, se nakonec mohou radovat. Všichni prošli jak testy covidu, tak formy, kdy si svá místa na startu museli vybojovat bez výjimek na kvalifikačních závodech po celém světě.

Karel Dušek.Karel Dušek.Zdroj: Deník/Vladimír KlímaHlavní hvězdou výpravy je historicky nejúspěšnější český muž na Maui, Karel Dušek, který byl v roce 2019 sedmý celkově. Naopak nováčkem je první handicapovaný sportovec na startu XTERRY z české kotliny, Miroslav Motejzlík. Ve svých věkových kategoriích budou na medaile myslet Jakub Růžička, Adam Holomoucký, Barbora Stupková, Kateřina Ježková nebo Hana Odlová, ale i zbytek výpravy nepřijel na dovolenou. Jednoznačně nejzkušenějším závodníkem je potom už zmíněný Michal Piloušek, ten bude po svých pionýrských startech v letech 1999, 2000, 2001, 2002 a 2003 letos navazovat na účast z roku 2019, kdy se na tratě triatlonu vrátil ve věkových kategoriích. Po druhé se tak na startu setká také se synem Michalem, který si letos chce připsat svůj čtvrtý zářez z Havaje.

Elitní ženy připravily divákům na trati pořádné drama v boji o pořadí.
Švýcarka Duvoisinová kralovala závodu XTERRA CZECH 2021 v Prachaticích

Mottem XTERRA triatlonu je především souboj člověka s přírodou a právě vlny, horko, déšť a bahno budou největší překážkou na cestě do cíle. Předpověď počasí totiž není k triatlonistům právě přívětivá. Na závodní den jsou hlášené vlny s výškou až 5 metrů, deštivé počasí, bahnité tratě, ale zároveň nesnesitelné horko v kombinaci s vlhkostí vzduchu okolo 95%. "Počítáme s případným zrušením plavání, pokud by byli závodníci ohroženi na zdraví, ale ještě nikdy jsme k tomuto kroku nemuseli sáhnout. Věříme, že nám budou bohové nakloněni," říká prezidentka XTERRA Janet Clarková. Pro všechny závodníky včetně elitních sportovců jsou tratě a podmínky stejné. Plavání v moři dlouhé 1,5 km, 33 km po plantážích i bývalém golfovém resortu Kapalua a na závěr extrémní terénní běh pralesem i po plážích.

Arthur Serrieres.Arthur Serrieres.Zdroj: Deník/Vladimír KlímaKoronavirus nadělal paseku i v poli favoritů, někteří nemohli přijet z důvodu zákazů a karantén, jiní již nebyli schopni najít v prosinci motivaci znovu trénovat a závodit. I přesto je konkurence skvělá! Mezi ženami nebude na startu chybět nejlepší triatlonistka planety, olympijská vítězka Flora Duffy. Na záda se jí alespoň trochu budou snažit dýchat vítězka světových Prachatic i MS ITU Loanne Duvoisin ze Švýcarska nebo Mexičanka Michelle Flipo. Mezi muži si při neúčasti minulého mistra světa Weisse brousí zuby na titul trojnásobný vítěz Prachatic, Mistr Evropy, Mistr světa a letos téměř neporazitelný Francouz Arthur Serrieres. Velkým otazníkem ale bude forma dvou skvělých silničních triatlonistů, bronzového medailisty z olympiády v Tokiu Hayden Wilda (NZL) nebo Seth Rider (USA), který byl na poslední díle mistrovství světa v olympijském triatlonu v Edmontonu čtvrtý.

Mužský Short track přinesl skvělý závod s řadou dramatických soubojů na trati.
Short track ovládl Francouz Arthur Forissier

České závodníky je možné sledovat při přípravách na sociálních sítích XTERRA Czech, ale budeme také pravidelně informovat v dalších tiskových zprávách. Na místě závodu je přítomen také reportér České televize, Stanislav Bartůšek, který připravuje dokumentární pořad, který odvysílá ČT Sport 25. prosince.

Autor: Michal Piloušek mladší