Ideální počasí, perfektně připravený areál, kvalitní jezdecká účast i početné publikum. Takové byly kulisy finálového klání letošního šampionátu.

V hlavní třídě MX1 byla k vidění dramatická bitva o titul až do posledního metru druhé jízdy, do které vstoupila i týmová režie dvou nejsilnějších týmů Osička MX a Buksa/Ados. Nejen díky ní si nakonec pro letošní primát dojel Maďar Bence Szvoboda o pouhé dva bodíky před Filipem Neugebauerem. Bronz bral Jihočech Václav Kovář.

Obhájce titulu Martin Michek letos musel několik závodů vynechat, ale svým výkonem potvrzoval, že kdyby absolvoval kompletní seriál, byl by opět aspirantem na vítězství číslo jedna. V Jiníně pomohl týmovému kolegovi Szvobodovi, takže z toho bylo nakonec jen čtvrté místo.

Ve slabší kubatuře MX2 titul v Jiníně potvrdil Martin Krč před Slovákem Šimonem Joštem. Mezi ženami byla zcela suverénní Kristýna Vítková, která v průběhu celé sezony nenašla ani jednou přemožitelku.

Veterány ovládl také naprosto jasně úřadující mistr světa v této kategorii Martin Žerava. Na další dva stupně vítězů se v Jiníně postavili piloti Motosportu Chýnov: druhý Rakušan Georg Hammerl a třetí Jiří Pach. Manažer týmu Evžen Zadražil, který v neděli jako už tradičně exceloval jako komentátor závodu, tak mohl být maximálně spokojen.

Na zdárném průběhu nedělního podniku měli největší podíl organizátoři z MX-Enduro Parku v Jiníně. Ten vede už více než rok bývalý rallyekrosař Jaroslav Kalný. „V mládí jsem motokros jezdil, začínal jsem na motorce. Až potom přišel rallyekros. Když teď začal jezdit motokros syn, tak jsem se mu začal věnovat a dostali jsme se až do Jinína,“ vypráví Kalný.

Areál přebíral loni v létě po předchozím nájemci ve značně zanedbaném stavu a odvedl zde skutečně mimořádný kus práce. „Některé věci tady byly poničené. Úplně zbytečně. Třeba elektrika. Předělali jsme trať k nějakému našemu obrazu a probíhají jednání o její homologaci na příští rok. Chtěli bychom zde jet mistrovství světa v sajdkárkrosu,“ neskrývá smělé plány.

O světovém šampionátu v motokrosu zatím nepřemýšlí. „Chceme jít postupnými kroky. Teď jsme pořádali mistrovství republiky, což je u nás největší závod. Ještě je pak mezi tím třeba mistrovství Evropy nebo junioři.“

Výsledky - MX1: 1. Neugebauer 45, 2. Szvoboda (Maď.) 45, 3. Neurauter (Rak.) 40, 4. Michek 40. Konečné pořadí MR: 1. Szvoboda 286, 2. Neugebauer 284, 3. Kovář 240, 4. Neurauter 223, 5. Bartoš 187, 6. Smola 160, 7. Michek 158, 10. Finěk 116.

MX2: 1. Drdaj 45, 2. Krč 45, 3. Dvořáček 37. Konečné pořadí MR: 1. Krč 283, 2. Jošt (SR) 255, 3. Nedvěd 240.

Veteráni: 1. Žerava 50, 2. Hammerl (Rak./Motosport Chýnov) 44, 3. Pach (Motosport Cýnov) 38. Konečné pořadí MR: 1. Žerava 344, 2. Pučalka 259, 3. Hůda 190, 4. Pach 186.

Ženy: 1. Vítková 50, 2. Laňková 44, 3. Simonová 38. Konečné pořadí MR: 1. Vítková 350, 2. Laňková 300, 3. Mlýnková 222.