„Závod je starší než náš klub, který byl založen před padesáti lety a jehož prvním předsedou byl zvolen Karel Smetana, občan Černé v Pošumaví a sportovec tělem i duší,“ zdůraznil Alexandr Jegorov mladší, rovněž jeden z někdejších šéfů pořádajícího JK Černá v Pošumaví, při uvítání půl druhé stovky jachtařů, kteří na letošní Modrou stuhu dorazili. Připomněl též velké zásluhy Jana Kotysy st. na vybudování nových moderních sociálních zařízení.

Následovalo nezbytné představení trasy závodu hlavním rozhodčím Kotisou: „Protože jde o dálkový závod a mělo by nám pěkně foukat, vyrazíte po startu v 11.05 hodin směrem k hrázi Malého Lipna, tam levobokem otočíte bóji a budete pokračovat k ostrovu Tajvan. Ten minete pravobokem a vaším dílčím cílem bude pláž před Horní Planou. Tam opět levobokem otočíte a zamíříte na Hrdoňov. Potom se již obrátíte k cíli závodu, který bude tradičně před loděnicí klubu.“

Ihned po startu se utvořila vedoucí trojice čtyřicetičlenného pelotonu jachet všech velikostí a typů. Nejvýhodnější výšku nabrala posádka Pavla Štolby se zkušenými skutečnými mořeplavci Ondrou Vachelem a Janem Meškánem a jako první otáčela první bójku těsně následována týmem Martina Fialy z Brna a Petrem Vachelem z pořádajícího klubu Černá v Pošumaví.

V tomto pořadí vedoucí posádky točily všechny následující bójky a v cíli již měla vítězná posádka desetiminutový náskok před Brňáky a sedmnáctiminutový před Vachelovým týmem.

Zatímco na startu foukalo do pěti metrů za vteřinu a vítr si rychlost držel až po Dolní Vltavici, tam posádky při vplutí do otevřené Kovářovské zátoky ucítily pravý lipenský vítr. „Foukalo nám slušných deset až dvanáct vteřinových metrů, a tak jsme pelášili k cíli a na opět chutnou svačinku,“ zdůraznil skiper Ondra Vachel.

Závod se vyvíjel podle předpokladu jachtařských expertů, kteří věřili ve vítězství Pavla Štolby. Ovšem jejich předpoklady ohledně nejstarší posádky Slávy Klímy a jeho parťáka Pepy Štrose se nesplnily. Tahle posádka byla předem pasována na poslední loď, která protne pomyslnou cílovou čáru, jenže cílem projela jako pětatřicátá. Díky ideálnímu jachtařskému počasí, větrno, ,slunečno i pár šumavských kapek se závod opět vydařil a vítězná posádka potřebovala k překonání čtyřicetikilometrové trasy 2:25 hod.

„Ještě jedna novinka kromě nové trati závodu se vydařila – nový administrativní tým, který přispěl k hladkému průběhu odbavení závodníků. Tenhle ryze dámský tým pak pozdravoval svoji předchozí šéfovou a učitelku, Zuzanu Kotisovou, která se zotavuje po zranění. A protože se závod skutečně líbil, všichni účastnícíi si slíbili setkání opět za rok, ale i na dalších podnicích spojených s kajutovými jachtami,” zakončil svou exkluzivní reportáž z 56. ročníku Modré stuhy Lipna jachtařský expert Deníku jižní Čechy Petr Vitoň.

Výsledky 56. ročníku Modré stuhy Lipna (46 posádek): 1. Pavel Štolba (Černá v Poš.), 2. Martin Fiala (Brno), 3. Petr Vachel (Černá v Poš.), 4. Pavel Beneš (DIM Bezdrev), 5. Vojtěch Sládeček, 6. Adam Záruba, 7. Petr Čermák, 8. Marian Faktor, 9. Jiří Zelinka, 10. Josef Kolbl.