V elitní kategorii mužů tentokrát chyběla ta nejužší špička světového cross country včetně Ondřeje Cinka, který měl původně na Šumavě startovat. Podle postavení v žebříčku byl největším favoritem závodu Rus Ivanov, ten však odstoupil ze závodu již v prvním kole. Vítězství v hlavní kategorii mužů se i potřetí v řadě stěhovalo za hranice České republiky.

Stylem start – cíl zvítězil na Zadově Němec Egger. V první části s ním držel krok Jan Škarnitzl, ale jejich odstup se postupně zvětšoval. Třetí místo také putovalo za hranice a vybojoval ho zkušený Rakušan Karl Markt. Za stupni vítězů skončil Josef Jelínek, pátý Jan Vastl.

Ve společném závodě s elitou mužů byli hodnoceni i závodníci do 23 let. Jejich vlastní souboj vyhrál Jan Zatloukal (6. v celkovém pořadí) před domácím Janem Sáskou a Davidem Šulcem, kteří v absolutním pořadí skončili na 12. a 13. místě.

Výsledky závodu (startovalo 79 závodníků, hodnoceno 72): 1. Georg Egger (GER) 1:36:25,1, 2. J. Škarnitzl (CZE, Cyklostar Trek Pirelli) -21,5, 3. K. Markt (AUT) -1:34,5, 4. J. Jelínek (CZE, Cyklostar Trek Pirelli) -1:55,7, 5. J. Vastl (CZE, Maloja Pushbikers MTB) – 2:06,0.