Právě skončenou sezonu snad ani nemůžete hodnotit jinak než pozitivně?
Je to tak. Doma v České republice jsem vyhrál všechno, co se dalo. Samozřejmě nejvýš stavím titul v jednotlivcích v hlavní třídě MX1. Radost mám ale i z týmového triumfu v závodě družstev a k tomu i z prvenství v závodě challenge na vlastně domácí trati v Kaplici. Tři tituly, s tím musím být spokojen. Nevzpomínám si, že bych doma takhle dominoval. Uvidíme, jak to ohodnotí odborníci v anketě o jihočeského Sportovce roku.

Prioritou pro vás byl šampionát jednotlivců?
Ano. Mezinárodní mistrovství republiky jednotlivců je u nás hlavní seriál, který zohledňuje celoroční výkonnost jezdců, protože čítá šest závodů. Titul ve třídě MX1 je ten nejprestižnější. To bezesporu.

Byla těžká cesta zpátky za titulem, o který vás loni po dvouletém kralování připravil váš týmový kolega Francouz Florent Richier?
Byla to mezi námi bitva závod od závodu. Jednou jsem vyhrál já, jednou Florent. Dlouho mezi námi byl minimální bodový rozdíl. Zlomilo se to až v pátém závodě v Petrovicích. Tam jsem vyhrál první jízdu a druhou Florent nedojel, čímž jsem mu výrazně odskočil. Tam se šampionát rozhodl. Ale myslím si, že jsme předváděli po celou sezonu divákům parádní souboje.

Letošní šampionát byl jenom o vás dvou. Souhlasíte?
Je fakt, že třetí Franta Smola na mě ztrácel šedesát bodů, což je vlastně jeden závod. Na něm se dá vyjet maximálně padesát bodů. Odstup tam byl velký. Byl to letos skutečně především souboj mezi námi dvěma.

Vybojoval jste svůj třetí domácí titul v nejprestižnější třídě. Kam ho stavíte v porovnání s předcházejícími dvěma?
Ten první je pro každého sportovce vždycky takový vysněný a nejsladší. To co je první, je vždycky nejhezčí. Ale každý titul, který se u nás v této třídě vyhraje, mi udělal velkou radost. Je to nejvíc, se u nás dá v motokrosu vyhrát. Jsem rád, že jsem dosáhl tohoto hattricku, i když to bylo s loňskou jednoletou pauzou. Takový je ale sport. Každý titul je cenný.

S týmem Buksa Ados jste vyhráli v Lokti nad Ohří mistrovství republiky družstev. Nebyl letos tento jindy nejprestižnější závod sezony svou kvalitou trochu za předcházejícími ročníky?
V minulosti pro závod družstev řada našich týmů nakoupila cizince. Čeští jezdci je ale paradoxně na domácích tratích dokázali porážet. Máme o dost odlišné tratě než v zahraničí a cizinci na to nejsou zvyklí. Stávalo se pravidlem, že zahraniční závodníci u nás nedominovali. Letos v Lokti nebylo tolik cizinců, přesto si myslím, že si závod družstev svou kvalitu podržel. Bylo tam nějakých šest dobře složených týmů, které mohly bojovat o výhru.

Jak se vám líbí challenge závod, který je v našich končinách stále novinkou?
Je to zajímavý závod. Jede se jeden proti jednomu a kdo vyhraje, postupuje dál. V semifinále jsem měl Jonáše Nedvěda a ve finále Petra Bartoše. Spolu jsme byli ve finále už loni. Byli tam ale i další kvalitní jezdci. Letošní mistr republiky ve třídě MX2 Marek Sukup nebo Vašek Kovář. K vidění byly pěkné souboje. Lidem se to mohlo líbit a pro mě to byla příjemná tečka za sezonou.

Máte spočítané všechny tituly mistra republiky, kterých jste v kariéře dosáhl?
V jednotlivcích to jsou tyto zmíněné tři. Čtyřikrát jsem byl členem vítězného družstva. Možná i víckrát. K tomu dvakrát challenge. Již dříve to byly dva tituly v superkrosu. Myslím, že to bude kolem deseti titulů mistra republiky, pokud bereme jen seniorskou kategorii. To si myslím, že není tak špatné. (smích)

V předcházejících dvou letech jste se stal pokaždé vicemistrem světa ve třídě MX3. Tato kubatura však zmizela ze scény. Chyběly vám závody proti zahraniční konkurenci?
Závody mistrovství světa mi nahradila účast v mezinárodním mistrovství Německa, které je považováno za malé mistrovství světa. Nemohl jsem tam absolvovat kompletní seriál, protože některé závody kolidovaly s českým šampionátem. Přesto jsem byl celkově sedmý v hlavní třídě MX Masters, ve které se jede o slušné peníze a startují zde i kluci z mistrovství světa. Je to opravdu nabitá třída. Byl jsem tam z Čechů nejvýš.

Německé mistrovství je pro vás adekvátní náhradou světového šampionátu MX3?
Dá se to tak říct. Navíc je tam možné vyjezdit nějaké peníze, tak jsem si na ně také zkusil sáhnout.

Světový šampionát hlavní třídy MX1 jste si zkusil jenom na domácím závodě v Lokti. Co vám domácí Grand Prix ukázala?
Loni jsem v Lokti nestartoval, takže jsem se vrátil mezi absolutní elitu zase po roce. Byl jsem rád, že jsem se dostal do první patnáctky, a kdybych neupadl, tak to možná byla i první desítka nebo dvanáctka. Doufám, že jsem všem ukázal, že bych tam patřil a nejsem jenom nějaký závodník, který tam jezdí na konci. Z mého hlediska byl Loket super závod  a byl jsem rád, že jsem se s těmi úplně nejlepšími mohl svézt.

Spolu s Františkem Smolou a dalším Jihočechem Václavem Kovářem jste reprezentovali Českou republiku na Motokrosu národů v Lotyšsku. Tam se vám nepodařilo postoupit z kvalifikace do dvacetičlenného finále, takže panovalo zklamání?
Motokrosu národů se účastní všichni nejlepší světoví jezdci. V Lotyšsku se navíc jelo na písku, což není náš zrovna nejoblíbenější povrch. V kvalifikaci jsem byl ve své třídě desátý, což bylo na písku až nad očekávání. Přímo do finále A postupovalo devatenáct nejlepších týmů, ale tam jsme se nedostali o pouhé tři body, když jsme skončili jednadvacátí.

O jediné zbývající postupové místo jste tak bojovali v neděli ráno ve finále B. Jak jste uspěli?
Mně se povedl start, bojoval jsem o druhé místo, ale měl jsem pád, takže i tak jsem pro tým zapsal velice slušnou trojku. Franta Smola ale nedojel a Vašek Kovář dokončil  na slabší motorce až devatenáctý. Na postup to opět nestačilo, což byla škoda. Šance určitě byla. Já za sebe mohu říct, že jsem se snažil bojovat na maximum a odevzdat pro tým všechno.

Sezona skončila. Dal jste si teď nějaké volno?
Ano. Je to ale jen takové pomyslné volno, protože musím zařizovat spoustu věcí kolem motorky a partnerů, kterých není nikdy dost. Potřebuji si trochu odpočinout od motorky i trénování. Za chvilku to ale zase začne. Snažím se na sobě makat tak, abych byl vždycky co nejlépe připravený.

Kdy začnete zase pracovat na fyzičce?
Teď v listopadu už začnu a v prosinci to bude klasický tvrdý trénink.

Na motorce budete trénovat jako každý rok ve Španělsku?
Mám v plánu, že bych tam odjel na soustředění v době, kdy tady bude přes zimu nejhorší počasí. Španělsko mi každý rok hodně pomůže a hodně tam natrénuji. Příprava je tam kvalitní a hlavně řízená pod dohledem bývalého výborného pilota Johna Van den Berka. Tady bych trénoval víceméně sám, což není ideální.

I v příští sezoně pojedete za tým Buksa Ados?
Ano. V Buksa Ados teamu jsem maximálně spokojen. Věřím, že i vedení týmu je spokojeno se mnou, takže není co měnit.

Pojedete stejné seriály jako v letošní sezoně?
Vypadá to tak. Ono není moc na výběr. Snažím se jezdit co nejkvalitnější a nejprestižnější závody. Prioritou pro mě bude zase mezinárodní mistrovství České republiky. K tomu bude Německo, kde bych se chtěl posunout zase o nějakou příčku výš. Věřím, že to není nemožné.

Existuje varianta, že byste se příští rok objevil také v mistrovství světa?
To je otázka peněz, třeba i jiného angažmá a spíše je to velký otazník. Jak už jsem řekl, v týmu Buksa Ados teamu jsem spokojen. Pokud bych měl možnost poměřit síly s nejlepšími v mistrovství světa třeba v jednom nebo dvou závodech za sezonu, tak by to nebylo špatné.