Marcela Mikešová.Marcela Mikešová.Zdroj: Archiv M. MikešovéMistryní České republiky se stala lenorská dáma hájící barvy Slavoje Stožice Marcela Mikešová. Ta v sedmičlenném finále disciplíny hod na cíl byla nejlepší a se ziskem 549 bodů získala zlatou medaili. Za jejími zády zůstaly i čtyři reprezentantky České republiky. K tomuto úspěchu blahopřejeme s přáním, ať se dál daří. Vítězka Marcela Mikešová se tomuto sportu dlouho věnovala v Lenoře, ale tým dívek se rozpadl a tak odešla do již zmíněného oddílu Slavoj Stožice.

Co se pod pojmem lední metaná skráývá? Jde o sport, který byl a je pro Českou republiku velmi úspěšný, i když jde o takzvaný malý sport. Jedná se o zimní sport zaměřený na přesnost, provozovaný především v Bavorsku, Tyrolsku a Švýcarsku. V Česku si našel velkou tradici rovněž.

Lední metaná se podobá curlingu, ale místo kamenů se provozuje s kotouči o průměru okolo 30 cm a váze 2,73 až 3,83 kilogramu, zhotovenými ze dřeva nebo plastu, gumy a oceli a opatřenými ručičkou. Kameny se posílají po ledové dráze dlouhé 21,5 metru do obdélníkového cílového pole. Hrají proti sobě dva týmy složené zpravidla ze čtyř hráčů, jejichž cílem je umístit kotouče blíže k cíli než soupeř. Cílem není pevný bod na hrací ploše jako v curlingu, ale gumový kroužek o průměru 12 cm zvaný puk, který může pod vlivem nárazů měnit polohu podobně jako prasátko v petanque. Zápas se hraje na takzvané endy, kterých je šest. Metaná byla dokonce ukázkovým sportem na ZOH 1936 v Garmisch – Partenkirchenu a v roce 1964 v Innsbrucku. Toto sportovní odvětví má svou mezinárodní federaci od roku 1950 a Český svaz metané pracuje od roku 1990.

V našich končinách má metaná velký zvuk díky sklářům v Lenoře, kteří ji velmi často hrávali, dokonce i v této moderní době se zde na levém břehu Teplé Vltavy hrála a celek Lenory byl postrachem českých metanářů. Nyní její hráči a hráčky hájí barvy Stožic v okrese Strakonice.

Autor: Ladislav Beran