Jihočeský volejbal má celou řadu osobností. Některé dokonce mají ve své osobní sbírce cenný kov z OH. Jen málokdo se ale může pochlubit medailí z mistrovství Evropy. Romana Kumpochová / Jedličková byla základním stavebním kamenem československé reprezentace na ME v Belgii, kde tým pod její režisérskou nahrávačskou taktovkou vybojoval bronz. Sympatická dáma 
v příštím týdnu oslaví neuvěřitelné 50. narozeniny.

K jistě četným gratulantům se připojují také členové sportovní redakce Deníku. Romana Jedličkové se aktivně věnuje golfu:

Československý volejbalový tým na ME v roce 1993 bral stříbro, tam jste nebyla?
        
Byla, ale 
s Honzíkem 
v bříšku. Já tehdy holkám fandila jen 
z tribuny.


Jste ale členkou bronzového týmu z ME 1987, šampionát se hrál v Belgii, ještě si na něj někdy vzpomenete?
Výjimečně. Já byla tehdy vlastně v reprezentaci od kvalifikace nováček. Postupem času jsem spadla až do základní sestavy. Všechny okamžiky si ale pamatuju naprosto přesně.

Všechny? A přesně?
Samozřejmě. Vybavují se mi i ty největší podrobnosti. Od důležitých zápasů, až po závěrečnou oslavu nejlepší hráčky turnaje.

Tou byl v roce 1987 kdo?
Lucka Václavíková. Po úspěšném šampionátu odcházely 
s Táňou Krempaskou na zahraniční angažmá.

Vídáte se se bývalými reprezentačními spoluhráčkami?
V kontaktu po telefonu jsem hlavně s Luckou. Byly jsme nejlepší kamarádky. Trávily jsme spolu všechny nároďáky, hrávaly jsme extraligu, ona v Liberci, já 
v Brně. Pak jsme společně byly u beachvolejbalu.

S dalšími kolegyněmi kontakt neudržujete?
Ještě někdy s Evou Emingerovou/ Dostálovou. Se starou partou se sejdeme opravdu jen občas.

Který z trenérů na začátku kariéry ve vás nechal nesmazatelnou stopu?
Začínala jsem u trenéra Vopálky. Ten mě provázel prvními krůčky. On mi vymyslel i přezdívku, kterou mám dodnes. Mravenec. Pak mě v Českých Budějovicích trénoval Láďa (Vladimír – pozn. red.) Budínský. Později jsme organizovali 
v Českém Krumlově srazy, na kterých se vzpomínalo, jak jsme hrávaly jako žákyně, dorostenky, juniorky.


Dobová fotografie dokumentuje, že v týmu s vámi byla také dnes uznávaná a populární herečka Barbora Hrzánová. Potkáváte se?
Potkaly jsme se po dlouhých letech. Ona přijela do Českého Krumlova s Budžesem. Nechala jsem se za ní protáhnout do šatny, reagovala nádherně. Ty vole, Mravoš! Bylo to po hodně dlouhé době úžasné setkání.

Hrajete volejbal? Nastupujete v nižší soutěži?
          
Ne. Vůbec. Tato kapitola skončila. Pamatuju si, jak jsem v deseti začínala…
…

…a kdy jste skončila?
    
Ve čtyřiceti letech. Deset let už se věnuju golfu. Přemlouvali mě, ať si jdu zahrát nějaké turnaje, ale zaprvé se bojím zranění, zadruhé mám obavy, že bych se u volejbalu trápila. Moc mě to bavilo, něco jsem dokázala, chvilku mě volejbal dokonce živil, to už je ale uzavřená kapitola. Teď to všechno prožívám s dcerou Martinkou, která začala před dvěma lety. Když řekne, maminko, pojď si zapinkat, tak je to pro mě opravdu za odměnu.

Golf je teď pro vás sportem číslo 1?
Přesně tak. Celý život jsem byla při sportu zavřená 
v halách, teď jsem v přírodě.


Vždy jste byla velmi soutěživým typem. V jakékoli hře. Rozhodně to platilo u volejbalové sítě, platí to i na golfovém hřišti? Také nerada prohráváte?
No jistě. Soutěživá jsem neustále. Nehraju golf jen tak rekreačně. Chci se zlepšovat. Hrajeme ligovou soutěž, moc mě to baví.

Vraťme se ještě na skok 
k volejbalu, nezaskočím vás otázkou, která se týká vaší medaile z ME? Víte přesně, kde teď leží?
Když jsem bydlela v Českém Krumlově na Plešivci, tak jsem doma v paneláku měla takovou síň slávy. Byly tam medaile, vlaječky, věci 
z nároďáku. Po stěhování 
na vesničku, kde bydlím kousek od golfového hřiště, 
s manželem Mirkem jsme totiž v Mirkovicích, tak mám všechny trofeje nevybalené v krabici. Právě mezi nimi je i ta medaile.

Romana Jedličková:
Rozená Romana Kumpochová, má dvě děti (Jan 23 let a Martina 13). Manžel Miroslav Jedlička hrával volejbal v tehdejší Škodě ČB (48).