Přímo do Finska putovala naše gratulace k výbornému startu sezony, který potvrzuje, že má český reprezentant dobře natrénováno. Ale věřil on sám, že by body mohly přijít tak brzy? „Děkuji za gratulaci. Body jsem si přál už dlouho, párkrát už byly vážně jen kousek. Před závodem jsem však nad tímhle nepřemýšlel, chtěl jsem podat co nejlepší výkon a věděl, že když se všechno povede, je šance být v TOP 30. Tato sprinterská trať v kalendáři Světového poháru mi sedí asi nejvíce,“ uvedl Luděk Šeller.

Již kvalifikace byla super, co se Vám honilo hlavou, když jste v ní ztrácel na Nora Klaeba devět sekund?

V Kuusamu je to už každoroční standard. Hranice postupu se většinou pohybuje kolem deseti vteřin. Ono na 8. místo mi chybělo jen jeden a půl vteřiny a mezi 8. a 30. místem byl rozdíl tři vteřiny. Myslím, že to ukazuje, jak je kategorie mužů vyrovnaná a je těžké v kvalifikaci uspět.

Ve čtvrtfinále z toho byla pátá příčka, ale skalp Niskanena se určitě počítá.

Chtěl jsem více než páté místo, ale beru i páté před šestým. Porazit hvězdu, jakou je Niskanen, se nepoštěstí každý den.

Poprvé jste ve svěťáku postoupil z kvalifikace, jak jste se popral se čtvrtfinálovým závodem, spokojenost?

Chtěl jsem se pohybovat více uprostřed skupiny, mohl jsem být možná více agresivnější po startu. S výkonem jsem spíše spokojený.

Nastoupil jste i do distančního závodu, který jste původně neměl v plánu. Nabudil Vás tedy výsledek sprintu?

O startu v distančním závodě jsem říkal trenérovi v týdnu před víkendem. Ale on chtěl, abych se soustředil jen na sprint a po něm se rozhodne, jestli pojedu. Kdybych se ve sprintu necítil dobře, asi bych nenastoupil. Cítil jsem se dobře a chtěl zkusit i 15 km klasicky.

I diváci na televizní obrazovce viděli, že byla na trati hodně ostrá stoupání a rychlé sjezdy. Jak těžké to bylo a jak jste s výkonem spokojen?

Rychlé sjezdy nejsou náročné, to ta prudká a dlouhá stoupání dají člověku hodně zabrat. S výkonem jsem byl v závodě spokojený, ale se ztrátou v cíli už ne. V distančních závodech se chci i nadále zlepšovat, ale prioritou jsou a budou sprinty.

Lyžaři klasici mají o tomto víkendu ve Světovém poháru volno, jelikož program závodů v norském Lillehammeru byl zrušen. Závodit se tak bude až o víkendu 12. a 13. prosince, kdy jsou ve švýcarském Davosu na programu sprinty a poté desítka žen a patnáctka mužů volnou technikou. Znovu tedy můžeme držet palce Luďkovi Šellerovi. V průběhu sezony by měl dostat šanci i závodník Fischer Ski klubu Šumava Vimperk Tomáš Kalivoda.