Basketbalová Kooperativa NBL zná další semifinalisty. Po Nymburku se dostaly mezi čtveřici nejlepších také Děčín a Prostějov.
Jihočeští fanoušci však sledují také vývoj vyřazovacích zápasů v první lize. Právě nejlepší týmy z prvoligové soutěže budou soupeřem Jindřichova Hradce v baráži. „Zatím nevíme, jakou bude mít baráž podobu, ani zda se vůbec bude hrát, my jsme však v pondělí začali normálně s přípravou na baráž. Hráči po dvoutýdenním volnu začali trénovat společně s hráči naší rezervy," říká trenér Lions Karel Forejt. Delší volno dostali jen Američané a ti se do přípravy zapojí příští týden.
„Pokud bude baráž hrát jen jeden tým z první ligy, jsou termíny barážových zápasů naplánovány na 11. a 14. května," dívá se do kalendáře Forejt.
Právo hrát baráž si ovšem vybojují dva celky z první ligy. „Otázkou je, který z prvoligových celků bude chtít usilovat o postup do Kooperativy NBL. Víme jen o zájmu Hradce Králové," má informace kouč Jindřichova Hradce.
Boje v první lize již dospěly do čtvrtfinále. Minulý víkend se odehrály první čtvrtfinálové zápasy, odvety jsou na programu 29. dubna a 1. května. „Když mám teď volno, sleduji zápasy prvoligového play-off na internetu. Viděl jsem první zápas Hradce Králové v Brně. Viděl jsem také béčka Nymburku a Opavy, takže nějaký obrázek jsem si udělal. Jednoznačně Hradec Králové vyčnívá nade všemi," vysledoval při pozorování potenciálních soupeřů Jindřichova Hradce trenér Jihočechů.
Mužstvo Hradce Králové ostatně považuje Karel Forejt za hlavního favorita první ligy. Upozorňuje však zároveň na zrádný systém soutěže. Čtvrtfinále se totiž hraje pouze na dva zápasy. Jeden doma, druhý venku. Pokud budou mít oba rivalové po jedné výhře, o postupu do nejlepší čtyřky rozhodne výsledné skóre. Ve final four pak bude rozhodovat už jen jedno utkání. Hrát se bude na hřišti lépe postaveného v dlouhodobé části. „Stačí, když se favoritovi nepovede jeden zápas a už nemá možnost to napravit. Ve final four už to bude kdo z koho. Ten systém první ligy je zkrátka ošemetný," myslí si Forejt.
Kouč předpokládá, že se jeho Lvi nakonec v baráži s Hradcem Králové utkají, ale k tomu nakonec nemusí ani dojít. Pokud však ano, mělo by být mužstvo Lions se zkušenostmi z NBL jasným favoritem. „Pokud bychom měli hrát s Hradcem Králové, nikdo z nás nepochybuje, že kdyby se hrálo bezprostředně po skončení NBL, ty zápasy bychom nepochybně zvládli. Otázka však je, co s námi udělá ta více než měsíční nucená pauza. Kvalitativní rozdíly se pak mohou smáznout. Soupeř bude rozehraný, my naopak ne. To čekání je prostě příliš dlouhé. Sedm týdnů v uvozovkách nečinnosti se může negativně projevit," varuje trenér.
S odehráním přípravných zápasů přitom Jindřichohradečtí moc počítat nemohou. V úvahu nepřipadají ani celky, které již v Kooperativa NBL dohrály, protože se po sezoně rozpouští a hráči si již vybírají dovolenou.
Lions uvažují o možnosti zahrát si s prvoligovou Vysočinou, se kterou jindřichohradecký klub spolupracuje. V úvahu přichází eventuálně i domluva s píseckými Sršni. „Je zároveň důležité, aby nám ty zápasy něco daly. Pokud vím, tak třeba Písek má kvalitní mužstvo, ale nemá vysoké pivotmany. Na rozdíl od Hradce Králové, který je naším potenciálním soupeřem pro baráž. Ten právě vysoké pivoty má. Vysočina by asi byla vhodnějším sparingpartnerem do přípravy," vybírá možné soupeře pro herní část přípravy na baráž Karel Forejt.