Krev, slzy a pot“. I tak by se dal popsat dlouhý sjezd v Postřelmově. Během parného víkendu se na Moravě uskutečnilo mistrovství České republiky žáků, dorostenců a U23. Aby toho nebylo málo, součástí se stala i nominace do reprezentačního týmu.

Ne řece Moravě, která hostila víkendové závody, proběhly boje v několika věkových kategoriích. Kanoistický oddíl SK Vltava vyslal na tento šampionát závodníky z řad žáků i zkušených dorostenců. Zhruba dvanáctiminutový úsek prověřil kvality a připravenost všech zúčastněných. Dusné počasí a nezvykle vysoké teploty měly velký vliv na psychickou i fyzickou stránku závodníka. Sobotní závod byl důležitý především pro kategorie dorostenců a U23, kteří zde bojovali o mistrovské tituly. Oba dny sbíraly tyto věkové kategorie i cenné body do nominace. V neděli proběhlo mistrovství České republiky v žákovských kategoriích.

Skvělé výkony předvedla Kristina Novosadová, která získala titul vicemistryně České republiky v mladších dorostenkách. I přes zdravotní komplikace během zimní přípravy ukázala, že se závodění jen tak nevzdá. Kristina dosáhla stejného výsledku i druhý den v dalším závodě. Medailové umístění těsně uniklo Štěpánce Kleinové, která skončila na nepopulárním čtvrtém místě.

V žákovském šampionátu měl oddíl SK Vltava pouze jedinou žačku. Alenka Šafaříková si dojela pro desáté místo.

Na trati, jež hostila i šampionát v závodě hlídek, obsadila ženská krumlovská posádka druhé místo mezi dorostenkami, a to ve složení K. Novosadová – T. Kratochvílová – Š. Kleinová.

V kategorii singlkanoistek zazářila Tereza Kratochvílová, která vybojovala třetí místo na dorosteneckém šampionátu. Čtvrtou příčku ve své kategorii brala Alexandra Plachtová.

Mezi singlkanoisty se nejlépe dařilo krumlovskému závodníkovi Vojtěchu Klímovi, který skončil na druhém místě mezi staršími dorostenci. V nedělním závodě si dokonce polepšil a bral zlatou medaili. Celkové jedenácté místo v mistrovském závodě obsadil Adam Ondřich a příčku za ním skončil Vojtěch Skořepa.

V silné konkurenci kajakářů obsadil z krumlovských jezdců nejvyšší příčku Matyáš Olšák, který bral v závodě celkové 29. místo. Ve své kategorii to však stačilo na bramborovou, tedy čtvrtou příčku.

V žákovském závodě skončil na sedmém místě ve své kategorii Jakub Kasper. Společně s Mikolášem Paloudou a Alenkou Šafaříkovou obsadili osmé místo mezi staršími žáky. Posádka mladších žáků, ve složení Pavel Šafařík, Jan Šutta a Robin Neidel získali titul vicemistrů republiky v závodě hlídek.

Mnoho českokrumlovských závodníků zde mělo premiéru. Poprvé v životě si zkusili startovat na mistrovském šampionátu v rámci České republiky a sbírali tak velmi cenné zkušenosti. Mezi tyto závodníky patřil například Jan Šutta, Robin Neidel, Radka Janišová nebo Eva Kopřivová.

„I když nejezdím nejdéle a každým dnem potřebuji zdokonalovat své schopnosti na kajaku, tak byl pro mne tento závod důležitý. Ačkoliv je mistrovství republiky vysoká soutěž, nálada na břehu zůstává velmi pozitivní a přátelská. Po dlouhé době jsme všichni mohli závodit a já musím říct, že náš oddíl si odvezl několik pěkných výsledků. Já osobně jsem si odvezla svou první mistrovskou medaili ze závodu hlídek, kdy jsme si dojeli pro druhé místo. Jsem neuvěřitelně spokojená a těším se na další závody,“ komentuje své první mistrovství Eva Kopřivová.

Celý závodní víkend přinesl českokrumlovskému oddílu spoustu cenných kovů. Kanoistický klub SK Vltava tak potvrdil, že patří k tuzemské špičce.

Karolína Paloudová