Vedení klubu už došla trpělivost a situaci začalo řešit. Jak jsme již informovali, v klubu skončila trojice amerických hráčů Danny Lawhorn, Cameron Jones a Josh Turner. „Ztratili důležitost pro náš tým,“ objasňuje rozhodnutí klubu trenér Fio basket Karel Forejt. „V lize nezopakovali výkony, které předváděli v přípravě,“ dodává kouč.

Nejvíc ho zklamal rozehrávač Lawhorn. „V přípravě nás bodově držel a i když jsme pozorovali, že má rezervy v obraně, věřili jsme, že nám to vynahradí v útoku,“ nezatracoval amerického hráče Forejt.

S bráněním má v lize problémy celý jindřichohradecký tým. K jistému zlepšení došlo v posledním duelu proti USK Praha, i tak má ale Jindřichův Hradec po Olomoucku a Ostravě nejhorší obranu v celé Kooperativa NBL.

„Lawhorn nás v lize nepodpořil ani bodově, a tak jsme naznali, že nemá smysl v kádru držet cizince, pokud nejsou jasně lepší než čeští hráči,“ odůvodnil rozhodnutí vedení Karel Forejt.

Přitom ještě před posledním domácím utkáním trenér doufal, že se cizinci zvednou. Utkání s USK Praha nakonec bylo jejich poslední šancí, kterou ale za pačesy neuchopili.

„Čekali jsme, myslím, dostatečně dlouho, že přijde zlepšení. Navíc američtí hráči už začínali být negativní a nebyli tedy tím správným přínosem pro náš tým,“ uzavírá hodnocení zámořských hráčů Forejt.

Z cizinců tak v jindřichohradeckém klubu pokračuje už jenom Chris Tawiah. „Neříkám, že má místo u nás jisté, ale je to náš nejvyšší hráč a své úkoly plní v každém zápase. Je pro nás důležitý. Navíc je to Brit a jako s Evropanem je s ním práce snadnější,“ přidává na adresu Tawiaha zajímavý postřeh šéf lavičky.

Přesto trenér na zámořské basketbalisty nezanevřel a jeden Američan by se mohl na hřišti objevit už v dalším ligovém zápase, který Jihočeši sehrají příští čtvrtek na palubovce Děčína. „Každopádně chceme cizineckou legii obohatit i o basketbalisty jiných národností. Proto jednáme o příchodu jedné posily z Chorvatska,“ prozrazuje Forejt.

O konkrétních jménech však zatím mluvit nechce. „Všechno je v jednání, uvidíme, jak to dopadne,“ říká.