Do Blanské kotliny se sajdkáry vrátily loni po delší době. „Předtím jsme je asi pět let nejeli," přikyvuje jeden z hlavních organizátorů závodu Jan Froněk starší. „Loni nás oslovilo vedení našeho sajdkárkrosu, jestli bychom závod mistrovství republiky neuspořádali. Asi byli spokojeni, protože na letošek nás oslovili znovu," dodává s úsměvem Froněk.

Na startu by neměla chybět nejslavnější posádka českého sajdkárkrosu bratři Rozehnalové, kteří jsou třináctinásobnými mistry republiky a tradičně si vedou výborně i v mistrovství světa. Na paty jim ale pomalu začínají šlapat Černý s Musilem a Čermák s Březinou. Měla by to být v neděli v Kaplici skutečně zajímavá podívaná.

Tu by mohly nabídnout i čtyřkolky. „Očekáváme kolem dvacítky jezdců na čtyřkolkách a stejný počet posádek na sajdkárách," uvádí Froněk. Sajdkáry i čtyřkolky pojedou na klasické motokrosové trati, pouze junioři na čtyřkolkách absolvují svůj závod na zkráceném okruhu.

Nedělní program v Kaplici začíná v 8 hodin volnými tréninky, na které naváží v 10.15 kvalifikace. Odpolední program začíná ve 13 hodin.

Rovněž v neděli hostí Netolice úvodní závod mezinárodního mistrovství republiky juniorů v motokrosu. A název mezinárodní v tomto případě skutečně není jen formální. „Loni naše kompletní juniorská špička pravidelně měřila síly se závodníky z Maďarska, Slovenska, Rakouska a Polska. Občas k nám zavítali i jezdci z Německa, Ukrajiny, Moldávie či Rumunska. Při pohledu do nominačních listin tomu nejinak bude i letos," informuje tiskový mluvčí závodu Evžen Zadražil.

Naprostou novinkou na netolické Ingilince je zásadní změna trati. „Její prostřední část v hlavním svahu jsme změnili tak, že vede po vrstevnicích. Je to jednak lepší na obsluhu tratě a také to zabraňuje odplavení zeminy při větších deštích. Nový profil navíc vyhovuje moderním potřebám. Je techničtější, není tak rychlý a tudíž bezpečnější. Trať se zároveň prodloužila o sto padesát metrů," uvádí ředitel závodu Libor Matásek.

Vypsané jsou stejné kubatury jako loni: 65 ccm, 85 ccm, 125 ccm 2T do 19 let a MX2 Junior do 21 let. „Nově je letos po několikaleté odmlce součástí juniorského mistrovství také třída 50 ccm," doplňuje Zadražil.

Na startu bude chybět hlavní současná hvězda českého juniorského motokrosu Jihočech Václav Kovář, jenž měl obhajovat loňský titul ve třídě MX2 Junior. „Chtěl jsem jet na památku zemřelého pana Šmída z netolické tratě. Bohužel jsem si však zlomil obratel, takže nepojedu," zavzpomínal na loni tragicky zemřelého dlouholetého netolického funkcionáře Jana Šmída.

Trenér Jan Froněk junior přiveze do Netolic své ovečky z týmu Bo Motor Oil GlassGo. Petr Polák obhajuje loňský titul ve třídě 85 ccm. Radek Větrovský se bude snažit na šedesátce přetavit loňské čtvrté místo v medailovou pozici.

Dalšímu jihočeskému týmu Motosportu Chýnov sice bude chybět výborný Rakušan Rene Hofer, který pojede ve stejném termínu mistrovství Evropy. Startovat však budou další Rakušan Lukas Prammer, jenž se vrací po roční pauze způsobené zraněním, Tom Schilcher, Marvin Salzer, Ondřej Krejčí, Thomas Reichenpfader či Max Ernecker.

Start nedělního závodu v Netolicích je ve 12.30, tréninky začínají v 8 hodin.