„Dá se říci, že je to největší turnaj pořádaný v České republice. Kvalitativně je to nad republikovým šampionátem a představili se závodníci z jedenácti zemí. Jezdí sem i judisté z akademie z Moskvy, kde bývá pravidelně tisícovka lidí na tréninku. To je absolutní špička, ti přivezli šest závodníků a odvezli si čtyři zlata a dvě stříbra. Dohromady se v Brně na tatami představilo 1360 závodníků," přiblížil atmosféru závodů trenér prachatický judistů Josef Puš.

V sobotu se nejprve na šesti žíněnkách prali dorostenci a muži. „Výborně šel v mužské devadesátce tradičně Jindra Drahoš, který vybojoval bronz. Ve stejné kategorii byl i Lukáš Traxler, ten šel skvěle první kolo, ve druhém prohrál s finalistou, ve třetím kole dvakrát hodil soupeře na ipon, ale rozhodčí mu jej nepřiznali, dali mu wazari, pak juko a nakonec prohrál. Musím jej pochválit, šel pěkně. Dobře šel zápasy v nejtěžší kategorii Pepa Šíma, který dvakrát vyhrál a dvakrát prohrál. Podruhé to bylo v boji o bronz," komentoval zápasy Josef Puš.

Víceméně na zkušenou do Brna jeli závodníci, kteří se ještě loni prali v dorosteneckých vahách. I s jejich výkony byl trenér spokojen. „Standa Pluhař prohrál až na golden skore v prodloužení. Sice nevyhrál žádné utkání, ale předvedl kvalitní výkon. Jirka Petrášek jednou vyhrál a dvakrát odešel ze žíněnky poražen. Chyběl nám Radek Aleš, který má zraněné koleno. Pak závodili dorostenci, kde to pro nás bylo hodně smolné. Petr Dejmek dostal hned jedničku ve své váze. Sice prohrál, ale soupeř jej vytáhl dál, kde narazil na výborného Ostraváka. Petr šel bez respektu, ale měl smůlu na los. U Petra Láchy se tak trochu čekala medaile, ale hned při prvním kontaktu na žíněnce si vyhodil rameno. Doufám, že to nebude dlouhodobějšího charakteru," doplnil k dalším závodníkům Josef Puš.

V neděli pokračoval tento turnaj v mládežnických kategoriích a Prachatičtí mohou být s vystoupením svých závodníků naprosto spokojeni. Z osmi startů přivezli pět medailí. „Musím pochválit naprosto všechny, prali se výborně a opět dali vědět o prachatickém judu," chválil závodníky J. Puš.
Začínalo se mladšími žáky. „Nejprve šel ve třicítce Filip Sedláček. Nejprve vyhrál během chviličky bez problémů, ve druhém to bylo stejné a o postup do finále dostal ruského závodníka. S ním šel celé utkání a prohrál nakonec na wazari. Musím ale sportovně přiznat, že ten Rus byl lepší a zaslouženě vyhrál celou váhu. V boji o třetí místo Filip vyhrál na praporky. Pak šel Dominik Bauer v nejlehčí váze. Šel dva zápasy, oba vyhrál a tím vyhrál i celou kategorii. Na řadě byla poté Iva Dudlů v šestatřicítce, kde bylo nějakých patnáct závodnic. Nejprve měla volný los, druhé kolo vyhrála, o postup do finále prohrála na deset se soupeřkou z Kaplice. O třetí místo zase vyhrála po výborném boji. Ze tří startů jsme tedy měli tři medaile. V mladších žákyních ještě šla Terezka Kolářová. Ta se pere v kategorii druhým rokem a již loni sbírala medaile. Šla velice dobře, dva zápasy vyhrála a podlehla až ve finálovém souboji soupeřce ze Slovenska," shrnul výsledky v mladším žactvu Josef Puš.

Také ve starším žactvu mají Prachatičtí kvalitní zastoupení. V Brně byly všechny váhy výborně obsazené a pralo se  vždy kolem třicítky lidí. „Nejprve se pral Adam Traxler. První kolo vyhrál trochu se štěstím, ve druhém se dostal do své pohody a znovu zvítězil, stejně tak i ve třetím, o postup do finále porazil na deset Slováka. Finále šel také výborně a chvilinku před koncem uletěl na ipon. Druhé místo však bylo výborné. Dalším na žíněnce byl Vašek Puš. V prvním kole šel dobře, podle mého mu rozhodčí nepřiznali hození a nakonec prohrál nejtěsnějším rozdílem na juko. Závod tím pro něho skončil. Padesátku šel Honza Riedl. Na Poláka vletěl bez respektu, ale nevyšel mu jeden útok a skončil. Myslím si, že se bude závod od závodu zlepšovat, ještě nemá tolik zkušeností. Prvním rokem ve starších žákyních je Iva Horáková. I ona si vedla solidně. První kolo vyhrála výborným chvatem, ve druhém se potkala se Slovenkou a prohrála těsně před koncem. Třetí duel také prohrála. Na tu bych si ale vsadil, že příští rok bude medaile dělat," doplnil k vystoupení staršího žactva Josef Puš.
Celkově mohli Prachatičtí odjíždět z Brna spokojeni, přivezli hodně medailí. „Osm závodníků, pět medailí, zkrátka výborné. Například Brňáci měli jen tři medaile. Jsme s kolegy trenéry tady v našem oddíle maximálně spokojeni a doufáme, že budou naši svěřenci pokračovat v podobných úspěších i dál," věří Josef Puš.